„Envirorezort od prvého momentu poskytuje plnú súčinnosť, vytypoval lokality, ktoré nepredstavujú žiadne riziko z pohľadu ohrozenia podzemných vôd, zároveň sú environmentálne prijateľné a logisticky dostupné pre potreby ohnísk nákazy nachádzajúcich sa na južnom Slovensku,“ priblížili z ministerstva.

V súčasnosti je podľa envirorezortu už na krízových zložkách štátu – armáde či veterinároch, teda na ministerstvách obrany a pôdohospodárstva, aby si určili najvhodnejšiu lokalitu a následne o nej informovali verejnosť.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) už cez víkend informoval, že je vylúčené, aby k zakopávaniu utratených zvierat dochádzalo na Žitnom ostrove s najväčším rezervoárom pitnej vody. Deklaroval, že majú byť vytypované pozemky v oblastiach, kde nebude existovať riziko kontaktu s podzemnými vodami.
Na jednej zo zasiahnutých fariem zabíjajú stovky kráv denne
Naďalej pokračuje usmrcovanie dobytka na farme v Bake v okrese Dunajská Streda, ktorá bola postihnutá ochorením slintačky a krívačky. Denne je usmrtených približne 300 kusov stáda. Proces by mal byť ukončený počas utorka, uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Exata Group Juraj Slaninka.
„Naše stádo nebolo vakcinované, pristúpilo sa k okamžitému usmrcovaniu. To prebieha priebežne, aktuálne tempom približne 300 kusov denne. Predpokladáme, že zajtra bude tento proces ukončený,“ priblížil Slaninka. Do nedele (23. 3.) večer podľa jeho slov platilo, že všetky usmrtené zvieratá sa prevážajú do kafilérie v Žiline.
Stádo v Bake tvorilo približne 1 060 dojníc, 50 vysokoteľných jalovíc a 220 teliat. Farma dosahovala pred vypuknutím nákazy ročnú produkciu mlieka v objeme 12 miliónov litrov.
Ochorenie slintačky a krívačky je potvrdené v chovoch dobytka v troch obciach na juhu Slovenska – v Medveďove, Ňárade a Bake. Ochorenie sa na Slovensko dostalo zrejme z Maďarska. V okrese Dunajská Streda je od piatkového (21. 3.) večera vyhlásená mimoriadna situácia. Ide o závažnú, vysoko nákazlivú, akútnu, horúčkovitú vírusovú chorobu hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
Dobytok v chovoch v Medveďove a Ňárade je zaočkovaný, likvidácia sa ešte nezačala
Vakcinácia hovädzieho dobytka na farmách v obciach Medveďov a Ňárad v okrese Dunajská Streda, ktoré sú postihnuté ochorením slintačky a krívačky, bola v nedeľu 23. marca dokončená. S usmrcovaním dobytka na týchto farmách sa ešte nezačalo, uviedol Maroš Sýkora zo spoločnosti Naše Farmy.

„Očkovanie bolo dokončené už včera. Likvidácia zvierat v obidvoch farmách, ktoré patria pod spoločnosť Naše Farmy, sa ešte nezačala,“ priblížil Sýkora. Dôvodom je obmedzená kapacita kafilérie v Mojšovej Lúčke. S utrácaním dobytka sa začalo najskôr v napadnutom chove v obci Baka.
Vakcinácia slúži podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR najmä na zníženie vylučovania vírusu slintačky a krívačky. „Toto opatrenie bolo prijaté na získanie času potrebného na humánne usmrcovanie zvierat v jednotlivých ohniskách. Európska komisia je o tomto opatrení informovaná,“ uvádza ŠVPS na svojom webe.
Žilinská kafiléria aktuálne pracuje na maxime svojej kapacity
Kafiléria nachádzajúca sa v Mojšovej Lúčke v Žiline pracuje v týchto dňoch na maximálnej úrovni svojej kapacity. Dôvodom je likvidácia uhynutého a usmrteného dobytka v súvislosti s nákazou slintačky a krívačky.
Štandardne počas pracovného dňa zvezie kafiléria do 60 ton suroviny. „Aktuálne ideme na maximum, bežnú kapacitu dopĺňame nákazovou surovinou,“ uviedla konateľka spoločnosti VAS Alexandra Orčíková.
Kafiléria dokáže denne bezpečne zlikvidovať približne 150 ton uhynutých alebo usmrtených zvierat. „Máme zvýšený nápor. Bežne v sobotu a nedeľu nezvážame, teraz sme v sobotu zviezli dve jazdné súpravy, vyše 40 ton. V nedeľu sme zviezli sedem jazdných súprav, takmer 150 ton,“ doplnila.
Zvážanie uhynutého a usmrteného dobytka z nákazovej oblasti je realizované v nepriepustných celonerezových kontajneroch. „Ešte na farme prebieha dezinfekcia, počas prepravy je vylúčené akékoľvek šírenie nákazy. Sem vozidlo príde v sprievode policajnej eskorty. Následne prejde znova dezinfekčným brodom, vykladá sa v príjmovej hale,“ priblížila Orčíková.
Spracovateľská technológia kafilérie spočíva v systéme tlakovej sterilizácie. Ide o recykláciu suroviny pri 330 stupňoch. Orčíková ozrejmila, že produktom tohto procesu je tzv. mäsokostná múčka používaná pri výrobe cementu a kafilerický tuk, ktorý sa pridáva do bionafty.
Polícia skontrolovala od piatka pre slintačku vyše 10.000 vozidiel
Polícia skontrolovala z dôvodu šírenia slintačky a krívačky od piatka 21. marca 10.369 vozidiel, z toho 688 vozidiel určených na prepravu zvierat a v desiatich prípadoch sa v nich reálne prepravovali zvieratá, uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Martina Sláviková.
„Policajný zbor sa riadi požiadavkami a pokynmi hlavného veterinárneho lekára SR, poskytuje súčinnosť Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR, situáciu monitoruje a v súlade s požiadavkami krízového štábu bude naďalej prijímať potrebné opatrenia,“ priblížila hovorkyňa s tým, že dezinfekciu zabezpečuje príslušná regionálna veterinárna správa. Opatrenia, ktorých cieľom je ochrana života, zdravia a majetku, zabezpečuje vyše 1500 policajtov.