Namiesto rastu – stagnácia. Európska ekonomika dostala facku. Čo ju dusí?

Európska komisia (EK) výrazne zhoršila výhľad rastu ekonomiky Európskej únie na tento rok. Odôvodňuje to neistotou spôsobenou zmenami v obchodnej politike Spojených štátov a obavami z vplyvu vyšších amerických ciel. Komisia to dnes uviedla vo svojej jarnej ekonomickej prognóze. Hrubý domáci produkt (HDP) sa podľa nej zvýši o 1,1 percenta, zatiaľ čo v jesennom výhľade komisia tohtoročný rast odhadovala na 1,5 percenta.

19.05.2025 11:30
debata (17)
IDE O PENIAZE - Ivan Šramko o clách Donalda Trumpa
Video
Ako fungujú clá a čo znamenajú pre svetový obchod? Sú clá jediný nástroj, ako pozdvihnúť ekonomiku USA a môžu to vôbec dokázať? Čo chápať pod slovami: Urobiť Ameriku opäť veľkou? Sú niečím podložené špekulácie, že na prepadoch akciových trhov mohol aj niekto zarobiť? Nie sú clá len akýsi vyjednávací či vydierací manéver? Vie vôbec Trump, čo robí? Môže byť cieľom Trumpových krokov oslabenie dolára? Ako sa môže voči jeho stratégii brániť Slovensko a Európska únia? Robia to dobre? Čo by popredný slovenský ekonóm poradil Donaldovi Trumpovi, keby bol členom jeho tímu? Odpovede prináša Ivan Šramko, bývalý guvernér Národnej banky Slovenska. / Zdroj: TV Pravda

V budúcom roku sa tempo rastu podľa novej prognózy zrýchli na 1,5 percenta, a to hlavne pre pokračujúci rast spotreby a zotavenie investícií. Vlani hospodárstvo EÚ vykázalo rast o jedno percento.

Naďalej by sa mala znižovať inflácia. Na tento rok ju EK odhaduje na 2,3 percenta, na budúci rok potom na 1,9 percenta. Vlani miera inflácie v krajinách EÚ predstavovala 2,6 percenta.

Trump Čítajte aj Trump chystá sankcie na Rusko, mohli by zlikvidovať veľkú časť svetového obchodu a ohroziť Slovensko

Komisia varovala, že ďalšie roztrieštenie svetového obchodu by mohlo ešte viac spomaliť rast HDP a znovu vyvolať inflačné tlaky. Častejšie sú vo svete aj katastrofy súvisiace s klímou, ktoré zostávajú trvalým rizikom pre ďalší rast. Naopak podporiť by ekonomiku EÚ mohlo zníženie obchodného napätia medzi EÚ a USA alebo rozširovanie obchodu EÚ s ďalšími krajinami. Pozitívne by pre rast mohli byť aj zvýšené výdavky na obranu, pokrok v reformách na podporu konkurencieschopnosti či úspory a investície.

Prognóza komisie predpokladá, že clá na dovoz tovaru z EÚ, a prakticky všetkých ostatných partnerov, do USA zostanú na desiatich percentách. To znamená na úrovni platnej k 9. aprílu, s výnimkou ciel na oceľ, hliník a automobily a colných výnimiek na niektoré výrobky. Vývoz z EÚ tento rok podľa odhadu vykáže rast o 0,7 percenta, na budúci rok o 2,1 percenta.

Dlhé diely / Karlova Ves / Čítajte aj Spotreba domácností podržala slovenskú ekonomiku, investície a zamestnanosť stagnujú

Súkromná spotreba sa v tomto roku podľa EK zvýši o niečo viac, ako sa predpokladalo na jeseň, okrem iného vďaka naďalej odolnému trhu práce. Vlani bolo v EÚ vytvorených rekordných 1,7 milióna pracovných miest a tento rok by napriek slabšiemu rastu mali vzniknúť ďalšie dva milióny pracovných miest. Miera nezamestnanosti tak na budúci rok podľa odhadu klesne na rekordné minimum 5,7 percenta z tohtoročných 5,9 percenta.

Európska komisia tiež zhoršila tohtoročný odhad rastu HDP pre eurozónu, a to na 0,9 percenta, zatiaľ čo na jeseň čakala rast o 1,3 percenta. Na budúci rok čaká rast HDP v krajinách platiacich eurom o 1,4 percenta. Infláciu komisia na tento rok odhaduje na 2,1 percenta, na budúci rok sa očakáva spomalenie na 1,7 percenta. Dvojpercentný cieľ Európskej centrálnej banky (ECB) by mala inflácia dosiahnuť v polovici tohto roka, čo by bolo skôr, ako komisia doteraz predpokladala.

Facebook X.com 17 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ekonomika #Európska komisia #Európska únia #Brusel #rast ekonomiky