Viceprezident maďarskej skupiny MOL pre prieskum a ťažbu Zsombor Marton uviedol, že firma identifikovala nové ložisko ropy, tento raz v Zadunajsku, kde sa im naposledy podarilo objaviť ropu pred viac ako desiatimi rokmi. „Je to jasný dôkaz, že prieskum uhľovodíkov v Maďarsku má stále potenciál. Darí sa nám objavovať rad zaradom doteraz neznáme ložiská uhľovodíkov a ďalej posilňovať bezpečnosť dodávok pre krajinu. Vďaka ložiskám ropy vo Vecsése a Túre a ložiskám zemného plynu vo východnom Maďarsku sme dosiahli 5-ročné maximum domácej ťažby,“ dodal Martin.
„Ako vnútrozemská krajina máme dodávky ropy prevažne prostredníctvom ropovodov a sprostredkovateľov. Je jasné, že musíme znížiť závislosť Maďarska od dovozu všetkými dostupnými prostriedkami. Budeme pokračovať v našich investíciách a naďalej urobíme všetko pre to, aby sme udržali, a podľa možnosti aj zvýšili ťažbu," dodal György Bacsa, riaditeľ MOL Maďarsko.

Nový vrt Som-8 na ropnom poli Somogysámson spustili 25. novembra 2024 a práce boli ukončené po 33 dňoch cez Vianoce. Testovanie vrtu, ukončené v závere februára 2025, preukázalo výdatnosť vrtu na úrovni 1 200 barelov ropy denne. Surovina je určená na spracovanie v rafinérii Duna v Százhalombatte.
Skupina MOL má v oblasti prieskumu a ťažby ďalšie ambiciózne investičné plány. Počas nasledujúcich piatich rokov plánuje investovať do ťažby ropy a zemného plynu v Maďarsku približne 150 miliárd forintov.
MOL je najväčším ťažiarom uhľovodíkov v Maďarsku, v prevádzke má takmer 1 300 ťažobných vrtov na ropu a zemný plyn. V roku 2024 MOL pokrýval 47 percent celkovej ťažby ropy v Maďarsku (takmer 600 tisíc ton) a takmer 90 percent celkovej ťažby zemného plynu (takmer 1,5 miliardy m3). V portfóliu ložísk ropy a zemného plynu skupiny MOL je Maďarsko najvýznamnejším regiónom a v súčasnosti sa na celkovej ťažbe podieľa približne 39 percent.
Ťažba ropy z vrtu Som-8 je na úrovni približne 1 200 barelov denne, čo predstavuje asi 1 percento celkovej ťažby uhľovodíkov skupiny MOL.

V rámci medzinárodného portfólia má Skupiny MOL aktíva na prieskum ropy a zemného plynu v deviatich krajinách a aktívne ťaží v ôsmich krajinách. V roku 2024 ťažila v priemere 94-tisíc barelov ropného ekvivalentu denne. MOL nedávno podpísal dohody o spolupráci s národnou ropnou spoločnosťou Kazachstanu (KazMunayGas), národnou ropnou spoločnosťou Azerbajdžanu (SOCAR) a národnou ropnou spoločnosťou Turecka (Turkish Petroleum).