Fio bankaFio banka

Šefčovič: Napätie v obchode stúpa. EÚ si však buduje silnú obchodnú sieť, záujem mnohých krajín je obrovský

Zahraniční obchodní partneri od EÚ očakávajú, že si pri rokovaniach s USA o clách udrží pevné pozície a povesť jedného z najsilnejších obchodných hráčov sveta. Uviedol to eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič v rozhovore pre slovenské médiá v Bruseli. Spresnil, že v posledných mesiacoch narastá záujem ekonomicky dôležitých krajín o posilnenie obchodných vzťahov s EÚ, informuje spravodajca TASR.

13.03.2025 14:15
debata (2)
Eurokomisár Šefčovič: Musíme hľadať rozumný spôsob ako mať vyvážené obchodné vzťahy
Video
Najväčšou prioritou novej Európskej komisie (EK) bude previesť Európu cez turbulentné obdobie, ktorým v súčasnosti prechádza, vyhlásil slovenský eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť, ale aj medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť. / Zdroj: TASR

Šefčovič pripomenul, že sa koncom minulého roka podarilo dokončiť obchodnú dohodu s krajinami Mercosur, ukončili sa rokovania o modernizácii a rozšírení vzťahov medzi EÚ a Švajčiarskom. V januári uzavrel rokovania o modernizácii globálnej dohody EÚ s Mexikom a začiatkom tohto týždňa aj rokovania o dohode o digitálnom obchode s Južnou Kóreou.

„Musím povedať, že odkedy začalo toto napätie a turbulencie, prichádzajúce zo Spojených štátov v obchodnej doméne, tak máme obrovský záujem o urýchlenie dohôd o voľnom obchode s EÚ,“ opísal situáciu. Spresnil, že po Mercosure, Švajčiarsku, Mexiku a Južnej Kórey sú to najmä krajiny Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) – Thajsko, Indonézia, Malajzia a Filipíny, ktoré majú záujem uzavrieť obchodné dohody s Úniou v priebehu niekoľkých mesiacov.

Čo by pre Slovensko znamenalo, ak by USA zaviedli clá na EÚ? Odpovedá ekonóm Páleník
Video
Ak by Spojené štáty zaviedli clá, Európska únia na to musí reagovať jednotne. Je dôležité, aby sme sa spolupodieľali na tomto rozhodnutí a tlmočili potreby slovenskej ekonomiky, hovorí pre Pravdu Viliam Páleník z Ekonomického ústavu SAV. Problém vidí aj v tom, že štát zrejme nebude schopný pomôcť niektorým podnikom, ktoré budú zavedením ciel najviac postihnuté.

Rovnako to podľa neho platí aj o arabských krajinách Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC) a v posledných dňoch mal viacero pracovných stretnutí s predstaviteľmi Indie.

„Ten záujem je obrovský. Tie krajiny vnímajú túto situáciu podobne ako my. Chcú mať zodpovedného partnera, ktorý je predvídateľný, rešpektuje dohody a toho partnera vidia v nás. Máme z toho radosť, lebo bez ohľadu na to, cez aké napätie pôjdeme vo vzťahu s USA, vieme, že vďaka tejto veľkej sieti dohôd môžeme získať potrebné tovary, suroviny a poľnohospodárske produkty dôležité pre ekonomiku EÚ,“ vysvetlil.

Maroš Šefčovič Čítajte aj Ak chcete obchodnú vojnu, máme muníciu, odkazuje Šefčovič USA. Protiopatrenia EÚ na Trumpove clá sú na stole

Zároveň však vyjadril nádej, že sa EÚ v dohľadnom čase podarí nastoliť normálny vzťah a normálne podmienky pre obchodné vzťahy medzi Európou a Spojenými štátmi, lebo „najväčší obchodný vzťah na svete si to zaslúži“.

Facebook X.com 2 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #obchod #Maroš Šefčovič #eurokomisár #clá