Tomáš chce opäť otvárať druhý pilier, hovorí o nízkych dôchodkoch. Nie je to vhodné pre každého, kto by mal o tom uvažovať?

Štát chce znovu otvoriť druhý pilier. Vyplýva to zo stanoviska ministra práce sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas). Ten totiž tvrdí, že desaťtisíce ľudí budú mať nižší dôchodok, pokiaľ z druhého piliera nevystúpia.

19.05.2025 05:00
debata (69)
Ide o peniaze: Ako sa darilo vašim úsporám v II. pilieri
Video
Odpovedá ekonóm Ján Šebo. / Zdroj: TV Pravda

„Otvorili sme odbornú diskusiu o tom, či by sa ľudia v druhom pilieri mali slobodne rozhodnúť o tom, či v ňom chcú zostať, keďže je evidentné, že u mnohých z nich dôjde k prípadu, že budú mať omnoho nižšie dôchodky ako v situácii, keď by zostali len v prvom pilieri. Musím povedať, že reakcia odbornej verejnosti bola konštruktívna, lebo oni vedia, že v druhom pilieri je skupina Ľudí, ktorá tam nemá čo robiť,“ povedal Tomáš.

Zároveň odmietol, že by vláda chcela siahať na úspory ľudí. Dôchodok z oboch pilierov v súčasnosti poberá 58-tisíc ľudí a podľa Tomáša až 95 percent z týchto ľudí má nižší dôchodok, ako by mali, ak by poberali penzie len z prvého piliera. Podľa neho majú títo ľudia nižší dôchodok v priemere o päťdesiat eur.

Trump Čítajte viac Trump chystá sankcie na Rusko, mohli by zlikvidovať veľkú časť svetového obchodu a ohroziť Slovensko

Ak by vláda naozaj otvárala druhý pilier, stalo by sa tak piaty raz v jeho histórii. Prvýkrát sa tento sporiaci nástroj otváral v roku 2008, na prelome rokov 2008 a 2009 prišlo druhé otvorenie. Tretíkrát bolo možné vystúpiť v rokoch 2012 až 2013 a zatiaľ naposledy túto možnosť sporitelia dostali v roku 2015. Všetky otvorenia sa diali za niektorej z vlád, ktorú ako premiér viedol Robert Fico (Smer). Teraz je to opäť jeho vláda, ktorá chce druhý pilier znova otvoriť. V každom z predchádzajúcich otvorení opustili sporiaci dôchodkový systém desiatky tisíc ľudí, v roku 2015 sa pre zrušenie sporenia rozhodlo takmer 160-tisíc ľudí. Sociálna poisťovňa týmto spôsobom získala súhrnne takmer 1,1 miliardy eur.

Otvorenie má pomôcť s konsolidáciou

Návrat prostriedkov do Sociálnej poisťovne môže byť pre vládu dobrým dôvodom, pre ktorý chce sporiaci systém opäť otvoriť. Súčasný systém je nastavený tak, že ľudia zo svojej mzdy a iných zárobkov posielajú odvody do Sociálnej poisťovne. Ide o 18 percent z vymeriavacieho základu. Ten, kto nesporí v druhom pilieri, posiela celú túto sumu do Sociálnej poisťovne a tieto peniaze sa použijú v priebežnom systéme na výplatu penzií, ktoré poberajú súčasní dôchodcovia.

V prípade sporiteľov sa suma delí na dve časti. Štrnásť percent z vymeriavacieho základu odchádza do Sociálnej poisťovne a štyri percentá si odkladá sporiteľ na vlastný účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Ak by sa sporiteľ v rámci chystaného otvorenia rozhodol sporenie zrušiť, jeho peniaze sa pošlú do Sociálnej poisťovne a bývalému sporiteľovi sa adekvátne navýši jeho dôchodok z prvého piliera.

Šefčovič Čítajte viac EÚ chystá odvetné clá voči USA, chce sa ale dohodnúť. Slovensku hrozia masívne škody

Viac peňazí v prvom pilieri by mohlo čiastočne riešiť problém, ktorý vláda aktuálne má s ozdravovaním verejných financií. Sociálna poisťovňa totiž v minulom roku vykázala deficit na úrovni troch miliárd eur. Zjednodušene sa dá povedať, že na odvodoch Sociálna poisťovňa zbiera od ľudí výrazne menej peňazí, ako potrebuje na výplatu dôchodkov. Dieru vo financovaní musí vláda kryť z iných verejných zdrojov a tým sa zhoršuje stav verejných financií.

Podľa analytika by sa pre zrušenie druhého piliera mohlo rozhodnúť až 200-tisíc ľudí. „Opätovné otvorenie druhého piliera má pre Sociálnu poisťovňu a štátny rozpočet predovšetkým krátkodobý konsolidačný potenciál. Ten spočíva v jednorazovom prílive finančných prostriedkov od sporiteľov, ktorí sa rozhodnú z druhého piliera vystúpiť a ich nasporené úspory sa presunú do prvého piliera spravovaného Sociálnou poisťovňou. Pri odchode približne 200-tisíc sporiteľov by mohlo ísť o sumu 1,2 až 1,7 miliardy eur,“ hovorí analytik 365.bank Tomáš Boháček. Upozorňuje na to, že pomoc pre verejné financie by bola krátkodobá a jednorazová.

úspory, dôchodok, penzia, peňaženka, peniaze, Čítajte viac Rôzne piliere, rôzne riziká. Ako funguje dôchodkový systém?

Pripúšťa, že pre časť ľudí môže zotrvanie v druhom pilieri znamenať nižší dôchodok, takých by podľa neho mohlo byť zhruba 80-tisíc. Pri ostatných ľuďoch môže byť rozhodnutie vystúpiť sporné. „Vzhľadom na súčasné vysoké deficity Sociálnej poisťovne, ktorá v roku 2024 poberala štátnu dotáciu na úrovni takmer troch miliárd eur, by tento príjem mohol dočasne znížiť jej schodok a pomôcť splniť konsolidačné ciele vlády,“ hovorí.

Otvorenie druhého piliera z dlhodobého hľadiska nič nerieši ani podľa Miroslava Kotova, ktorý stojí na čele Asociácie dôchodkových správcovských spoločností „Dôležitá je stabilita systému, prvý a druhý pilier nedajú porovnávať, oba systémy prinášajú rôzne výhody,“ hovorí.

Problémové zásahy

Minister Tomáš zdôrazňuje, že pre časť sporiteľov je zotrvanie v druhom pilieri nevýhodné, no už nezdôrazňuje, že sú to vlády pod vedením Smeru, ktoré druhý pilier neustále oslabujú a tým ovplyvňujú aj sumu, ktorú si ľudia mohli nasporiť.

Výrazný zásah prišiel v roku 2013, keď sa úspory účastníkov druhého piliera presúvali do garantovaných fondov, ktoré sú menej rizikové, no zároveň nevýkonné. V garantovaných pilieroch sa tak ocitli aj mladí ľudia, ktorým tento nástroj nie je určený. Aby sa z týchto nevýkonných fondov dostali, bolo potrebné, aby tento krok urobili aktívne. Obrovské množstvo ľudí tento krok ale neurobilo a svoje úspory zhodnocovali neefektívne. Títo sporitelia sa dlhodobo oberali o atraktívnejšie zhodnotenie svojich úspor.

461704799 4061368447483466 2441826453445562330 n Čítajte viac Dlh aj deficit stúpajú. Môžu za to aj nové ministerstvo športu a vyššie trináste dôchodky, odkazujú experti

Tento presun z roku 2013 sa po rokoch považuje za chybu, ktorú opravila predchádzajúca vládna garnitúra. Vytvorila automat, ktorý postupne presúva úspory účastníkov sporiaceho systému do rizikovejších a výkonnejších indexových fondov. Presúvanie sa dotkne úspor v hodnote 3,7 miliardy eur a celkovo zhruba 718-tisíc sporiteľov.

Presun úspor bude postupný a potrvá do 31. decembra 2025. Správca úspor dokonca môže požiadať o predĺženie presunov do konca roku 2027. Ak by sa majetok presunul jednorazovo, mohlo by to znamenať určité riziko pre sporiteľa, ktorý by nebol chránený pred prudkým prepadom trhov. Postupnosť celého procesu toto riziko zmenšuje.

Na koho Tomáš cieli?

Jednoznačne platí, že vystúpenie z druhého piliera nie je vhodné pre každého. Minister Tomáš hovorí o nižších dôchodkoch najmä v prípade ľudí, ktorí sa do dôchodkového veku blížia. Tí majú pred sebou príliš krátky horizont pracovne aktívneho života, aby si na vlastnom účte nasporili viac. „Mladší sporitelia by mali v druhom pilieri ostať, zatiaľ čo starším, najmä tým, ktorým vláda Roberta Fica presunula úspory do garantovaných fondov, by mohol odchod dávať väčší zmysel. Závisí to však od konkrétnej situácie a výšky príjmov,“ vysvetlil ešte v minulom roku pre Pravdu odborník na dôchodkový systém Jozef Mihál.

Bratislava centrum utečenci Čítajte viac Pomoc Ukrajincom stála zhruba pol miliardy. Utečenci sú však pre ekonomiku výrazný prínos

Odchod z druhého piliera by v súčasnosti mohol byť výhodný predovšetkým pre sporiteľov s nižšími príjmami a pre tých, ktorí v druhom pilieri sporili kratšiu dobu. U týchto skupín existuje riziko, že ich celkový dôchodok z kombinácie prvého a druhého piliera by mohol byť nižší ako dôchodok, ktorý by dostali, ak by zostali iba v prvom pilieri.

Nesúhlas opozície

Opoziční politici sú presvedčení, že vláda chce odlivom sporiteľov z druhého piliera riešiť predovšetkým problémy, ktoré jej spôsobuje zlý stav verejných financií.

„Za posledný rok som trikrát upozorňovala na to, že vláda bude hľadať peniaze na konsolidáciu v druhom pilieri, minister práce Tomáš tvrdil, že straším ľudí. Žiaľ, dnes sa ukazuje, že som mala pravdu a minister pripúšťa otvorenie druhého piliera. Pripomínam, že v tomto volebnom období už raz minister práce Erik Tomáš znížil príspevok do druhého piliera, čím pripravil pracujúcich občanov o desiatky tisíc eur a najviac poškodil mladých ľudí,“ uviedla Bajo Holečková a vyzvala Tomáša, aby dodržal svoje slová a nesiahal na druhý pilier.

SR NRSR 19.schôdza 15.deň konsolidácia BAX Čítajte viac Kamenický odmieta okresanie transakčnej dane, Danko na ňom trvá

Proti otvoreniu je aj opozičné KDH. „Dobre vieme, čo sa stalo v minulosti, keď vlády Roberta Fica (Smer-SD) otvárali druhý pilier. Prišla masívna kampaň a masívny odchod sporiteľov z druhého piliera, čím si vláda riešila vlastné problémy. Žiaľ, ak takéto niečo nastane, bude to mať vážny dosah na sporiteľov v druhom pilieri,“ povedal poslanec Jozef Hajko (KDH).

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 69 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dôchodok #II. pilier #otvorenie #Erik Tomáš #druhý pilier dôchodkového sporenia