„Zabudnite na vyrovnaný rozpočet. To je fikcia. Urobíme to tak, aby bol rešpektovaný zákon o rozpočtovej zodpovednosti,“ povedal Fico novinárom po stretnutí s ministrom financií Ladislavom Kamenickým.
Kabinetu uplynie 21. novembra, teda dva roky od schválenia jeho programového vyhlásenia v parlamente, výnimka z uplatňovania najprísnejších sankcií podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Tie predpokladajú, že vláda musí predložiť návrh rozpočtu verejnej správy bez deficitu a tiež požiadať plénum o vyslovenie dôvery.

Vlani deficit verejných financií Slovenska dosiahol 6,9 miliardy eur. V pomere k výkonu ekonomiky deficit stúpol na 5,27 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z predvlaňajších 5,19 percenta HDP.
Ďalší konsolidačný balík pripravuje ministerstvo financií na budúci rok; detaily ministerstvo zatiaľ neoznámilo. Kamenický povedal, že chce presadiť opatrenie, aby podnikatelia povinne ponúkali klientom možnosť bezhotovostnej platby pomocou QR kódov, a to v súvislosti so zavedením okamžitých bankových prevodov.
Šéf opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka v reakcii povedal, že Slovensko má jeden z najnižších hospodárskych rastov v okolitých krajinách, slovenská ekonomika prakticky stagnuje, máme jednu z najvyšších mier inflácií v eurozóne a verejný dlh sa nedarí znižovať. Vyjadrenia Fica a Kamenického označil za klamlivé.

„To, čo hovorili, sa vôbec nestretáva s realitou. V niektorých bodoch vyslovene klamali, ako keď, myslím, pán premiér povedal, že ratingové agentúry Slovensku počas jeho vlády potvrdili svoje ratingy. No realita je taká, že dve z troch ratingových agentúr zhoršili rating Slovensku a jedna, myslím, zhoršila výhľad,“ povedal Šimečka.
Predseda hnutia zdôraznil, že výdavky štátu stále rastú aj napriek snahe o konsolidáciu je tohtoročný deficit verejných financií približne rovnaký, ako keď súčasná vláda nastúpila v roku 2023. „Oni zvýšili dane, zvýšili daň z pridanej hodnoty (DPH), zaviedli hlúpu transakčnú daň, zvýšili všetky možné poplatky, ale keďže absolútne nedokázali šetriť na sebe, tak v podstate nič nedosiahli,“ skonštatoval Šimečka.
Zároveň opätovne vyzval koalíciu na zrušenie transakčnej dane. Vysvetlil, že keď bude domáca ekonomika stagnovať a ľudia nebudú vytvárať hodnoty, nebudú sa platiť ani dane. Transakčná daň podľa jeho slov dusí ekonomiku vo chvíli, keď Slovensko potrebuje dosahovať hospodársky rast.
Terajší vládni politici dlhodobo tvrdia, že v roku 2023 krajinu prevzali s rozvrátenými štátnymi financiami. Hospodárenie Slovenska sa výrazne zhoršilo po prepuknutí epidémie choroby Covid-19 v roku 2020. Predchádzajúce vlády pod vedením Ficovej strany Smer nedodržali svoje pôvodné rozpočtové plány, keď krajina v čase priaznivého ekonomického vývoja nedosiahla cieľ hospodáriť bez deficitu.
Ficova súčasná vláda o rok odložila zámer znížiť v roku 2027 verejný schodok v prepočte na tri percentá HDP. Kvôli vysokému rozpočtovému deficitu vedie EÚ voči Slovensku procedúru ohľadom nadmerného deficitu.
