Platí to aj napriek tomu, že clo má v ideálnom prípade ochrániť amerických výrobcov pred lacnejšou zahraničnou konkurenciou. Tento efekt ale zďaleka v tamojšom hospodárstve nastať nemusí.
Clá na hliník a oceľ platia
Európy sa nateraz týkajú clá na oceľ a hliník vo výške 25 percent. To, samozrejme, zasiahne tunajších výrobcov, ktorí budú na americkom trhu menej atraktívni, keďže cena ich výrobkov umelo stúpne o štvrtinu. Voči iným výrobcom tak budú v očiach spotrebiteľa žijúceho v USA menej atraktívni. No zhorší sa aj pozícia amerického zákazníka. „Doteraz si mohol kúpiť jednotku ocele za sto dolárov. Po zavedení cla z Európy to už bude 125 dolárov. Bude musieť platiť viac,“ hovorí Radovan Ďurana z inštitútu INESS.

„Tých 25 dolárov ale skončí v americkej štátnej kase a to znamená, že teoreticky by vláda mohla znížiť iné dane o 25 dolárov. Toto by teda nemuselo mať nejaký zásadný dosah. Lenže americký spotrebiteľ si musí kupovať niečo drahšie ako doteraz, bude sa snažiť hľadať nejakú lacnejšiu alternatívu a siahne napríklad po brazílskej oceli, ktorú kúpi za 120 dolárov. Doteraz si ju nekupoval, lebo mohol kúpiť tú európsku za sto dolárov. Lenže tých dodatočných dvadsať dolárov už neskončí v americkej štátnej kase, ale tieto peniaze skončia vo vrecku toho brazílskeho, menej konkurencieschopného dodávateľa,“ vysvetľuje riziká zavedenia ciel Ďurana.
Toto pre americkú ekonomiku znamená stratu, pretože tovary budú drahšie a výhody zo zavedenia ciel nebudú žiadne. Zvýšia sa však celkové náklady na výrobu všetkého, na čo je potrebná oceľ a hliník.
Problém je aj v tom, že EÚ na zavedenie ciel reaguje protiopatreniami voči USA. Tým sa transatlantické obchodné vzťahy ešte viac zhoršujú. Európa totiž od apríla recipročne zavedie opatrenia, ktoré sa týkajú tovarov v hodnote približne 26 miliárd eur. Hodnota amerických opatrení sa šplhá k 28 miliardám dolárov.
Európske clá by sa mali týkať širokého spektra tovarov, napríklad lodí, motocyklov a aj alkoholu. Zároveň prebiehajú konzultácie, ktorých výsledkom by mohlo byť rozšírenie skupiny tovarov, ktorých sa clá dotknú. Krok EÚ ďalej vyostril konflikt medzi globálnymi hráčmi. Trump pohrozil zavedením ciel vo výške 200 percent na európske alkoholické nápoje v prípade, že EÚ neodstráni poplatky, ktoré sa majú dotknúť amerického alkoholu.