Slovenský nesúhlas s pôžičkou Grécku rozhneval Brusel

SITA | 12.08.2010 10:20, aktualizované: 
Podľa Európskej komisie (EK) Slovensko tým, že neschválilo poskytnutie pôžičky Grécku, porušilo princípy solidarity. Národná rada SR v stredu neschválila návrh na poskytnutie pôžičky Grécku.

Proti pôžičke bolo 69 poslancov a 13 poslancov (všetci za KDH) sa zdržalo hlasovania. Poslanci za Smer sa hlasovania o pôžičke pre Grécko nezúčastnili. „Môžem iba ľutovať toto porušenie solidarity v rámci eurozóny. Očakávam, že Eurogrup a Ecofin sa k tomuto problému vrátia na svojom najbližšom zasadnutí,“ povedal eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Podľa neho rozhodnutie Slovenska neprispieť sumou 800 mil. eur z celkového balíka pomoci Grécku vo výške 110 mld. eur fungovanie mechanizmu neohrozí. „Uznesenie slovenského parlamentu nebude mať nejaký negatívny dopad na uvoľnenie ďalších častí úveru,“ povedal Rehn.

Európska komisia označila rozhodnutie Slovenska nezúčastniť sa na pôžičke Grécku za „nezvyčajné“. Ko­misia však uviedla, že v súčasnosti neuvažuje o žiadnych protiopatreniach. Hovorca komisie Amadeu Altafaj povedal, že nevidí žiadne náznaky, žeby ďalšie členské štáty eurozóny nasledovali slovenský krok, ktorý nebude mať na vyplatenie ďalších častí úveru pre Grécko v sume 110 mld. eur žiadny vplyv. „Je to celkom nezvyčajné rozhodnutie, avšak nebudem špekulovať, či bude mať nejaké politické následky,“ povedal Altafaj.

Podľa slovenských politikov je otázne, či je spravodlivé, aby daňoví poplatníci pomáhali bohatšej krajine, ktorá stratila kontrolu nad svojím dlhom. „Keď ide o solidaritu medzi bohatými a chudobnými, zodpovednými a nezodpovednými alebo daňovými poplatníkmi a majiteľmi bánk, či manažérmi, nepovažujem to za solidaritu,“ povedal minister financií Ivan Mikloš.

Zákonodarný zbor však vyslovil súhlas s pristúpením Slovenska k Rámcovej zmluve o európskom stabilizačnom mechanizme, k tzv. eurovalu. Za vyslovenie súhlasu s pristúpením Slovenska k eurovalu hlasovalo 140 poslancov. Minister financií Ivan Mikloš zmluvu o eurovale podpísal v polovici júla s niekoľkými podmienkami, ktoré musia byť pre reálnu účasť Slovenska pri poskytovaní záruk niektorej z ohrozených krajín naplnené.