Koniec dobrých časov pre zamestnancov. Firmy brzdia nábory a na úradoch práce pribúdajú tisíce ľudí

Rekordy v znižovaní nezamestnanosti sú minulosťou. Ministerstvo práce ešte v prvých mesiacoch roka 2025 ohlásilo, že počty nezamestnaných na Slovensku dosiahli historické minimum. Na konci minulého roka však boli čísla oveľa horšie. Odborníci začali upozorňovať na to, že sa na úradoch práce eviduje viac ľudí, ako z nich odchádza. Ekonómovia tiež očakávajú, že tento negatívny trend bude pokračovať aj v ďalších mesiacoch a do zoznamu uchádzačov o prácu by sa v roku 2026 mohli zaradiť ďalšie tisíce ľudí.

07.01.2026 05:00
Kia - výroba Žilina 2025 Foto:
KIA, Teplička nad Váhom, automotiv, automobilka, ilustračný obrázok.
debata (190)
Čo bude s financiami v roku 2026?
Video
Zdroj: TV Pravda

V druhej polovici decembra minulého roka upozornil analytik Národnej banky Slovenska (NBS) Michal Doliak na to, že situácia na trhu práce sa zhoršuje už niekoľko mesiacov. „Počet nezamestnaných vzrástol o viac ako 1 300 osôb a miera nezamestnanosti tak dosiahla hodnotu 6,1 percenta," napísal expert.

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák v tejto súvislosti dodáva, že medziročne (teda v porovnaní s rokom 2024) sa počet ľudí bez zamestnania zvýšil o vyše štyritisíc. Počet zamestnaných ľudí v spomínanom období klesol o 0,5 percenta.

Zimná prognóza NBS približuje, že za nárastom nezamestnanosti stojí aj viacero hromadných prepúšťaní, ku ktorým došlo v niektorých regiónoch Slovenska. Ekonómovia centrálnej banky však upozorňujú aj na to, že firmy na západe krajiny stále zápasia s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov. Zároveň upozorňujú aj na to, že sa zvyšuje počet neaktívnych osôb (dôchodcovia a študenti).

Ekonomický analytik 365.bank Tomáš Boháček pre Pravdu priblížil, že za nárastom nezamestnanosti stojí postupné ochladzovanie ekonomiky, ktorého výsledkom je slabší dopyt po práci v priebehu posledných niekoľkých mesiacov. „Kombinácia nízkeho hospodárskeho rastu, prebiehajúcej fiškálnej konsolidácie a nepriaznivého demografického vývoja sú hlavnými dôvodmi, prečo sú firmy opatrnejšie pri náboroch, čo vidno aj na poklese počtu aktívnych a nových pracovných ponúk. Zároveň sa postupne uvoľňuje napätie na trhu práce, ktoré bolo v predchádzajúcich rokoch mimoriadne silné, napríklad v sektore služieb," dodal Boháček.

Ešte v máji 2025 sa pritom rezort práce na čele s ministrom Erikom Tomášom (Hlas) pochválil, že celková miera nezamestnanosti dosiahla 5,79 percenta. Išlo pritom o najnižšiu hodnotu od vzniku Slovenskej republiky v januári 1993. Posledné čísla však ukazujú, že štatistiky sa v tejto oblasti pomaly, no isto zhoršujú.

senior, peniaze, financie, dôchodok Čítajte viac Slovensko nezvláda ani nízke dôchodky. Penzie patria k najnižším v EÚ, no systém sa aj tak rúca pod vlastnou váhou

Platy porastú pomalšie

To, čo ukázali posledné mesiace minulého roka v oblasti nezamestnanosti, však bol iba začiatok. „Ochladzovanie trhu práce bude pokračovať aj v roku 2026. Zamestnanosť by mala ďalej mierne klesať a miera nezamestnanosti by sa mohla zvýšiť približne na úroveň okolo šiestich percent. Hlavnými faktormi budú slabý ekonomický rast a pokračujúca konsolidácia verejných financií," hovorí Boháček.

Podľa Horňáka zo Slovenskej sporiteľne sa očakáva, že miera nezamestnanosti by mala svoj vrchol dosiahnuť začiatkom tohto roka. Okrem spomínaného slabého rastu ekonomiky budú mať na tento vývoj vplyv aj nové clá, ktoré na Európsku úniu (EÚ) uvalil ešte minulý rok americký prezident Donald Trump. Problémy Slovensku spôsobí aj ochladzovanie zahraničných ekonomík, najmä tej nemeckej. Spomalenie hospodárstva doma aj u zahraničných partnerov môže viesť k zvýšeniu počtu nezamestnaných približne o 10– až 15-tisíc osôb, predovšetkým v priemyselných odvetviach, prenesene však aj v odvetviach služieb," píše analytik.

NBS vo svojej poslednej prognóze počíta s tým, že miera nezamestnanosti by mala byť tento rok na úrovni 6,1 percenta. V roku 2027 by sa počet nezamestnaných ľudí mal vyšplhať na 6,5 percenta a v ďalšom roku by mal potom z tohto čísla klesnúť na 6,3 percenta.

Nákup potravín Čítajte viac Slováci už šetria nielen na potravinách, ale aj na liekoch. A bude horšie, konsolidácia nám na budúci rok utiahne opasky viac ako doteraz

Boháček z 365.bank k tomu však dodáva, že horšia situácia na pracovnom trhu bude tlmená nedostatkom ľudí v niektorých profesiách, čo zabráni ešte výraznejšiemu rastu počtu ľudí bez práce. Vedľajším efektom tohto ochladzovania trhu práce bude podľa neho zároveň aj spomaľovanie rastu platov, hoci si reálna mzda pravdepodobne udrží rast na úrovni okolo 1,5 percenta.

Konsolidácia a nezamestnanosť

Za ochladením trhu práce z posledných mesiacov stojí viacero faktorov. Podľa Doliaka z NBS je možné, že hľadanie nového zamestnania sa nemusí nevyhnutne týkať všetkých nezamestnaných. V tejto súvislosti pripomenul jedno z konsolidačných opatrení vlády, ktoré má štátnej kase ušetriť približne 24 miliónov eur.

Odborník z centrálnej banky koncom minulého roka naznačil, že časť nezamestnaných mohla mať záujem zaregistrovať sa na úrade práce ešte za starých podmienok. Zároveň dodal, že uchádzači o prácu sa „budú snažiť minimalizovať čas v nezamestnanosti, čo pri slabej ekonomike ovplyvní trh práce aj v roku 2026".

Od začiatku tohto roka sa totiž zmenili podmienky poberania dávky v nezamestnanosti. Zatiaľ čo doposiaľ platilo, že nezamestnaný človek dostával po dobu šiestich mesiacov rovnakú dávku vo výške 50 percent svojho vymeriavacieho základu, ktorý zodpovedá predchádzajúcej hrubej mzde, po novom bude táto suma od štvrtého mesiaca klesať.

práca, firma, zamestnanie Čítajte viac Slováci berú Čechom najlepšie platenú prácu. Konsolidácia môže byť posledná kvapka

V praxi to vyzerá tak, že ak pracovník do 1. januára 2026 zarábal 1 400 eur v hrubom, počas šiestich mesiacov evidencie na úrade práce dostával približne 700 eur. Od začiatku tohto roka bude ten istý človek počas prvých troch mesiacov v nezamestnanosti poberať rovnakú sumu, ktorú mu však neskôr začnú okresávať. Štvrtý mesiac dostane menej o 10 percent, piaty mesiac znova o ďalších 10 percent a šiesty mesiac klesne dávka na 20 percent vymeriavacieho základu.

Priemysel pod tlakom

Nárast nezamestnanosti sa najvýraznejšie prejavuje v pilieri našej ekonomiky – priemysle. Decembrové čísla Štatistického úradu ukazujú, že najviac nezamestnaných ľudí naposledy pracovalo v priemysle (14 percent), potom v obchode (9,5 percenta) a v stavebníctve (sedem percent).

Analytik Boháček hovorí, že najväčší negatívny príspevok k vývoju zamestnanosti pochádza práve z priemyslu, obchodu, ale aj zo služieb. „Práve v týchto sektoroch sa v posledných štvrťrokoch zamestnanosť medzištvrťročne znižovala. Ide o odvetvia najcitlivejšie na slabší domáci aj zahraničný dopyt, rast nákladov a neistotu ohľadom budúceho vývoja," dodal odborník.

Horňák z najväčšej banky na Slovensku dopĺňa, že priemysel je u nás dlhodobo pod tlakom nepriaznivých okolností v zahraničných ekonomikách. Ide pritom o kľúčový faktor pre naše podniky, ktoré sú orientované na export.

Vychodny portal tunelu Karpaty. Zdroj NDS Čítajte viac Riešenie kolón Záhoria či dopravná ilúzia? Tunel Karpaty má priniesť úľavu vodičom, ale môže byť iba drahým omylom

„Nízka ekonomická výkonnosť našich obchodných partnerov (najmä Nemecka) spôsobuje pokles dopytu, a teda aj produkcie v slovenských fabrikách. Aj to je dôvodom pre obmedzovanie produkcie či jej úplne ukončenie, čo tlačí počet zamestnaných v priemysle smerom nadol. Negatívny spotrebiteľský sentiment ovplyvňuje aj výdavky domácností, ktoré v prvom kole obmedzujú míňanie na tovary a služby, ktoré nie sú nevyhnutné, čo pôsobí negatívne na tržby aj zamestnanosť v službách," priblížil analytik Slovenskej sporiteľne.

Nejde pritom o žiadnu novinku. Od roku 2018 do konca tretieho kvartálu minulého roka klesol počet pracujúcich v priemysle približne o 13 percent. Zatiaľ čo ešte pred ôsmimi rokmi pracovalo v našich priemyselných firmách približne 558-tisíc ľudí, minulý rok to bolo už iba asi 486-tisíc ľudí. Náročnú manuálnu prácu sa tak v priebehu posledných rokov rozhodlo opustiť približne 72-tisíc pracovníkov.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 190 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #nezamestnanosť #firmy
Sledujte Pravdu na Google news po kliknutí zvoľte "Sledovať"