Zvládnu naše reaktory zo sovietskej éry aj americké palivo? Podľa Fica je to nemožné: nezmysel, reaguje odborník

Brusel plánuje o dva a pol roka Európu úplne odrezať od všetkých energií z Ruska, no nie všetci s týmto krokom súhlasia. Okrem plynu a ropy sa totiž hrá aj o jadrové palivo do sovietskych atómových elektrární, ktoré používa päť členských krajín únie vrátane Slovenska. Premiér Robert Fico (Smer) povedal, že nemáme inú možnosť ako používať ruské palivá, no zmluvu na dodávky neruskej nukleárnej hmoty do našich reaktorov však už máme podpísanú s Francúzskom aj Spojenými štátmi. Odborníci sa zhodujú na tom, že ide o kvalitnú náhradu.

20.05.2025 05:00
debata (159)
Premiér Robert Fico hovorí, že ukončenie dodávok energií z Ruska je ekonomická samovražda
Video
Zdroj: TV Pravda

Predseda vlády Cestovnú mapu k ukončeniu dovozu ruských energií do konca roka 2027, ktorú predstavila Európska komisia (EK), odmietol s tým, že tento krok by znamenal ekonomickú samovraždu. Podľa neho by sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktoré budú týmto rozhodnutím zasiahnuté najviac. Komisárom preto odkázal, aby radšej „desaťkrát merali a raz strihali“.

Fico tvrdí, že v tejto situácii máme iba niekoľko možností. „Buď investujeme 20 miliárd eur do technológií na obohacovanie uránu, čo bude trvať osem rokov, alebo zatvoríme elektrárne, či budeme s ruskými partnermi rokovať o ďalších dodávkach paliva,“ priblížil.

veterny park stupava ilustracna fotografia wsb invest orezana Čítajte viac Vrtule vysoké 220 metrov. Prvý veterný park by mohol stáť pri diaľnici na Záhorí, investor sľubuje lacnejšie energie

Inak sa však k veci stavajú odborníci. Expert na jadrovú energetiku z Masarykovej univerzity Tomáš Vlček pre Pravdu povedal, že je to nezmysel a žiaden z variantov, ktoré ministerský predseda spomína, nie je racionálny. „Okrem ruského dodávateľa, spoločnosti TVEL, dcéry ruského Rosatomu, už existuje aj alternatívny dodávateľ s vlastným produktom paliva pre elektrárne VVER 440, a tým je firma Westinghouse,“ hovorí odborník a dodáva, že v blízkej budúcnosti začne palivo dodávať aj francúzsky Framatome.

S oboma firmami už má Slovensko podpísanú zmluvu na dodávky nukleárnej hmoty pre naše reaktory v Jaslovských Bohuniciach aj v Mochovciach. S firmou Westinghouse sme podpísali kontrakt v roku 2023 a s Francúzmi minulý rok. Naše elektrárne v oboch prípadoch zdôraznili, že má ísť o diverzifikáciu dodávok jadrového paliva pre elektrárne typu VVER, ktoré sa u nás používajú.

Američania nám podľa posledných informácií majú nukleárne palivo začať dodávať približne rok po tom, ako bude jeho použitie schválené v súlade s našou legislatívou. Zatiaľ nie je jasné, kedy to bude. Prvé dodávky od spoločnosti Framatom sa očakávajú v roku 2027 – elektrárne v tomto prípade hovoria o osvedčenom, spoľahlivom a účinnom palive, ktoré je používané v európskych elektrárňach spomínaného typu.

Zvládneme to aj bez Ruska?

O jadrovom palive premiér rokoval aj počas návštevy v Moskve, kde sa zúčastnil na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom. Na oficiálnom stretnutí Fica s ruským prezidentom Vladimirom Putinom boli prítomní aj tamojší minister energetiky Sergej Civiľov a šéf štátnej jadrovej spoločnosti Rosatom Alexej Lichačov.

Energy Europe Pipelines plynovody plyn potrubie Čítajte viac Za energie si už čoskoro môžeme poriadne priplatiť. Je to samovražda, komentuje Fico plán Bruselu

Téme jadrového paliva sa podľa oficiálneho prepisu zo stretnutia nevenovali Rusi, ale predseda slovenskej vlády. „Pokiaľ ide o praktickú spoluprácu v oblasti energetiky a jadrových elektrární, vláda Slovenskej republiky sa domnieva, že je prakticky nemožné ukončiť spoluprácu v oblasti jadrovej energetiky. Urobíme všetko pre to, aby sa naše vzťahy zlepšovali, pretože sa naozaj nachádzajú na katastrofálnej úrovni,“ uviedol Fico.

Počas svojho príhovoru premiér spochybnil dodávky jadrového paliva pre slovenské elektrárne od americkej spoločnosti. „Ak si myslíte, že niekto kúpi palivo od spoločnosti Westinghouse a zavedie ho do našich jadrových elektrární, tak to je nemožné,“ vyhlásil Fico.

Pravda sa v tejto súvislosti obrátila s otázkou na to, ako to aktuálne vyzerá so zmluvami, ktoré Slovensko podpísalo s Francúzmi a Američanmi, na Slovenské elektrárne, ktoré sú majiteľom v súčasnosti prevádzkovaných jadrových elektrární na našom území. Spoločnosť sa však k otázkam redakcie nechcela vyjadriť.

Ministerstvo hospodárstva v tejto súvislosti zdôraznilo, že Slovensko robí všetko pre to, aby zabezpečilo diverzifikáciu dodávok nukleárnej hmoty. „Zároveň je nevyhnutné uviesť, že všeobecne existuje absencia viacerých výrobcov a dodávateľských reťazcov mimo Ruskej federácie, ktoré sú zamerané na produkciu tovaru a komponentov potrebných pre bezpečnú a spoľahlivú prevádzku civilných jadrových kapacít. Tento problém je obzvlášť výrazný v krajinách EÚ, ktoré disponujú jadrovými blokmi sovietskeho dizajnu, ako sú VVER 440 v Atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice, respektíve Mochovce na Slovensku,“ zhrnul pre Pravdu hovorca rezortu Peter Podstupka a dodal, že Rusko pokrýva vyše 40 percent celosvetovej kapacity obohateného uránu.

Čo sa týka diverzifikácie a dodávok paliva do jadrových reaktorov, expert z Masarykovej univerzity Vlček priblížil, že sa zaisťuje maximálne desaťročnými kontraktmi prostredníctvom výberového konania. „Zaistiť si neruské palivo do elektrární VVER-440 už také náročné nie je, v dnešnej dobe záleží skôr na kapacitných možnostiach dodávateľa, ale aj toto sa rieši – palivo firmy Westinghouse sa teraz nevyrába len na firemných linkách vo Švédsku, ale už aj licenčne v španielskom závode firmy Enusa,“ komentuje odborník.

Navyše, podľa Vlčeka má Westinghouse s palivom pre VVER 440 bohaté skúsenosti – už medzi rokmi 2001 až 2007 bolo používané vo fínskej elektrárni Loviisa. Palivo sa tiež používa aj v ukrajinských elektrárňach. Čo sa týka spoločnosti Framatome, tá ponúka nukleárne palivo, ktoré je vyrobené či skompletizované v EÚ pod licenciou Rosatomu, no priame skúsenosti s ním nie sú. Expert ale tvrdí, že to nie podmienkou pre získanie licencie pre jeho použitie v únii. „Čo sa týka bezpečnosti dodávok a prevádzky, určite je možné sa na neruských dodávateľov spoľahnúť,“ uzatvára.

plyn, grécko, plynovod Čítajte viac Zamestnávatelia píšu otvorený list do Bruselu: váš plán môže poškodiť slobodu podnikania, viac zasiahnete vlastné krajiny ako Rusov

Analytik poradenskej firmy JPX Ján Pišta však hovorí, že ruské palivo je pre naše jadrové bloky kvalitnejšie ako to americké či francúzske, ktoré je navyše vo vývoji. Dodáva, že európski politici majú zrejme istotu, že do roku 2027 bude tento vývoj dokončený a bude možné sa odrezať od dovozu z Ruska. „Myslím si však, že bude rozumné urobiť si pred koncom roka dostatočnú zásobu,“ uzatvoril odborník.

Koľko to bude stáť?

Okrem zaistenia alternatívnych dodávok je kľúčová aj cena, za ktorú Slovensko palivo nakúpi. Ešte v roku 2022 sa vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v tejto súvislosti vyjadril, že musíme nájsť riešenie, ktoré je ekonomicky výhodné. Politik tieto slová vyslovil len krátko po tom, ako ruské vojská zaútočili na Ukrajinu (pozn. red. niekoľko týždňov po útoku na naše územie dorazili dodávky paliva z Ruska).

Sulík v tom čase rokoval s firmou Westingouse, pričom zdôraznil, že čo sa týka cien, s americkým partnerom hľadajú riešenia. Problémom však je, že obsah a cena kontraktov podlieha obchodnému tajomstvu – nedozvieme sa tak, za akú sumu krajina palivo nakupuje. Indíciou pre nás môže byť vyjadrenie bývalého šéfa rezortu hospodárstva z rokov 2016 až 2020 Petra Žigu (vtedy Smer), ktorý momentálne pôsobí ako podpredseda Národnej rady SR. Ten pri tendri na nákup tohto zdroja v roku 2019 povedal, že konkurenčná ponuka bola výrazne vyššia ako tá od Ruska. „Viete si predstaviť, že by som ako minister vstúpil do uzavretého tendra a ponúkal firmu, ktorá je o 150 miliónov drahšia?“ dodal pred rokmi Žiga. Do súťaže sa pred šiestimi rokmi spolu s dcérskou spoločnosťou Rosatomu zapojila práve spomínaná americká firma.

Pre lepšiu predstavu – na prevádzku jedného bloku atómovej elektrárne u nás spotrebujeme približne sedem až deväť ton paliva ročne. Vlček z českej univerzity priblížil, že je ho potrebné vymeniť vtedy, keď sa v ňom spotrebuje obsah štiepneho materiálu. „To trvá v závislosti od typu reaktora, miery obohatenia paliva a objemu uránu 235 v palivovom súbore tri až šesť rokov – tejto dobe sa hovorí palivová kampaň. Pri pravidelnej odstávke reaktora sa vždy vymieňa len časť paliva, pri trojročnej kampani tretina, štvorročnej štvrtina a podobne,“ vysvetlil. Expert dodal, že v reaktoroch, ktoré používame aj na Slovensku, sa nachádza viac ako 300 palivových súborov a cena za ne sa pohybuje v stovkách tisíc dolároch za kus.

To, koľko by mohlo stáť palivo zo Západu, však je možné aspoň približne odhadnúť. To vyrobené a dodané spoločnosťou Westinghouse sa totiž používa na Ukrajine v reaktoroch typu VVER 1000. Podľa Vlčeka je možné zo štatistických údajov Kyjeva usudzovať, že zdroje od Američanov môžu byť dokonca ešte lacnejšie ako tie, ktoré kupujeme od ruskej spoločnosti TVEL. „Všeobecne totiž platí, že tam, kde nie je konkurencia, si ceny de facto stanovuje dodávateľ. Viac možných dodávateľov znamená súťaž, a teda aj tlak na cenu. Z uvedeného tak možno teoreticky usudzovať niečo podobné aj pre segment reaktorov VVER-440,“ uzatvoril.

UP Kúrenie, termostat Čítajte viac Budú plyn a elektrina drahšie? Kamenický hovorí o štátnej pomoci aj na budúci rok, časť ľudí si však môže výrazne priplatiť

Kľúčový zdroj

Čo sa týka jadra, pre Slovensko ide o kľúčovú tému, už teraz z neho vyrábame viac ako 60 percent elektrickej energie a na tento zdroj sa do budúcna chceme spoliehať čoraz viac. Na Slovensku aktuálne elektrinu vyrába päť jadrových blokov – v Jaslovských Bohuniciach máme dva a v Mochovciach tri.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku malo Slovensko po Francúzsku v roku 2023 dokonca druhý najvyšší podiel energie vytvorenej z jadra. Podľa vládneho Inštitútu pre stratégie a analýzy by mal po spustení štvrtého bloku v jadrovej elektrárni Mochovce u nás podiel elektriny z jadra prekonať 70 percent.

K tomu, aby sme si udržali miesto medzi svetovými lídrami vo využívaní energie z tohto zdroja, nám môže pomôcť aj výstavba nového reaktora. Ten by mal stáť v Jaslovských Bohuniciach a s jeho spustením sa predbežne počíta v roku 2040.

Otázne zatiaľ je, kto nám ho postaví. Podľa Fica by „pri posudzovaní pomeru ceny, kvality a bezpečnosti pri výbere dodávateľa zvíťazilo Rusko“, no zároveň dodáva, že „vzhľadom na politickú situáciu by sa táto voľba nedala zrealizovať“. Ako reálny možný staviteľ sa preto ponúka práve spomínaný Westinghouse, s ktorým premiér rokoval v priebehu minulého týždňa.

„Môže napredovať veľmi rýchlo, pretože máme celý rad povolení, či už je to EIA alebo povolenie na umiestnenie stavby. Hľadáme lídra v tomto procese, pretože máme pri pokuse diverzifikovať jadrové zdroje k dispozícii Spojené štáty, Francúzsko a máme k dispozícii Južnú Kóreu,“ vyjadril sa predseda vlády, podľa ktorého sú to práve Američania, ktorí by ako jediní zvládli rýchlu výstavbu nového reaktora.

Vláda zatiaľ ešte o dodávateľovi a spôsobe, akým sa bude projekt financovať, nerozhodla. Jednou z možností však je, že by sme na Slovensku postavili tlakovodný jadrový reaktor AP1000 spoločnosti Westinghouse s výkonom 1 250 megawattov. Pre porovnanie – celkový výkon napríklad Mochoviec je asi na úrovni 1 400 megawatthodín.

Nové energetické zdroje sa nám skutočne zídu. Podľa analýzy Útvaru hodnoty za peniaze by sa spotreba elektriny na Slovensku mohla zdvojnásobiť – do roku 2050 by sme jej mohli u nás spotrebovať za rok až 45 terawatthodín (TWh), pričom napríklad za celý minulý rok sme jej minuli 27,33 TWh. Podľa odborníkov totiž porastie dopyt po elektrine, pretože sa bude viac používať pri vykurovaní, v doprave a priemysle či pri výrobe ocele a nový zdroj potrebujeme, pretože by sme v prípade prudkého nárastu odberu elektriny nedokázali pokryť vlastnú spotrebu.

Mochovce elektráreň blok 3 Čítajte viac Nemci si sami strelili do nohy a Rusi dostali do rúk zbraň. Európa sa vracia ku kľúčovému zdroju, v jeho výrobe patríme medzi lídrov

Atómové elektrárne pritom začínajú priťahovať opäť čoraz viac pozornosti aj v EÚ, kde bola doposiaľ tendencia ich kvôli bezpečnosti zatvárať (pozn. red. – Nemecko zatvorilo všetky svoje jadrové elektrárne už v roku 2023). Karta sa začína obracať aj v súvislosti s avizovaným zastavením dovozu všetkých zdrojov energií z Ruska.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 159 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #jadrové palivo #jadrové elektrárne