Pokračovanie článku: EÚ chystá odvetné clá voči USA, chce sa ale dohodnúť. Slovensku hrozia masívne škody

Návrh odvetných opatrení

Tento príbeh ukazuje, že optimálny scenár by bolo rušenie obchodných bariér na oboch stranách, v USA aj EÚ, preto zoznam, ktorý zverejnila EÚ, je predbežný a konzultácie v EÚ budú trvať do 10. júna tohto roka.

Na zozname produktov, ktorých by sa mohli clá dotknúť, sú tovary za 95 miliárd eur. Prepočty agentúry Reuters ukazujú, že veľký podiel produktov na zozname sa týka práve letectva. Lietadlá, rôzne komponenty a časti motorov dosahujú hodnotu 10,5 miliardy eur. Nasledujú automobilové súčiastky za 10,3 miliardy eur a samotné automobily za dve miliardy eur.

461160966 919232943568478 5608227941511371655 n Čítajte viac Donald Trump clami výrazne ohrozuje slovenskú ekonomiku, odkazuje renomovaná agentúra. Rating potvrdila, no výhľad zhoršila

Výraznú časť tvorí aj zdravotnícky materiál okrem liekov. Ich hodnota dosahuje desať miliárd eur, ešte väčšiu časť balíka tvoria rôzne stroje, napríklad poľnohospodárska technika. Objem importu týchto strojov EÚ vyčísľuje na 12 miliárd. Hodnota dovozu plastov, na ktoré by sa mohli clá vzťahovať, je takmer trinásť miliárd eur.

Eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič hovorí o tom, že EÚ hľadá riešenie, z ktorého budú profitovať obe strany, teda EÚ aj USA. Základným cieľom je deeskalácia napätia. „Za takýto výsledok ale nezaplatíme akúkoľvek cenu. Aktívne konzultujeme situáciu s členskými štátmi, zástupcami priemyselných odvetví a ďalšími partnermi, aby sme sa pripravili na všetky alternatívy,“ poznamenal Šefčovič. Zároveň upozornil na to, že EÚ sa obracia na Svetovú obchodnú organizáciu. EÚ totiž považuje zavádzanie amerických ciel voči EÚ za nespravodlivé s tým, že ide o jednoznačné porušenie pravidiel globálneho obchodu.

Juraj Valachy, analytik Tatra banky Čítajte viac Analytik: Spôsob, akým Trump clá vypočítal, je úsmevný. Musíme k nim ale pristúpiť s plnou vážnosťou

Podobne situáciu hodnotí aj šéfka EK Ursula von der Leyenová. „Clá už teraz majú negatívne dôsledky pre ekonomiky celého sveta. EÚ chce nájsť riešenie, ktoré bude výsledkom dohody s USA. Veríme, že existujú možnosti dobrej dohody, z ktorej budú ťažiť spotrebitelia na oboch stranách Atlantického oceánu. Zároveň sa ale pripravujeme na všetky možnosti,“ poznamenala.

Obchodnú vojnu rozpútal americký prezident Donald Trump. Clá voči EÚ zavádza vo viacerých krokoch. Vo februári USA uvalili clá na oceľ a hliník, nasledovali opatrenia týkajúce sa automobilov. Tie sa výrazne dotýkajú aj Slovenska. Nasledovalo zavedenie ďalších ciel vo výške dvadsať percent. Tie Trump zaviedol v apríli. Aktuálne sa na tieto opatrenia uplatňuje 90-dňová „prestávka“. Počas nej je výška ciel na úrovni desať percent.

Aktuálne sa clá dotýkajú európskych produktov v hodnote 379 miliárd eur. Ide o sedemdesiat percent všetkých európskych produktov, ktoré smerujú na americký trh.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 10 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #EÚ #Európska komisia #USA #Maroš Šefčovič #clá