Nejde iba o živobytie farmárov, v hre je záchrana živočíšnej výroby na Slovensku. Robíme čo je v našich silách, hovorí šéf veterinárov o slintačke

Slintačka a krívačka (SLAK) postavila celé Slovensko do pozoru, v najťažšej situácii sa ocitli veterinári. Poradia si s mimoriadnou situáciou, ktorú priniesla slintačka a krívačka? Na otázky Pravdy odpovedá ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS SR) Martin Chudý.

25.03.2025 05:00
debata (56)
Ak by boli napadnuté všetky chovy, tak nám padne na kolená celé poľnohospodárstvo a potravinársky priemysel, hovorí premiér
Video
Zdroj: TA3

Celé desaťročia sa nevakcinovalo. Čo je dôvodom vakcinácie? Postačí vám 10-tisíc vakcín z Nemecka na obrat v boji so SLAK?

Na Slovensku je preventívna vakcinácia zakázaná. Táto vakcína určená na imunizáciu vnímavých druhov domácich párnokopytníkov a ošípaných proti slintačke a krívačke slúži na moduláciu imunitného systému a na rýchle zníženie vylučovania vírusu slintačky a krívačky v oblasti s veľkou hustotou chovov hospodárskych zvierat. Opatrenie bolo prijaté na získanie času potrebného na humánne usmrcovanie zvierat v jednotlivých ohniskách. Bolo odporučené aj Európskou komisiou. K dnešnému dňu – (do nedele 23. marca 2025) sa počet dodaných vakcinačných dávok zdá dostatočný.

Bude potrebné usmrtiť najmenej 2 500 jedincov dobytka? V ďalšom kole usmrtíte aj vakcinované zvieratá. Ako to zvládnete, keď je len jedna kafiléria v Mojšovej Lúčke?

Postupne sa budú utrácať vnímavé druhy zvierat v ohniskách, v kontaktných chovoch, ako aj v trojkilometrovom ochrannom pásme od ohniska choroby – vrátane zavakcinovaných zvierat. Pokiaľ ide o možnosti kafilérie v Mojšovej Lúčke, je dohodnutý koordinovaný postup zvozov tiel zvierat, ako aj využitie všetkých dostupných kapacít zariadenia. Máme prisľúbenú medzinárodnú pomoc z Českej republiky, Maďarska a Rakúska.

Bude na likvidáciu stačiť špeciálny tím veterinárov keď za 35 rokov spadli počty zo 4-tisíc na 400 ľudí? Ste schopní zvládnuť situáciu s týmto tímom ľudí plus komorou veterinárov, hoci aj naše chovy sú oproti minulosti na tretinových či štvrtinových stavoch?

Pokiaľ ide o personálne možnosti veterinárneho stavu, situácia nie je pre nás jednoduchá. Dali sme dohromady tím ľudí kolegov a robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme vzniknutú krízu zvládli čím skôr a zastavili šírenie tohto nebezpečného vírusu. ŠVPS SR je cez krízový štáb s Ministerstvom obrany SR, s ktorým prebieha komunikácia ohľadom poskytnutia veterinárov ozbrojených síl.

Ako budete zvieratá zabíjať, aby to bolo humánne aj efektívne? Budú sa zvieratá zakopávať ako v Maďarsku do vybagrovaných jám?

Zvieratá sú aj budú humánne usmrcované podľa definovaných postupov. Usmrtenie vykonáva expertná skupina, ktorá je špeciálne vyškolená a má praktické skúsenosti pri likvidácii ohnísk iných nebezpečných chorôb. Možnosť zakopávania tiel usmrtených zvierat sa prerokúva na vládnej úrovni a podieľajú sa na nej rôzne zložky štátnej správy. Lokalita je vyberaná v spolupráci s odborníkmi tak, aby boli ochránené spodné vody, chránené územia a chránené rastlinstvo a živočíšstvo. Zabezpečenie účinného čistenia a dezinfekcie lokality, ako aj strojov a osôb majú na starosti špeciálne jednotky MO SR a MV SR.

Má Slovensko najhoršie dni len pred sebou, vzhľadom na inkubačnú lehotu vírusu, ktorá je 7 až 14 dní? Množia sa otázky, či ste využili čas dostatočne od chvíle, čo ohlásili vírus v Maďarsku.

Všetky doteraz nariadené veterinárne opatrenia sú výsledkom dôkladnej práce tímu skúsených odborníkov, nie je to výsledok aktivity jedného človeka. Vzhľadom na schopnosti vírusu rýchlo sa šíriť vzduchom na veľké vzdialenosti, blízkosť ohniska v Maďarskej republike a veterné počasie v uplynulých týždňoch bolo pomerne ťažké zabrániť tejto katastrofe aj napriek všetkým opatreniam biologickej bezpečnosti, ktoré mali zavedené chovatelia na svojich farmách.

Podarilo sa vám urobiť už typizáciu vírusu a vystopovať odkiaľ prišiel? Vedia to už Maďari?

Národné referenčné laboratórium SR robí genotypizáciu vírusu, ide o serotyp O ako v Maďarsku. Sekvenácia vírusu prebieha, na to je potrebný dlhší čas, po potvrdení výsledkov z Referenčného laboratória EÚ verejnosť s tým určite oboznámime.

Uvedomujú si chovatelia, že musia mať hermeticky uzavreté farmy? Aké sú vaše poznatky z ostatných oblastí Slovenska?

Áno, potreba absolútneho dodržiavania pravidiel biologickej bezpečnosti je s chovateľmi pravidelne komunikovaná prostredníctvom médií a webovej stránky ŠVPS SR a MPRV SR. Veríme, že si farmári plne uvedomujú, že teraz ide nielen o ich živobytie, ale aj o záchranu živočíšnej výroby v Slovenskej republike.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 56 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #kravy #slintačka a krívačka na Slovensku