Kamenický na tlačovej konferencii v utorok kritizoval postoj opozície k dani, konkrétne menoval Matovičove hnutie, označil ho za lacný populizmus. Zároveň sa ohradil voči postoju Andreja Danka, ktorý transakčnú daň označil za hlúpu, neefektívnu, nekoncepčnú, škodlivú, bezcitnú či neetickú. Minister financií mu odkázal, že transakčná daň nie je hlúpa a vyzval ho, aby prispel svojimi návrhmi ku konsolidácii verejných financií.
Danko v reakcii na slová ministra financií uviedol, že SNS si stojí za zrušením transakčnej dane, tvrdí, že nerozbíjajú štátny rozpočet. Uviedol, že návrh zákona na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100-tisíc eur z parlamentu nestiahnu.
Následne chce s koaličnými partnermi rokovať aj o zrušení celej transakčnej dane k 31. decembru 2025. Súčasná právna úprava je podľa SNS kontraproduktívna, a to najmä v čase, keď podnikateľské prostredie čelí vysokým nákladom, zložitej administratíve a neistote.
Mienia, že oslobodenie malých podnikateľov od transakčnej dane je zodpovedným krokom k spravodlivejšiemu a funkčnejšiemu daňovému systému. „Transakčná daň predstavuje zbytočnú a neprimeranú záťaž pre tých, ktorí vytvárajú hodnoty a pracovné miesta,“ dodali.
Líder SNS na tlačovej konferencii prišiel s alternatívou ku transakčnej dani, hovorí o tzv. prenose daňovej povinnosti. Tam je podľa šéfa národniarov priestor nájsť dostatok chýbajúcich financií do štátneho rozpočtu.
Spustenie transakčnej dane sa začiatkom apríla stretlo s vlnou kritiky. Sociálne siete okamžite zaplavili príspevky podnikateľov plné sťažností a nespokojnosti. Daň kritizovala opozícia i prezident Peter Pellegrini, ktorý vyzval na jej zrušenie.
Na snahy SNS reagoval aj premiér Robert Fico (Smer). Koaličným partnerom odkázal, že ak chce niekto v koalícii zmeny v transakčnej dani, musí nájsť inde 750 miliónov eur. Inak sa debatou o zmenách nechce zaoberať. Partnerom vo vláde pripomenul, že na koaličnej rade túto daň odsúhlasili a následne za ňu hlasovali v parlamente, nikto nebol proti.
