Zvýši vláda daň z nehnuteľnosti? Fico naznačuje, že by musel byť padnutý na hlavu, aby to urobil. Zvýšte tú daň vy, odkazuje samosprávam

Premiér Robert Fico (Smer) vnáša neistotu do predpokladov o tom, ako by mohol vyzerať budúci konsolidačný balík. Počas kontrolného dňa na ministerstve financií spochybnil, že by vláda chystala zmeny v dani z nehnuteľností.

24.05.2025 05:00
kamenický, fico Foto:
Predseda vlády SR Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický (obaja Smer).
debata (120)
Premiér Robert Fico o stave verejných financií
Video
Zdroj: tasr

Fico v stredu 21. mája naznačil, ako by chcel šetriť na štáte, na tieto kroky si pýta zhodu naprieč politickým spektrom. Líder opozície mu odkazuje, že s pomocou nemá počítať

Doposiaľ na verejnosť prenikali informácie o tom, že vláda pripravuje zmeny v dani z nehnuteľností, ktoré by znamenali, že viac by majitelia platili za investičné nehnuteľnosti. Minister financií už dlhšie hovorí o tom, že štát chystá také opatrenia, aby samosprávy nežiadali o peniaze zo štátneho rozpočtu. Práve výnosy z dane z nehnuteľností sú príjmom samospráv a špekuluje sa o tom, že by sa fungovanie tejto dane malo meniť.

Fico to však počas tlačovej konferencie s ministrom financií Ladislavom Kamenickým spochybnil. „Nie my, samosprávy hovoria, že by od nás očakávali, aby sme zmenili zákon, ktorý sa týka dani z nehnuteľností, už som úplne na hlavu padnutý, nie? Daň z nehnuteľnosti je plným príjmom samospráv. Ak si samosprávy chcú zvyšovať svoje príjmy zvyšovaním daní z nehnuteľností, nech si to urobia samosprávy. Prečo chytajú hada cudzími rukami? Ja to robiť nebudem,“ povedal Fico.

Pri šetrení na štáte chce Fico súhlas ostatných

Fico opäť hovorí aj o prepúšťaní zamestnancov v štátnej správe, no prepúšťanie musí byť podľa neho výsledok dohody s opozíciou. „My sme pripravení postaviť parameter, koľko úradníkov štátnej a verejnej správy má byť na tisíc obyvateľov. Dohodneme sa na tom? Bude súhlasiť pán Šutaj Eštok, pán Danko, pán Gröhling, pán Šimečka, pán Majerský a pán, ktorého meno sa nespomína?“ poznamenal Fico.

Fico tiež hovorí o znížení počtu vyšších územných celkov (VÚC), no opäť čaká na dohodu naprieč politickým spektrom. Hovorí o znížení počtu VÚC na tri. Škrtanie v samosprávnycch celkoch by však podľa neho mohlo byť omnoho výraznejšie. „Viete si predstaviť, že by sme urobili z 2 700 samosprávnych celkov päťsto?“ pýtal sa na tlačovej konferencii s tým, že každá obec by si mohla ponechať starostu a neplatených starostov.

Erik Tomáš Čítajte viac Tomáš chce opäť otvárať druhý pilier, hovorí o nízkych dôchodkoch. Nie je to vhodné pre každého, kto by mal o tom uvažovať?

Pri tejto príležitosti opäť hovoril o tom, že volebný zákon by sa mal zmeniť tak, že kvórum na získanie mandátov v Národnej rade SR by sa zvýšilo. „Pýtam sa verejne koaličných partnerov, a pýtam sa partnerov v opozícii, ste pripravení štandardizovať volebný systém a zvýšiť hranicu na vstup do parlamentu na sedem percent? My sme pripravení,“ hovorí Fico s tým, že príspevok od štátu by dostávali len tie strany, ktoré by sa dostali do parlamentu. Zároveň pripúšťa, že počet poslancov by mohol klesnúť zo 150 na sto. Fico teda presviedča verejnosť, že na to, aby mohla vláda šetriť na strane štátu, potrebuje „súhlas koaličných partnerov aj opozície“.

Najsilnejšia opozičná strana Progresívne Slovensko (PS) v reakcii na premiéra vyhlásila, že s ich pomocou nemá počítať. Predseda PS Michal Šimečka upozorňuje na to, že Fico je predsedom vlády už štrnásty rok a zmeny vo fungovaní samospráv a v počte pracovníkov verejnej správy mohol robiť počas vlastnej jednofarebnej vlády. Strana Smer vládla bez koaličných partnerov medzi rokmi 2012 a 2016. „Mohol robiť, čo sa mu zachcelo. Mohol zefektívniť fungovanie nášho štátu, a nie sa teraz vyhovárať na opozíciu a koaličných partnerov,“ povedal Šimečka. „Mne z toho vychádza jediné: oni nevedia ako ďalej," dodal.

Trump Čítajte viac Trump chystá sankcie na Rusko, mohli by zlikvidovať veľkú časť svetového obchodu a ohroziť Slovensko

Premiér okrem toho opäť odmietol návrhy na šetrenie, ktoré navrhujú zamestnávatelia. „Hovoria, že treba dôchodcom zobrať 13. dôchodok, treba zobrať študentom a dôchodcom vlaky zadarmo, treba zobrať žiakom a študentom obedy zadarmo. Vlaky zadarmo sú náklad vo výške možno štyridsať miliónov eur, my potrebujeme ušetriť miliardy. To naozaj myslia zamestnávatelia vážne?“ povedal premiér. Namiesto toho ponúka progresívnu daň z podnikania a z príjmov fyzických osôb. „Poďme zvýšiť dane pre ľudí, ktorí zarábajú nadštandardne, poďme sa pozrieť na progresívnu daň pri podnikaní. Aj to je odpoveď,“ hovorí.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 120 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Robert Fico #verejné financie #konsolidácia verejných financií #Ladislav Kamenický