Tlak na šetrenie
Aj ratingové agentúry vytvárajú tlak na to, aby vláda ozdravovala verejné financie. Sám minister financií upozorňuje, že konsolidácia je potrebná, aby Slovensko „nepotrestali finančné trhy“. Problém požičať si na finančných trhoch malo relatívne nedávno Rumunsko, ktoré v minulom roku zvýšilo svoj dlh o 5,9 percentuálnych bodov HDP, čo je najviac spomedzi krajín EÚ. Krajina v marci zrušila aukciu dlhopisov, keďže dopyt po dlhopisoch nebol dostatočný.

Výhľad vývoja stavu verejných financií na Slovensku nie je dobrý. Dlhodobá udržateľnosť verejných financií je na Slovensku veľmi problémová. „Slovensko dosiahlo najhoršie postavenie spomedzi krajín v EÚ podľa ukazovateľa S1, ktorým sa vyjadruje veľkosť zlepšenia salda verejných financií potrebného na zníženie verejného dlhu na 60 percent HDP do roku 2070. Na takto nastavenú zmenu by podľa ukazovateľa bolo potrebné zlepšiť bilanciu verejných financií o 6,5 percenta HDP,“ upozornila koncom marca Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Tento problém sa dá navyše riešiť iba čiastočne. Viac ako polovicu z objemu potrebnej konsolidácie totiž tvoria náklady spojené s budúcim rastom výdavkov, ktoré sú naviazané na starnutie populácie.
Rast dlhu bol jeden z dôvodov, kvôli ktorému agentúra Moody’s zhoršila v minulom roku svoje hodnotenie. Zároveň platí, že napriek určitému konsolidačnému úsiliu pokračuje dlh v raste aj naďalej. „(Zadlženie) ku koncu vlaňajška dosiahlo 59,3 percenta štatistikmi zrevidovaného HDP. V prvom štvrťroku tohto roka však objemným požičiavaním si, v marci aj od bežných ľudí, narástlo späť nad 60 percent, a spolu s aprílovou aukciou Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity, až k úrovni 63 percent HDP,“ upozorňuje Michal Lehuta, analytik VÚB banky.