Európa spomalila americké hospodárstvo, sťažujú sa v USA

TASR | 01.08.2010 18:20
Vlajka USA
Vlajka USA
Vláda prezidenta Baracka Obamu pripisuje Európe prinajmenšom spoluvinu na oslabení konjunktúry v Spojených štátoch.

Hovorca americkej vlády Robert Gibbs uviedol, že po ťažkej kríze urobili USA veľa pre to, aby sa svetová ekonomika zotavila. Doslova povedal: „Európa, otvorene povedané, toho tak veľa neurobila. A to nepochybne zbrzdilo náš rast a ovplyvnilo aj celosvetový vzostup“.

V piatok (30.7.) len niekoľko hodín predtým vyvolala rozčarovanie správa o vývoji americkej ekonomiky v druhom štvrťroku. Hrubý domáci produkt (HDP) bol v ňom medziročne len o 2,4 % vyšší, kým v prvom štvrťroku dosiahlo medziročne tempo jeho rastu 3,7 %.

Obama v minulých mesiacoch očakával, že Európa poskytne rastu viac stimulov. Európske pokusy o zníženie rozpočtového schodku v jednotlivých krajinách hodnotí prezident skepticky.

Podľa analytikov Medzinárodného menového fondu (MMF) a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) dosiahol rast svetovej ekonomiky v minulom roku 2,1 %, tento rok by mal byť 3,1 % a na budúci rok 2,9 %. Členovia OECD dosiahli vlani prírastok HDP 3,4 %, tento rok sa očakáva 2 % a v roku 2011 asi 1,9 %. Eurozóna zvýšila vlani HDP o 4,1 %, tento rok to bude 0,5 a na budúci rok 0,9 %. USA dosiahli vlani prírastok 2,4 %, tento rok sa odhaduje na 3 % a v roku 2011 klesne na 2,3 %. Región východnej Ázie a Tichého oceánu bude motorom svetovej konjunktúry. Vlani bol jeho prírastok 7,1 %, tento rok 8,6 a na budúci rok 7,5 %.

Prezident Obama na summite G20 koncom júna v Kanade varoval pred tým, aby sa vzhľadom na krehkú stabilitu svetovej ekonomiky predčasne neskončili celosvetové programy na podporu konjunktúry. A aby nedochádzalo k rýchlemu znižovaniu deficitov štátnych rozpočtov. Vyjadril obavy, že v niektorých krajinách s prebytkom v zahraničnom obchode, medzi ktoré patria Nemecko a Čína, je vnútorný dopyt stále slabý a závislosť od vývozu zostáva veľká. Účastníci summitu sa dohodli na tom, že v skupine priemyselne vyspelých krajín sa budú realizovať stratégie, podporujúce rast hospodárstiev.

V poslednom čase aj americká centrálna banka, Federálny rezervný systém (Fed), tvrdí, že európska dlhová kríza je príčinou rastúcich problémov najsilnejšej ekonomiky sveta. Pokles očakávaného rastu amerického HDP v tomto roku Fed odôvodnil „očakávaným vplyvom vývoja v zahraničí na americký finančný trh a hospodárstvo“.

Šéf Fedu Ben Bernanke nedávno v Kongrese charakterizoval situáciu ekonomiky ako „neobyčajne neistú“. Naznačil, že americká centrálna banka bude ešte určité obdobie podporovať konjunktúru lacnými peniazmi. Experti očakávajú, že americké úrokové sadzby zostanú blízko nuly nielen do konca tohto roku, ale aj v prevažnej časti roku 2011. Bernanke sa vyslovil aj za to, aby sa napriek záťaží, ktoré pre rozpočty predstavujú programy na podporu konjunktúry, so stimulmi pre ekonomiku predčasne neskončilo.

Informoval o tom nemecký denník Die Welt a agentúra DPA.