Ďalšia konsolidácia prísť musí
Je jasné, že súčasťou výsledného návrhu rozpočtu bude musieť byť ďalšia konsolidácia. Kamenický hovorí o objeme na úrovni dvoch miliárd eur.
Táto konsolidácia by sa mala viac sústrediť na škrty vo výdavkoch. Analytik upozorňuje, že ďalšie šetrenie by mohlo stáť na troch pilieroch. „Prvým je zníženie vládnych výdavkov cez rast efektivity a využívaním princípu hodnoty za peniaze, ale aj prostredníctvom lepšieho cielenia opatrení či zlučovania činností úradov. Druhým pilierom je využitie potenciálu na príjmovej strane, napríklad pri majetkových a environmentálnych daniach. Tretím pilierom, na ktorý nesmieme zabúdať ani pri upratovaní vo verejných financiách, je konkurencieschopnosť podnikateľského prostredia a to prostredníctvom deregulácie, znižovania byrokracie či zlepšenia e-governmentu,“ hovorí Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. Do roku 2027 bude musieť vláda predstaviť škrty za približne 3,1 miliardy eur, ak chce rozpočtový deficit dostať na tri percentá HDP.

Zatiaľ nie je jasné, ako budú konkrétne opatrenia vyzerať, no Kamenický avizuje, že rozsah šetrenia bude zhruba dve miliardy eur. Zatiaľ je známe, že zhruba 100 miliónov eur chce štát získať prísnejšími opatreniami voči hazardu, ministerstvo financií tiež pripúšťa vyššie dane za nehnuteľnosti. O ďalších opatreniach sa špekuluje. Viaceré z nich šíri hnutie Slovensko a ďalší politici. Veronika Remišová (Za ľudí) informovala, že vláda chystá škrty v rodinných prídavkoch, minister financií to ale poprel. Celý súbor ďalších opatrení následne ukázal Igor Matovič s tým, že je to únik z ministerstva financií. V dokumentoch, ktoré zverejnil sa hovorí napríklad o okresaní trinásteho dôchodku a o zmenách v podpore v nezamestnanosti a v prípade práceneschopnosti. Škrty v týchto oblastiach by podľa prezentovaných dokumentov priniesli významnú úsporu.