Veľká neistota
Všetky prognózy sú, samozrejme, plné neistoty. Ak by sa naplno rozhoreli napríklad obchodné vojny, hospodárstvo Slovenska to výrazne pocíti. Obchodné vojny s USA by totiž masívne zasiahli ťahúňa hospodárstva, teda automobilový priemysel. Podľa Kažimíra máme v obchode „za dverami megavojnu“. Automobily a ich komponenty tvoria až tri štvrtiny slovenského exportu do USA. Najväčšie riziko hrozí bratislavskému Volkswagenu, ktorý do USA vyváža štvrtinu svojej produkcie, a zasiahnutá by bola aj výroba v Jaguare Land Rover. Problém by sa však netýkal len priameho exportu. Aj keď priamo do Spojených štátov nesmeruje až taká veľká časť slovenských výrobkov, nepriamo tam predsa len mnohé končia. Ak Nemecko, ktoré je najväčší obchodný partner Slovenska, stratí podiel na americkom trhu, slovenské firmy budú mať menej objednávok na súčiastky a komponenty,“ upozornila NBS už skôr v publikácii Frankfurtské hárky. Hodnota exportovaných áut do USA tvorí až päť percent HDP Slovenska. „Obchodné vojny sú riziko, ktoré zatieňuje celú našu predikciu. Je to veľký zdroj rizika. Znamenalo by to veľmi negatívny vplyv na slovenskú ekonomiku,“ poznamenal Horváth .
Ak by sa skutočne rozpútala viacstranná obchodná vojna, v skutočnosti by ekonomika takmer nerástla. Do roku 2027 by slovenské hospodárstvo prišlo takmer o tri percentá HDP. Pokles na úrovni 2,7 percenta HDP do roku 2027 by znamenal ekonomickú stratu na úrovni troch miliárd eur. Viac by podľa prepočtov NBS bola obchodnou vojnou ohrozená len Česká republika. Obchodný konflikt by mohol ohroziť až 20-tisíc pracovných miest. Na porovnanie, ku koncu februára bolo na Slovensku takmer 165-tisíc uchádzačov o zamestnanie.

Otvorená vojna medzi USA, Čínou, EÚ, Mexikom a Kanadou by zásadným spôsobom oslabila export Slovenska a firmy, ktorých sa to dotkne, by okrem iného mohli začať rušiť pracovné miesta. Michal Horváth však trh práce označil za „oázu stability“, zamestnanosť totiž ostáva stabilná a NBS predpokladá, že mzdy zamestnancov sa zvýšia v tomto roku o päť percent. Znamená to, že pracujúci reálne o čosi zbohatnú, keďže rast miezd by mal prekonať rast cien. Reálne mzdy by mali stúpnuť zhruba o polovicu percenta v tomto roku a o vyše jedno percento v každom z nasledujúcich dvoch rokov.