Trumpove clá sú podľa Macrona šokom. Francúzsko vyzvalo na pozastavenie investícií

Americké plošné clá, ktorých zavedenie v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, budú mať mohutný dopad na európsku ekonomiku. Povedal to dnes podľa agentúry AFP francúzsky prezident Emmanuel Macron.

03.04.2025 17:20 , aktualizované: 17:37
debata (10)

Pre medzinárodný obchod sú Trumpove clá podľa neho šokom, označil ich za brutálne a nepodložené. Macron po stretnutí s predstaviteľmi francúzskeho priemyslu vyzval na prerušenie investícií v USA, kým sa všetko nevyjasní. Sľúbil tiež jednotnú reakciu Európskej únie.

Trump podpisuje recipročné clá
Video
Zdroj: White House

Macron v ostrej kritike krokov amerického prezidenta povedal, že americká ekonomika a spotrebitelia kvôli clám schudobnejú a zoslabnú. Ich nepriamym dôsledkom by podľa neho mohlo byť posilnenie ázijských exportov do Európy.

„Jedna vec je istá, po rozhodnutiach z tejto noci sa americká ekonomika a Američania, či už podniky alebo občania, stanú slabšími ako včera a chudobnejšími,“ vyhlásil podľa AFP šéf Elyzejského paláca a vyzval Európanov, aby za týchto okolností „zostali jednotní“.

Francúzsky prezident hovoril o európskej reakcii v dvoch fázach. „Prvá odpoveď prebehne v polovici apríla a bude sa týkať už rozhodnutých ciel, najmä na oceľ a hliník,“ cituje francúzsku hlavu štátu AFP. Druhá, „masívnejšia odpoveď“, má nasledovať v reakcii na clá oznámené v stredu, a to na konci mesiaca po podrobnom preštudovaní, „sektor po sektore.“

Pokiaľ ide o reakcie, na stole sú „všetky nástroje“, vrátane prerušenia investícií v Spojených štátoch, varoval Macron podľa AFP.

Obchodná nerovnováha

Francúzsky prezident kritizoval tiež zdôvodnenie amerických krokov. Napríklad obchodná nerovnováha, na ktorú Trump poukazuje, podľa neho neberie do úvahy napríklad digitálne služby.

Trump v stredu večer oznámil zavedenie plošných ciel voči mnohým krajinám na celom svete. Dovoztovaru z EÚ chce zaťažiť 20-percentnými clami. Okrem toho Spojené štáty teraz začínajú vyberať 25-percentné clo na dovoz osobných a ľahkých úžitkových áut.

Napríklad podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej sú Trumpom oznámené clá ranou svetovej ekonomike a dôsledky pocítia milióny ľudí. EÚ je pripravená vyjednávať, ale môže podľa nej tiež siahnuť k protiopatreniam.

Viaceré krajiny vrátane Číny a Japonska vyzvali Spojené štáty na zrušenie ciel, Kórea pripravuje ochranu vlastných firiem, Kanada sľúbila prijať protiopatrenia. Americký minister financií Scott Bessent v televíznom rozhovore radil všetkým dotknutým krajinám na clá neodpovedať, inak pohrozil eskaláciou obchodného konfliktu.

Trump Čítajte aj Čo majú spoločné Kuba, Rusko, Irán, Bielorusko a aj KĽDR? Trumpove clá sa ich netýkajú

Zasiahnu 70 percent úniového exportu

Predstavitelia EÚ očakávajú, že americké clá zasiahnu vývoz z Európskej únie s objemom približne 380 miliárd eur. Odhady podľa zdrojov ČTK tiež hovoria, že bude zasiahnutých 70 percent úniového exportu do Spojených štátov.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v reakcii na oznámenie prezidenta Donalda Trumpa rozhodla zvolať aj do Bruselu na budúci pondelok a utorok dva strategické dialógy, kde chce s kľúčovými hráčmi diskutovať o ďalšom postupe. V pondelok by si mala vypočuť od zástupcov oceliarskeho a automobilového priemyslu, aké budú mať clá dopady na ich spoločnosti, v utorok sa potom schádza so zástupcami farmaceutického priemyslu.

Čo pre Slovensko znamená zavedenie amerických ciel? Odpovedá ekonóm Páleník
Video
(Archívne video) Ak by Spojené štáty zaviedli clá, Európska únia na to musí reagovať jednotne. Je dôležité, aby sme sa spolupodieľali na tomto rozhodnutí a tlmočili potreby slovenskej ekonomiky, hovorí pre Pravdu Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV. Problém vidí aj v tom, že štát zrejme nebude schopný pomôcť niektorým podnikom, ktoré budú zavedením ciel najviac postihnuté.

Americký prezident oznámil už 12. marca clá na hliník a oceľ, dnes potom USA začínajú vyberať 25-percentné clo na dovoz automobilov a najneskôr od 3. mája aj na automobilové diely. V stredu potom Trump oznámil ďalší rozsiahly balík ciel, ktoré označuje ako recipročné. Jej minimálna sadzba je desať percent, pre dovoz z EÚ je 20 percent.

Reakcia EÚ na prvé oznámené 25-percentné clá na oceľ a hliník by mala prísť ako prvá. Hlasovanie o týchto protiopatreniach sa v takzvanom výbore, kde zasadajú zástupcovia členských štátov EÚ, uskutoční 9. apríla. Následne by tieto opatrenia mali nadobudnúť účinnosť 15. apríla. Pokiaľ ide o reakciu Európskej únie na ďalšie ohlásené clá, tá príde až o niečo neskôr, pretože teraz ešte len prebiehajú analýzy vplyvu takzvaných recipročných ciel, ktoré v stredu oznámil Biely dom.

Nemenovaný úniový predstaviteľ k tomu však uviedol, že EÚ „Spojené štáty zasiahne tam, kde to bolí“.

EP-174121A_Sefcovic Čítajte aj Danko žiada od Fica hlavu Šefčoviča: Nezabránil americkým clám. Eurokomisár avizuje rokovanie s Američanmi

Odhady hovoria, že Spojené štáty teraz vyberú na clách z európskeho dovozu 81 miliárd eur, zatiaľ čo v roku 2023 to bolo sedem miliárd. „To je samozrejme veľký skok,“ uviedol k tomu vysoký predstaviteľ EÚ. Podľa niektorých úniových činiteľov by sa mala dvadsaťsedmička vo svojej reakcii zamerať aj na služby, kde existuje nepomer vo vzťahu medzi EÚ a USA a zdaniť najmä amerických technologických gigantov. Tento postup podporili napríklad aj niektorí českí europoslanci.

Únioví predstavitelia to nevylučujú, nechcú ale predbiehať a všetko teraz konzultujú práve s členskými štátmi. „Zvažujeme akékoľvek možnosti,“ uviedol nemenovaný zdroj. „Najprv chceme veci starostlivo zanalyzovať, potom pristúpime k účinnej a primeranej reakcii,“ dodal.

Šéfka úniovej exekutívy von der Leyenová už ráno uviedla, že americké clá sú tvrdou ranou svetovej ekonomike, dôsledky podľa nej postihnú milióny ľudí. Európania sú pripravení vyjednávať so Spojenými štátmi a súčasne sú pripravení odpovedať protiopatreniami, ak rokovania zlyhajú, dodala.

Facebook X.com 10 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #USA #Donald Trump #americká politika #americké clá