Stratí aj americká ekonomika
V problémoch sa však ocitne aj americké hospodárstvo. Platí to najmä v prípade, ak sa nepodarí diplomaticky uhasiť rozvíjajúcu sa obchodnú vojnu. V takom prípade EÚ a ďalšie krajiny zavedú protiopatrenia a porazení budú úplne všetci. Škody, ktoré spôsobia nové kroky z oboch strán, sa budú odvíjať od toho, ako konkrétne budú vyzerať.
„Zavedené clá sa týkajú nielen hotových automobilov, ale aj komponentov prichádzajúcich do automobilového sektora. Napríklad európski výrobcovia exportujú asi 50 až 60 percent vozidiel, ktoré vyrábajú ich závody v Spojených štátoch. Očakávateľné protiopatrenia iných krajín a nárast cien vstupov bude tlačiť ceny týchto vozidiel na ostatných trhoch smerom nahor, čo zníži ich konkurencieschopnosť. Celkovo za rok 2024 Spojené štáty vyviezli zhruba 860-tisíc vozidiel, celkový dovoz bol zhruba osem miliónov automobilov,“ vyčísľuje Horňák.

Konkrétnu odpoveď na Trumpove kroky zo strany EÚ zatiaľ nepoznáme. „Veľmi ma mrzí rozhodnutie USA zaviesť clá na európsky automobilový priemysel. Je totiž hnacou silou inovácií, konkurencieschopnosti a vysokokvalitných pracovných miest, ktoré prostredníctvom integrovaných dodávateľských sietí vznikli na oboch stranách Atlantického oceána,“ povedala predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von den Leyenová s tým, že sú zlé pre podnikateľov a ešte horšie pre spotrebiteľov, a to v rovnakej miere v USA, ako aj v EÚ.
„Vyhodnocujeme oznámenie o clách spolu s ďalšími opatreniami, ktoré administratíva USA v nasledujúcich dňoch chystá. Budeme pokračovať v hľadaní riešení, ktoré budú výsledkom rokovaní, no zároveň budeme ochraňovať svoje ekonomické záujmy,“ dodala von der Leyenová a doplnila, že EÚ bude chrániť svoje firmy a aj spotrebiteľov.