Yazaki ide preč z Prievidze, prepustí 1200 ľudí

SITA | 30.04.2010 11:43
peniaze, euro, bankovky Foto:
Ilustračné foto
Firma Yazaki prestane v Prievidzi do konca júna vyrábať káblové zväzky. Závod zruší a prepustí viac ako 1 200 ľudí. Náklady sú vyššie ako predajné ceny, tvrdí firma.

Japonská firma Yazaki Slovakia, ktorá vyrába káblové zväzky pre automobilový priemysel, zruší svoj závod v Prievidzi a prepustí vyše 1 200 zamestnancov. Potvrdil to poradca firmy Adam Tkáč.

Yazaki Slovakia pôsobí na Hornej Nitre od polovice deväťdesiatych rokov. Závod firma uzavrie do 30. júna. Ako hlavný dôvod zrušenia závodu firma uviedla tlak na znižovanie cien v automobilovom priemysle, ktorý sa premietol do trhovej ceny ich výrobkov. Tá je podľa vyjadrenia firmy o 40 percent nižšia, ako sú výrobné náklady. Spoločnosť podľa svojho vyjadrenia zaznamenala stratu viac ako 18 miliónov eur.

Yazaki prepustila po celom svete asi 50 tisíc zamestnancov. Na Slovensku má závod ešte v Michalovciach, kde naopak zvyšuje svoje výrobné kapacity a bude ešte prijímať ľudí. Presun na východné Slovensko ponúkla aj zamestnancom z Hornej Nitry. Spoločnosť dá zamestnancom nadštandardné odstupné.

„Dnes sme na Úrade práce ohlásili hromadné prepúšťanie a oznámili to zamestnancom. Tí, čo v závode pracovali do päť rokov, dostanú šesťmesačný plat. Zamestnanci, ktorí u nás pracovali nad päť rokov, získajú osemmesačné odstupné. Operátorom vo výrobe sme ponúkli možnosť rekvalifikácie,“ povedal ďalej Tkáč.

Riaditeľ Úradu práce sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi Jozef Stopka uviedol, že budú rokovať so zamestnancami. Prievidza je najväčším okresom Trenčianskeho kraja, má takmer 140 tisíc obyvateľov. Evidovaná nezamestnanosť dosahuje 11,5 %, úrad práce má nahlásených 8 800 uchádzačov o prácu a len 143 voľných pracovných miest.