Fio bankaFio banka

Ochorenie sa šíri mliekom, mäsom aj výkalmi. Agrorezort apeluje pre nebezpečnú nákazu na dodržiavanie opatrení. Takáč: Nie je to sranda

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer) a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Martin Chudý apelujú na verejnosť a poľnohospodárov, aby dodržiavali stanovené opatrenia v súvislosti s výskytom slintačky a krívačky v susednom Maďarsku. Uviedli to na tlačovej konferencii v Prešove. Na Slovensku veterinári doteraz toto ochorenie nezaznamenali.

14.03.2025 12:38 , aktualizované: 12:48
debata (6)
SPPK apeluje na verejnosť, aby pre slintačku dodržiavali prísne opatrenia
Video
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) apeluje na verejnosť, aby dodržiavali prísne opatrenia veterinárov pre slintačku a krívačku, ktorá sa zistila v Maďarsku, len pár kilometrov od slovenských hraníc, 14. marca 2025. / Zdroj: TASR

„Je to jedno z najinfekčnejších chorôb a poviem tak, že nie je to sranda. Toto ochorenie tu nebolo 50 rokov. Prenáša sa cez mlieko, mäso, výkaly,“ povedal Takáč a apeluje na ľudí, aby nechodili do danej lokality v Maďarsku nakupovať mäso alebo neprevážali seno, čím sa ochorenie môže preniesť na Slovensko.

„Inkubačná doba je zhruba 14 dní. Sme v situácii, že 6. marca to bolo potvrdené, treba ešte minimálne týždeň vydržať, aby sme mohli konštatovať, že to máme úplne 100-percentne pod kontrolou a už sa to ďalej nejakým spôsobom nešíri,“ skonštatoval Takáč s tým, že ochorenie sa týka nielen hovädzieho dobytka, ale i oviec, kôz a ošípaných.

kravy Čítajte aj V Maďarsku majú stav núdze, do zeme zahrabú milión kíl mäsa. Slovensko je pre nebezpečnú nákazu v ohrození

Veľmi prísne opatrenia

„Keďže to bolo v Maďarsku a reštrikčné pásmo siaha na Slovensko, museli sme v ôsmich obciach v okresoch Dunajská Streda a Komárno vyhlásiť veľmi prísne opatrenia, kde je akýkoľvek zákaz premiestňovania živých zvierat,“ doplnil Chudý s tým, že apel sa týka celého územia SR, aby mali chovatelia aktívne dezinfekčné brody, aby platil zákaz vstupu cudzích osôb na farmy a aby zvieratá, pokiaľ to situácia dovolí, držali v ustajňovacích priestoroch.

„I keď na území Slovenska nie je zakázaný prevoz zvierat na bitúnok, z chovu do chovu pre oblasti, pre ktoré neplatia reštrikcie, sme tiež odporučili, ak sa teraz nemusí, vydržať určitú dobu a premiestňovať zvieratá len skutočne v nevyhnutných prípadoch,“ vysvetlil Chudý. Budúci týždeň budú podľa jeho slov na Slovensku v spolupráci s políciou vykonávané náhodné kontroly vozidiel. „Budeme kontrolovať všetky vozidlá, ktoré prevážajú živé zvieratá,“ doplnil.

Tri generácie Dömötörovcov spája láska ku koňom.
Závlaha zhodnocuje vodu z Malého Dunaja.
+5Pavel Dömötör, zakladateľ rodinnej spoločnosti...

Opatrenia prijalo aj Poľnohospodárske družstvo v Kapušanoch v okrese Prešov. Podľa jeho predsedníčky Viery Sučkovej boli v uplynulých dňoch preškolení zootechnici, majú dezinfekčné brody a zamestnanci používajú návleky. „Je zákaz vstupu, brána je zatvorená, púšťame len nevyhnutné vozidlá. Napríklad cisternu, ktorá jazdí po mlieko, zootechnik alebo poverený pracovník kompletne vydezinfikuje s postrekovačom. Bolo by pre nás likvidačné, keby sa nákaza vyskytla,“ uviedla Sučková s tým, že prestali predávať mlieko z dvora. Ako povedala, majú približne 430 kusov dojníc a pre Slovensko produkujú 3,8 milióna litrov mlieka ročne. U oviec je to 140-tisíc litrov mlieka.

Výskyt ohniska slintačky a krívačky v chove hovädzieho dobytka bol 7. marca potvrdený v Maďarsku pri obci Kisbajcs, približne dva kilometre od hranice so Slovenskou republikou.

Dodržujte pravidlá. Nákaza sa k nám nemôže dostať

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) apeluje na verejnosť, aby dodržiavala prísne opatrenia veterinárov pre slintačku a krívačku, ktorá sa zistila v Maďarsku, len pár kilometrov od slovenských hraníc. Uviedol to na brífingu predseda SPPK Andrej Gajdoš za účasti predstaviteľov slovenských chovateľov a spracovateľov.

„Apelujeme z tejto pozície na všetkých chovateľov hospodárskych zvierat, aby urobili maximum pre to, aby sa táto nákaza na naše územie nedostala. Zároveň chceme apelovať aj na laickú verejnosť, na obyvateľov, na občanov SR, pretože tento vírus je prenosný tak kontaktnou, ako aj nekontaktnou formou,“ priblížil Gajdoš.

Farmári prestali používať postreky, lebo nechcú tráviť krajinu a ľudí
Video
Zdroj: Andrej Barát

Ľudia by podľa neho nemali, pokiaľ nemusia, chodiť do strediska nákazy. „Taktiež by sme boli veľmi radi, keby sa ľudia vystríhali kontaktu so zvieratami. Teraz nehovorím, že by mali chodiť do poľnohospodárskych podnikov, to je absolútne vylúčené. Nejaké školské výlety, pozeranie chovov je absolútne vylúčené. Ľudia by mali obmedziť aj styk s divou zverou, pretože aj tá môže byť okrem ľudí prenášateľom ochorenia. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, ľudia by sa mali zdržať taktiež pohybu po poliach, lúkach a pasienkoch,“ zdôraznil predseda SPPK.

„Do chovov už od minulého piatka (7. 3.) v okrese Komárno nevstupuje nikto iný, len zamestnanci, ktorí nevyhnutne musia. Aj vnútropodnikové komunikácie prehradzujeme zátarasami, obyčajne balíkmi slamy alebo sena. Nepovoľujeme do chovov vstup zamestnancom ani z vlastných firiem. Ani ja sám som v rámci našej firmy od minulého piatka nebol v chovoch. Samozrejme sú nevyhnutné prípady, keď sa stane nejaká porucha a musia ju prísť opraviť,“ informoval Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Zodpovednosť ľudí je potrebná

Aj podľa slov Martina Nevoľného, riaditeľa Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných, treba dbať na prísne opatrenia. „Treba sa dezinfikovať, nechodiť k zvieratám v tých istých veciach, prezliekať sa, nedovážať zvieratá bez registrácie zo zahraničia, bez kontroly veterinárnej správy. "Treba, aby sme boli zodpovední všetci voči sebe a voči svojim susedom,“ podčiarkol Nevoľný.

„Prosím obyvateľstvo, aby sa vyvarovalo kontaktov so zverou. Ľudia by nemali navštevovať súkromníkov, ktorí majú nejaké malé chovy, či súkromníkov, ktorí spracúvajú mlieko, mäso a majú nejaké špeciálne výrobky. Skúsme sa určitým spôsobom ovládnuť, lebo hrozba slintačky a krívačky je v tom, že v prípade zistenia musí byť zlikvidovaná kompletne celá populácia kráv,“ uviedol Marián Šolty, podpredseda SPPK.

Gajdoš dodal, že slintačka a krívačka je vírusové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kopytníky, tzn. hospodárske zvieratá, ako sú kravy, hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy, ale aj lesnú zver, ako napr. jelene, srnce a muflóny. Medzi základné príznaky choroby patrí vysoká horúčka, ktorá dosahuje úroveň nad 40 stupňov Celzia a tvorba pľuzgierov, a to predovšetkým v ústnej dutine, na mliečnej žľaze alebo v paznechtovom priestore.

krava Čítajte aj Zákaz lovu a prísne kontroly: slintačka a krívačka je na hraniciach. Česko zatvára hranice pre dobytok zo Slovenska a Maďarska
Facebook X.com 6 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Maďarsko #poľnohospodárstvo #Slovensko #farmári #ochorenie #Richard Takáč #slintačka #krívačka