Fio bankaFio banka

Nákaza sa šíri ďalej, Rakúsko k nám posiela vojakov. Vodičov pri ceste cez hranice čakajú kontroly aj dezinfekcia

Nákaza slintačky a krívačky (SLAK) straší slovenských farmárov už niekoľko týždňov. Najskôr nad nimi visel tieň obáv, keď sa nebezpečné ochorenie objavilo pri slovenských hraniciach s Maďarskom. Zatiaľ čo naši južní susedia hĺbili obrovské jamy, do ktorých pochovávali tisícky kusov zabitého dobytka, u nás sa začali prípravy na najhorší scenár. Hoci sme na hraniciach ihneď prijali mimoriadne opatrenia, vírus, ktorý sa šíri veľmi rýchlo a efektívne, začal vyčíňať aj v našich chovoch.

26.03.2025 17:19
debata (79)
Takáč: Slintačka a krívačka sa objavila v ďalšom chove na juhu Slovenska
Video

Ďalšie dva týždne od potvrdenia nákazy v prihraničných obciach bola prítomnosť vírusu zistená aj na Slovensku. Nie je síce isté, kedy presne sa k nám nákaza dostala, no je nutné zdôrazniť, že preverovanie jeho prítomnosti, teda kým prebehnú všetky potrebné laboratórne testy, nejakú dobu trvá. Problémom je, že SLAK patrí medzi tie vôbec najnákazlivejšie infekčné choroby. Po kontakte s nakazeným zvieraťom sa prenáša na oblečení, obuvi, nástrojoch, autách, ktoré dobytok prevážajú – no čo je horšie, vírus sa roznáša aj vzduchom na vzdialenosť stoviek kilometrov.

Farmári, ktorí chovu dobytka neraz venovali väčšinu svojho života, majú hlavu v smútku. V hre je celé ich živobytie. Ak sa totiž nákaza na ich statku objaví, treba nemilosrdne zabiť všetky zvieratá, aby sa zabránilo ďalšiemu rozširovaniu choroby na iné farmy. „Veríme, že si farmári plne uvedomujú, že teraz ide nielen o ich živobytie, ale aj o záchranu živočíšnej výroby v Slovenskej republike," podotkol v nedávnom rozhovore pre Pravdu ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý.

slintačka, hasiči Čítajte viac Kruté opatrenia a miliónové škody. Slintačka devastuje naše farmy, na Slovensku máme mimoriadnu situáciu

Situáciou sa od začiatku zaoberá aj vláda, ktorá medzičasom vyhlásila mimoriadnu situáciu na území celej republiky. Zvolaný bol ústredný krízový štáb, ktorého predsedom je minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Štáb na svojom zasadnutí prijal najmä opatrenia, ktoré sa týkajú urýchlenia likvidácie zabitých zvierat a zabránenia tomu, aby sa choroba šírila aj na ďalšie chovy. „Dohodli sme sa najmä s našou štátnou veterinou, že sa posilnia ľudské kapacity, ktoré by umožnili odstrel dobytka,“ priblížil Šutaj Eštok s tým, že pri likvidácii nakazených chovov bude pomáhať aj hasičská technika. Slovensku v nepriaznivej situácii pomôžu aj odborníci zo zahraničia. Okrem toho, technickú pomoc nám prisľúbilo aj Česko a Rakúsko.

Rakúsko už na naše územie poslalo špeciálnu jednotku svojej armády určenú na pomoc pri katastrofách. Tá nám bude pomáhať s vykonávaním opatrením, ktoré súvisia so zabránením ďalšieho rozširovania ochorenia do ďalších častí slovenského územia. Náš západný sused k nám celkovo poslal 52 vojakov s 18 vozdilami vrátane šistich špeciálov. „Nasadenie našich vojakov je potrebné aj v záujme ochrany Rakúska a našich zvierat, aby sme zabránili cezhraničnému prenosu nákazy,“ skonštatovala rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová.

Premiér Robert Fico (Smer) už naznačil, že farmári, ktorých nákaza zasiahla, dostanú finančnú kompenzáciu. „Ja len verím, že to nebudú stovky miliónov eur, že budeme hovoriť možno o desiatkach miliónov," zdôraznil v tejto súvislosti predseda vlády.

Prezident Peter Pellegrini vyzval občanov, aby neprejavovali odpor či neposlušnosť voči opatreniam, s ktorými prichádza vláda – vírus by sa totiž podľa neho mohol dostať aj na ostatné časti územia, čo by mohlo mať „katastrofálne následky". A minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) po stretnutí s prezidentom apeloval na poľnohospodárov, aby situáciu nepodceňovali a nepokúšali sa presadzovať predčasné uvoľňovanie opatrení.

Podľa odborníkov až najbližšie týždne ukážu, ako sa krajina dokázala s ochorením popasovať a či sa podarilo zabrániť najhoršiemu – masívnemu rozšírenia vírusu po celom území Slovenska. Pravda preto prináša odpovede na základné otázky, ktoré sa týkajú opatrení či možnosti konzumácie produktov živočíšnej výroby.

Denník Pravda prináša odpovede na dôležité otázky okolo nákazy.

V ktorých obciach je nákaza potvrdená?

Šéf rezortu pôdohospodárstva Takáč potvrdil, že na Slovensku sú zatiaľ potvrdené štyri ohniská nákazy slintačky a krívačky. Všetky sa nachádzajú v okrese Dunajská Streda – konkrétne ide o obce Lúč na Ostrove, Medveďov, Ňárad a Baka.

krava Čítajte viac V Lúči na Ostrove potvrdili ďalší prípad slintačky, ide už o štvrté ohnisko. Nákaza v okrese Galanta sa nepotvrdila

Okrem spomínaných obcí sa pred niekoľkými dňami hovorilo aj o možnom výskyte ochorenia na farme v Dolných Salibách v okrese Galanta. Nákaza sa však napokon nepotvrdila. „Výsledok laboratórnych testov nepotvrdil prítomnosť vírusu," oznámila riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Galante Bohuslava Miškovičová.

Ostatné chovy na Slovensku však zaviedli preventívne opatrenia, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu slintačky a krívačky a následným ekonomickým škodám. Napríklad na farme Eko-produkt v Kremnických Baniach v okrese Žiar nad Hronom, ktorá má množstvo zákazníkov práve z juhu Slovenska, začali používať viaceré bezpečnostné preventívne opatrenia. „Odkedy vieme, že bola na Slovensku zistená nákaza, tak som už minulý týždeň v piatok večer prestal púšťať ľudí na farmu a nečakal som, čo mi prikážu, lebo viem, že to je veľmi nákazlivé," hovorí majiteľ chovu Ján Svitok.

Je bezpečné piť mlieko či konzumovať mäso?

Množstvo ľudí sa v súvislosti s ochorením SLAK obáva, či je aktuálne bezpečné si kupovať a konzumovať živočíšne produkty ako mlieko či mäso. Ministerstvo zdravotníctva SR, ako aj Úrad verejného zdravotníctva SR však ubezpečujú, že ochorenie pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo a rovnako nie je rizikom ani pre verejné zdravie.

„Toto ochorenie patrí medzi epizootické nákazy, teda hromadné ochorenia zvierat. Riziko prenosu na človeka je nízke až zanedbateľné, a preto by nemalo byť považované za klasickú zoonózu – ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí. Ochorenie nijako nesúvisí s ľudskou chorobou ruky, nohy, ústa (siedma choroba), ktoré patrí medzi bežné vírusové ochorenie a postihuje predovšetkým dojčatá a deti," priblížil rezort zdravotníctva.

Ministerstvo, ako aj Štátna veterinárna správa SR ubezpečujú, že konzumácia tepelne ošetreného (pasterizovaného) mlieka nepredstavuje pre ľudí žiadne nebezpečenstvo. Dokonca sa to týka aj prípadu, ak by pochádzalo priamo od zvieraťa, ktoré bolo vírusom slintačky a krívačky nakazené. Rovnako sa to týka aj mäsových produktov, ktoré boli pred konzumáciou tepelne upravené. Aj tie môžete bez obáv zjesť.

Rezort zdravotníctva však upozorňuje, že je potrebné vyhnúť sa konzumácii nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov či nedostatočne tepelne upraveného mäsa z infikovaných zvierat. „Nakupujte mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín. Vo všeobecnosti dbajte na dodržiavanie osobnej hygieny, dôkladne si umývajte ruky teplou vodou a mydlom po kontakte so zvieratami a živočíšnymi produktmi," uzatvára ministerstvo.

SR Vláda Schôdza Mimoriadna Takáč slintačka drony BAX Čítajte viac Nejde iba o živobytie farmárov, v hre je záchrana živočíšnej výroby na Slovensku. Robíme čo je v našich silách, hovorí šéf veterinárov o slintačke

Aké obmedzenia v súvislosti s ochorením sú v platnosti?

V rámci snáh o zamedzenie šírenia ochorenia na našom území, a tým aj rozširovania ekonomických škôd zaviedlo Slovensko po potvrdení nákazy viacero opatrení. Tie sa týkajú najmä zákazu prepravy hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri. Zakázaná je aj preprava zvierat, ktorých sa ochorenie týka, na územie Slovenska či z nášho územia do zahraničia. Okrem toho, zákaz sa týka aj organizovania hromadných podujatí, trhov či výstav spomínaných druhov dobytka či ošípaných. Ľudia, ktorí nie sú zamestnaní na farmách, majú taktiež zákaz vstupu do chovov dobytka.

Po novom je však možné hospodárske zvieratá, ktoré sa nachádzajú v oblasti mimo reštrikčných zón, znova prepravovať na schválené bitúnky na Slovensku. Rovnako je umožnený aj prevoz zvierat z iných štátov na naše územie na schválené bitúnky. Platí však, že akýkoľvek iný prevoz zvierat okrem prepravy v rámci rovnakého chovu je stále zakázaný. Platí aj, že zvieratá, ktoré sú prevážané na bitúnok, musia byť vyšetrené na ochorenie SLAK s negatívnym výsledkom.

Aké obmedzenia vás čakajú na hraniciach?

Medzičasom bola nákaza slintačky a krívačky potvrdená aj na ďalšej maďarskej farme. Nové ohnisko nákazy sa nachádza pri obci Lével vzdialenej asi 40 kilometrov od miesta, kde bol potvrdený prvý prípad nakazeného dobytka. Obec sa nachádza pri rakúskych hraniciach. Znamená to, že ochorenie sa našim južným susedom stále nepodarilo dostať úplne pod kontrolu.

Aj z tohto dôvodu šéf rezortu vnútra Šutaj Eštok oznámil uzatvorenie malých hraničných priechodov medzi Slovenskom a Maďarskom. Čo sa týka veľkých priechodov – Rajka, Medveďov, Komárno a Štúrovo – tu budú umiestnené dekontaminačné brány a brody. Na hraničných priechodoch smerom do Českej republiky budú umiestnené dezinfekčné rohože určené pre nákladné vozidlá.

slintačka, hasiči Čítajte viac Pred 50 rokmi ľudí zatvárali na farmách, teraz nás vážne ochorenie môže položiť na kolená. Pre slintačku usmrtíme tisícky zvierat

Rezort dopravy preto upozorňuje, že v súvislosti s obmedzeným režimom na hraničných priechodoch s Maďarskom, ale aj Českou republikou, môže dochádzať k zdržaniu dopravy. „Rezort dopravy je maximálne súčinný pri vzniknutej situácii. Autodopravcov prosíme o trpezlivosť. Urobíme všetko pre to, aby sa ich obmedzenia dotkli v čo najmenšej možnej miere,“ komentoval vzniknutú situáciu minister dopravy Jozef Ráž (nominant strany Smer).

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 79 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #slintačka #slintačka a krívačka na Slovensku