Obrovský problém pre Slovensko
Pre Slovensko je to katastrofálna správa, platí to najmä pre kľúčový automobilový priemysel. Na autá, ktoré sa vyrobia aj u nás a budú smerovať na americký trh, sa budú uplatňovať clá vo výške až 25 percent. Je to tak preto, že Trump ešte v závere minulého mesiaca predstavil špecifické clá vo výške 25 percent na hotové automobily a aj súčiastky z EÚ. Clo v takejto výške v podstate znamená, že autá zo Slovenska budú na americkom trhu do veľkej miery ťažko predajné.
Významným exportérom na americký trh je Volkswagen, ktorý zo slovenského závodu posiela do USA predovšetkým luxusné modely. Vo všeobecnosti platí, že záujemcovia o kúpu relatívne drahých vozidiel sú na nárast ceny menej citliví, no pozícia európskych automobiliek sa na americkom trhu veľmi výrazne zhorší.

Na príklade automobilového priemyslu EÚ sa dá ilustrovať aj to, ako by mohli vyzerať odvetné clá v prípade, že by chcel Trump vyvážiť pociťovanú krivdu z ciel, ktorým americkí vývozcovia čelia v Európe. Pred rozpútaním bezhraničnej obchodnej vojny uplatňovala EÚ na dovoz amerických áut clo vo výške desať percent a USA voči autám dovážaným z EÚ zaviedli clo vo výške len 2,5 percenta. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že tento nepomer by aktuálna americká vláda zmazala v prípade, že existujúce clo prestalo platiť a nahradilo by ho štyrikrát vyššie. Európske dovozy do USA čelia však 10-násobne vyššiemu clu v porovnaní so stavom, ktorý začal Trump meniť. Navyše clo na autá idú nad rámec už existujúcich nízkych ciel.
Tento problém teda môžu napríklad automobilky vyriešiť tak, že sa rozhodnú svoju výrobu určenú pre americký trh presunúť do USA. Aj práve preto podľa Národnej banky Slovenska (NBS) ekonomike hrozí, že rozpútanie viacstrannej obchodnej vojny bude znamenať stratu 20-tisíc pracovných miest. Zároveň sa slovenskej ekonomike môže stať, že v podstate prestane rásť.

Presun výroby späť do USA je efekt, ktorý Trumpova administratíva víta. Súčasný americký prezident verí, že výroba sa bude sťahovať späť do USA, čo prinesie pracovné miesta a prosperitu pre americkú ekonomiku.
„Budeme schopní urobiť Ameriku opäť veľkou, väčšou, než kedy bola,“ povedal Trump. Uviedol, že s potešením zaznamenáva, „že sa do Spojených štátov vracajú veľké spoločnosti“. „Ak chcete, aby vaše clá boli nulové, vyrábajte v Spojených štátoch,“ vyzval.
Výsledkom je, že Slovensko musí počítať s tým, že nastanú ekonomické škody. „Aktuálne riziko poklesu slovenského HDP sa tak pohybuje kumulatívne na úrovni 2,5 percenta až troch percent v horizonte troch rokov od roku 2025 do roku 2027. Zmeny môžu priniesť ešte najbližšie týždne a očakávané vyjednávania. Už teraz je však jasné, že clá prinesú stratu stoviek miliónov eur ročne v exportoch, respektíve celkovej ekonomickej aktivity a citeľný negatívny dopad aj na trh práce v podobe nárastu nezamestnanosti o niekoľko desatín,“ hovorí Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne.

Problém by sa mohol naplno prejaviť v roku 2026. „Zavedenie ciel v omto rozsahu znamená, že náš budúci ekonomický rast bude s veľkou pravdepodobnosťou nižší, a to približne o 0,5 percenta v tomto roku, teda okolo úrovne 1,5 percenta. Dopad v roku 2026 bude najvýraznejší. Preto tu predbežne počítame s úrovňou rastu iba okolo úrovne 0,5 percenta, pričom doteraz sme očakávali rast na úrovni takmer dvoch percentuálnych bodov,“ dodáva.