Rebríček víťazných pív nájdete na konci článku
To, že si mileniáli, teda dnešní tridsiatnici a štyridsiatnici a po nich prichádzajúce pokolenie zetkárov vedia presadiť svoju chuť, ilustrujú aj výsledky tohtoročnej pivnej korunky. Vehementne sa pustili do výroby nealkoholických pív aj malé remeselné pivovary, ktoré získali všetky tri pódiové umiestnenia. Do malých pivovarov sa teda nechodí už iba na klasické horké spodne či vrchne kvasené pivá, ale aj na nealkoholické. Práve rastúci dopyt po nich primal pivovarníkov bez výnimky veľkosti výroby zvýšiť ponuku nealkoholických pív.
Produkcia nealkoholických pív narástla zo 64-tisíc hektolitrov v roku 2020 na 166-tisíc hektolitrov v roku 2024. Podľa Vladimíra Machalíka, výkonného riaditeľa Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) to súvisí jednak s každodenným používaním automobilov ako aj tým, že Slovensko má spolu s Rakúskom. Českom a Rumunskom nulovú toleranciu voči alkoholu za volantom.

Sme iní pivári ako Česi
Za rastúcou obľúbenosťou nealkoholického piva je však aj rast jeho kvality. Nestor slovenského pivovarníctva Roman Šusták hovorí, že keď sa vyrobilo pred polstoročím nealkoholické pivo PITO, milovníkom piva neveľmi chutilo, pretože voňalo po mladine, jednoducho chýbala mu typická chuť piva. A práve tú sa podarilo najnovšími technológiami dosiahnuť – moderné nealkoholické pivá chutia ako pravé obsahujúce alkohol. Postrach šoférov sa podarilo odstrániť vďaka špeciálnym membránovým filtrom alebo kvasinkám, ktoré neprodukujú alkohol.
Slovenským fenoménom sú radlery, miešané nealkoholické nápoje obohatené o ovocnú zložku. Na rozdiel od Rakúska či Nemecka, kde radlery obsahujú aj alkohol, na Slovensku, kde dosiahli mimoriadny úspech v minulom a najmä v tomto desaťročí, sú bezalkoholické. Upozorňuje na to Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS). Výroba radlerov a nealkoholických pív dosiahla úroveň 750-tisíc hektolitrov.
Zvýšenou konzumáciou nealkoholického piva a radlerov sa Slováci odlišujú od najväčších spotrebiteľov piva – Čechov. Tí sa držia klasických svetlých ležiakov. To, že sú populárne aj na Slovensku, svedčia dovozy českého piva, podieľajú sa polovicou na spotrebe piva na Slovensku.
Noví majstri
Kto udáva tón aktuálnej slovenskej produkcii piva, najlepšie ukazujú výsledky 18. ročníka Slovenskej pivnej korunky. Z hľadiska hlavného prúdu sú to celkom iste dve najväčšie slovenské pivovarnícke skupiny – Plzeňský Prazdroj Slovensko z Veľkého Šariša a Heineken Slovensko.

Šarišskí pivovarníci získali zlato v najpredávanejšom segmente desaťstupňových pív za Šariš iskrivú desiatku. Kráľovskú „kubatúru“ dvanástok ovládol Heineken Slovensko za Zlatý Bažant'73 , ktorá je návratom do čias, keď hurbanovský pivovar ukázal na obrovský rastový potenciál Slovenska ako v produkcii sladovníckeho jačmeňa tak aj finálneho produktu piva.
Najhodnotnejšiu korunku za najlepšiu svetlú nefiltrovanú spodne kvasenú desiatku si odniesol Remeselný pivovar Masarykov dvor z Vígľaša za Masaryk pivo Svetlý ležiak 10°. Víťazom medzi nefiltrovanými dvanástkami sa stal GlAcier Fox #3 „Cryotherapy“ z Remeselného pivovaru GALGAN z Galanty.
Stupavský pivovar Stupavar navaril najlepšiu slovenskú IPU – Black Ipa. Pivo Neďakuj, pamätaj! z dielne košického Pivovaru Hostinec sa stalo najlepším v kategórii kyslých pív, tzv. Sour Ales a jednotkou medzi pšeničnými pivami sa stal ŽLTÝ KABÁT 12,5 % z lučeneckého Pivovaru FRANZ.
V kategórii nealkoholických pív v tomto roku kraľuje NILIO Black Hero z Pivovaru NILIO z Liptovského Mikuláša. Porota v kategórii Miešané nealkoholické nápoje typu RADLER ocenila ako najlepší Birell Citrón & Mäta z Veľkého Šariša.
Nápoj, čo ľudí spája
Pivá hodnotila medzinárodná porota s rekordným počtom zahraničných odborníkov z Poľska, Maďarska, Chorvátska a Veľkej Británie. Slovenské pivá prišiel hodnotiť aj jeden z najvýznamnejších svetových pivných historikov a spisovateľov Brit Martyn Cornell. Ten poukázal na to, že pivo je nielen úžasný nápoj, ale aj sociálne spojivo medzi ľuďmi a generáciami. Martyn Cornell počas svojej návštevy predstavil aj svoju poslednú knihu s vtipným názvom Okolo sveta za 80 pív.
Slovenská pivná korunka bola príležitosťou na ocenenie osobností slovenského pivovarníctva, sladovníctva q chmeliarstva. Za mimoriadny prínos v rozvoji a vzdelávania nových generácií sládkov a profesionálov v pivovarníctve ocenili Elenu Pecenárovú z Plzeňského Prazdroja Slovensko z Veľkého Šariša.

Za mimoriadny prínos v rozvoji pestovania jačmeňa sladovníckej kvality na Slovensku ocenili Mariána Svoradu z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. A za mimoriadny dlhoročný rozvoj chmeliarstva na Slovensku získal ocenenie staviteľ chmeľníc Štefan Slabý.
Ocenené pivá bude môcť verejnosť ochutnať v Bratislave 6. a 7. júna 2025 na Námestí slobody.
Pozrite si, aké pivá v Pivnej korunke 2025 zvíťazili
- Počet súťažiacich pív: 200
- Počet prihlásených a súťažiacich pivovarov: 33
- Počet súťažných kategórií: 12