V priebehu uplynulých troch týždňov akciové trhy zaznamenali výrazný pokles. Môžeme si to ilustrovať na prípade známeho S&P 500, ktorý sa dokonca nakrátko prepadol až o 10 percent z historických maxím. Pre kľúčový index Dow Jones bol minulý týždeň najhorší od roku 2023. Podľa odborníkov prepady odštartovala Trumpova politika, ktorá sa nesie v znamení zavádzania tvrdých ciel a obchodnej vojny.
Analytik XTB Marek Nemky približuje, že na akciovom trhu nejde o výnimočnú situáciu. „Aj keď môžu krátkodobo zvýšiť neistotu týkajúcu sa stavu trhu a budúcich vyhliadok, z dlhodobého hľadiska historicky predstavovali skôr investičnú príležitosť pre dlhodobých investorov než hrozbu. Samozrejme, do budúcnosti nikto nevidí a nevieme predpovedať, či táto korekcia bude pokračovať a trh bude klesať do medvedieho trhu, alebo, naopak, už to najhoršie máme za sebou," vysvetlil odborník na investovanie.
Generálny riaditeľ finančnej spoločnosti Wealth Effect Management Peter Štadler upozorňuje na to, že trhy historicky prechádzajú rôznymi cyklami, pričom krátkodobé poklesy sú súčasťou dlhodobého rastu. Expert na financie zároveň upozornil na viaceré hrozby. „Medzi hlavné riziká pre trhy v roku 2025 patria geopolitická neistota spojená s návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu a menová politika. Ak sa ukáže, že inflácia zostáva vysoká, centrálne banky môžu byť nútené ponechať úrokové sadzby na vyšších úrovniach dlhšie, ako sa očakávalo," dodáva Štadler.
Ide práve o trhy, ktoré Slovákom v roku 2024 zarobili nemálo peňazí. „Z pohľadu toho, ako priali finančné trhy správcom a čo správcovia dopriali nám sporiteľom, tak to bolo úžasné, fantastické. Dokonca tvrdím, že aj neopakovateľné. Každý dúfa, že ešte budú také výnosy. Indexové fondy, ktoré investujú výlučne do akcií a pasívne kopírujú akciové trhy, zarábali od 22 do 28 percent ročne. To je úžasné. To, čo tam ľudia majú nasporené, sa zhodnotilo o viac ako štvrtinu," povedal už skôr v rozhovore pre Pravdu ekonóm Ján Šebo. Zároveň však dodal, že ide o veľmi krátkodobý pohľad na jeden úspešný rok.
Čo sa týka pohľadu na celkové čísla, v druhom dôchodkovom pilieri majú približne dva milióny sporiteľov naakumulované úspory vo výške viac ako 17 miliárd eur. To predstavuje približne 20 percent ročného HDP na Slovensku. Ekonóm Šebo odhaduje, že v roku 2025 do systému pribudne zhruba ďalších 15-tisíc ľudí. Platí pritom, že do dôchodku pôjde v tomto roku zásadne viac občanov, no len časť z nich si sporí v tomto pilieri.
Aký bude rok 2025 pre úspory?
Finančný analytik OVB Allfianz Slovensko Marián Búlik pre Pravdu zhodnotil, že uplynulé dva roky priniesli sporiteľom v II. pilieri výnimočné zhodnotenie. „Vyše 20-percentné ročné nárasty indexov nie sú štandardom a už pred zvolením Donalda Trumpa sa čakalo, že v roku 2025 bude celkový rast akciových trhov jasne nižší," dodal Búlik, podľa ktorého by začiatok skutočnej obchodnej vojny medzi USA, Európskou úniou (EÚ) a inými štátmi spôsobil tento rok mierny prepad na finančných trhoch v porovnaní so začiatkom tohto roka. Upozorňuje však, že tento vývoj je veľmi ťažké predpovedať.
S tým súhlasí aj analytik finančných trhov spoločnosti Partners asset management Adam Hrdlička. Aj keby sme vedeli, aké clá zo strany USA zostanú zavedené dlhodobo, podľa neho je lepšie sledovať vývoj v horizonte desať a viac rokov. „Okrem toho prezident Trump už v minulosti zaviedol clá, ktoré neskôr zrušil, takže je rozumné počkať na definitívne rozhodnutia a potom ich analyzovať, na čo sa trh aktuálne už pripravil vopred," zdôraznil odborník.
Hrdlička zároveň prízvukuje, že v priebehu posledných dvoch rokov doručilo pasívne investovanie do fondov obchodovaných na burze, ktoré kopírujú najmä S&P 500, nadštandardné výnosy, na ktoré by si investori nemali zvykať. Pripomína, že globálny akciový trh niekedy rastie o 10, 20, 30 či viac percent za rok, no niekedy o podobné hodnoty aj klesne. Z dlhodobého hľadiska sa však hrubý výnos pohybuje na úrovni približne osem percent. „To znamená, že naozaj nikto nedokáže povedať, ako tento rok dopadne, a dlhodobí investori by sa tým ani nemali zaoberať," uzatvoril analytik.
Finančný analytik Pavel Škriniar hovorí, že neistota na trhoch spôsobuje, že investori sa prikláňajú k bezpečným aktívam – hotovosť, dlhopisy alebo zlato. „Pri dôchodkovom sporení je však v podstate jedno, aký pokles akcie zažijú, pretože sporitelia investujú priebežne každý mesiac a majú pred sebou ešte dlhý čas, kým úspory zmenia na dôchodok. K poklesom a nárastom dôjde ešte veľakrát a pravidelné investovanie je vynikajúci spôsob, ako sa nepopáliť na poklesoch," priblížil ďalej.
Expert na finančné trhy tiež pripomína, že dôchodkové sporenie je dlhodobý produkt a väčšina ľudí si bude sporiť ešte ďalších 15 rokov. Znamená to teda, že na konečné výsledky si sporitelia ešte zopár rokov budú musieť počkať.
Clá utlmia ekonomiku
V ohrození však nie sú iba budúce dôchodky Slovákov. Trump zatiaľ na európsku oceľ a hliník uvalil clá vo výške 25 percent, čo ich výrobcov výrazne zasiahne. Recipročné opatrenia však zavádza aj EÚ, čo napokon môže viesť k výraznejšiemu prehĺbeniu napätia a obchodným sporom.
„Pre celosvetový obchod, ktorý preukázateľne globálne zvyšuje životnú úroveň aj ziskovosť firiem, je zavádzanie colných bariér zlou správou. Ak zavádzanie ciel na strane USA bude vyvolávať odvetné kroky na strane Európy a ďalších štátov sveta, dôjde k utlmeniu tempa rastu svetovej ekonomiky. Odhady redukcie tempa rastu svetovej ekonomiky sa pohybujú okolo 1 až 1,5 percenta, čo je výrazné číslo," skonštatoval Búlik.