Koľko pomoc stojí?
Od roku 2023 do roku 2025 štát minul na energetické dotácie celkovo 4,5 miliardy eur, zhruba miliarda prišla v roku 2023 z európskych fondov. Podľa predpokladov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť by plošné dotácie v roku 2026 a 2027 mohli súhrnne stáť zhruba miliardu. Zacielená energetická pomoc časť z týchto peňazí ušetrí.
To, aká to bude suma, závisí od toho, ako vláda samotný adresný systém nastaví. Vláda, naopak, musela dodatočné peniaze hľadať na plošné dotácie pre rok 2025. Ministerka Saková pôvodne hovorila o tom, že už dotácie na tento rok nebudú plošné. Vláda svoje rozhodnutie napokon zmenila a program dotácií tak nestál pôvodne zamýšľaných sto miliónov eur, ale takmer štyristo miliónov eur. Ak by vláda zacielením pomoci ušetrila tri štvrtiny výdavkov, vláda neminie vyše 700 miliónov eur počas nasledujúcich dvoch rokov.

Ekonomicky najslabšie domácnosti pomoc s cenami potrebujú. Bez ďalších dotácií ceny plynu pre domácnosti medziročne v budúcom roku stúpnu o 46,9 percenta a ceny tepla o 30,9 percenta. K účtom za plyn by si domácnosti teda pripočítali takmer polovicu a v prípade tepla takmer tretinu.
Tempo tohto nárastu ovplyvnilo výrazne práve to, že ceny v roku 2025 ostali zastropované. Ak by to tak nebolo, rast v roku 2026 by bol polovičný. Platí totiž, že ak by vláda ceny v tomto roku nezastropovala, časť nárastu by sa prejavil v tomto roku a ďalší rast cien v roku 2026 by bol potom miernejší.

Kľúčové zrejme bude, ako štát zadefinuje energetickú chudobu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pre dvoma rokmi navrhol, ako by sa mala definovať hranica energetickej chudoby, o ktorej hovorí aj Sakovej rezort. „Domácnosť je ohrozená energetickou chudobou vtedy, ak jej po úhrade nákladov na základnú úroveň spotreby energií a vody, ktorá zabezpečuje dôstojný štandard pre život a zdravie členov domácnosti, zostane menej než 1,5-násobok životného minima,“ znie jedna z definícií úradu. Dostatočne vykúriť nehnuteľnosť si nemôže na Slovensku dovoliť takmer každá tretia domácnosť.