Clá spôsobujú problém každému
Zavedenie ciel znamená, že zahraničný tovar bude pre domácich spotrebiteľov drahší. V jednoduchom lineárnom svete by teda výrobcovia, ktorí vyrábajú v domácej krajine, mali získať výhodu. Pre amerických občanov budú produkty vyrobené mimo USA drahšie, preto sa teoreticky rozhodnú pre tie americké. Pre amerických občanov to však môže znamenať aj to, že ponuka výrobkov bude menšia a ceny vyššie.
Veľa ekonómov sa však zhoduje v tom, že zavádzanie ciel vytvára situáciu, v ktorej je porazený úplne každý. V tomto prípade USA a aj ich zahraniční partneri. Je to tak preto, že na kroky Donalda Trumpa bude zvyšok sveta reagovať a začnú uvaľovať clá na dovoz z USA.

„Napríklad európski výrobcovia exportujú asi päťdesiat až šesťdesiat vozidiel, ktoré vyrábajú ich závody v Spojených štátoch. Očakávateľné protiopatrenia iných krajín a nárast cien vstupov budú tlačiť ceny týchto vozidiel na ostatných trhoch smerom nahor, čo zníži ich konkurencieschopnosť. Celkovo za rok 2024 Spojené štáty vyviezli zhruba 860-tisíc vozidiel, celkový dovoz bol zhruba osem miliónov automobilov,“ ilustruje situáciu na príklade z automobilového priemyslu Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.
Už teraz je jasné, že EÚ na kroky Donalda Trumpa zareaguje. Avizuje to šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Naším cieľom je riešenie na základe rokovaní. Ale, samozrejme, ak to bude potrebné, budeme chrániť naše záujmy, našich ľudí a naše spoločnosti,“ povedala von der Leyenová v prejave v pléne europarlamentu.
Cieľom protiopatrení nie je nič iné, ako poškodiť amerických exportérov aj za cenu toho, že vyššie ceny za americký tovar budú musieť platiť európski spotrebitelia. Aj na Slovensku teda zdražejú napríklad americké motorky či rifľové odevy a, samozrejme, ďalšie tovary.
Okolo protiopatrení už vznikol v EÚ spor. Hovorkyňa francúzskej vlády Sophie Primasová informovala, že európska odpoveď na americké kroky príde do konca apríla. Hovorca Európskej komisie pre obchodnú politiku Olof Gill na to reagoval konštatovaním, že „Francúzsko nehovorí v mene Európskej únie o obchodnej politike“. Je však zrejmé, že EÚ odvetné opatrenia voči USA skutočne pripraví. Európa tým totiž potrebuje smerom do USA poslať aj politický odkaz.

Aj samotné Trumpove kroky bez odvetných opatrení však budú americkú ekonomiku poškodzovať. „Priame dôsledky prirážok na zahraničné dovozy sú podobné ako pri vyššom zdaňovaní produktov: zvyšujú ceny pre výrobcov aj spotrebiteľov. V prípade, že zahraničný dovozca clo premietne do konečnej ceny, ide o infláciu zahraničných produktov,“ vysvetľujú analytici VÚB banky.
„V druhom prípade, keď zahraničný dovozca prestane do USA či akejkoľvek inej krajiny, ktorá zavádza clá, dovážať, ide o infláciu miestnych produktov, keďže firmy a rodiny musia siahnuť po iných tovaroch, ako boli zvyknutí doteraz. Čiastočne môže nastať aj efekt zníženia predajnej marže dovozcov, no tento efekt zrejme nebude veľký, keďže každý podnikateľ si svoju ziskovosť dobre stráži,“ dodávajú analytici.
Trump sľubuje Američanom pokles cenovej hladiny, no clá vytvárajú tlak na ich rast, čo má ďalšie dôsledky. „Drahšie spotrebiteľské tovary a vstupné komponenty do výroby pri rovnakých výrobných technológiách firiem znamenajú pokles reálnej produktivity práce, reálnych príjmov, a tým aj životnej úrovne,“ dodáva analytický tím VÚB banky