Fio bankaFio banka

Mizerné platy aj vyhliadky. Kúpna sila na Slovensku nestačí ani na krajiny, ktoré boli v minulosti ekonomicky výrazne slabšie

Na Slovensku sú vyššie reálne mzdy ako pred pandémiou. To je dobrá správa, no aj tak patríme k pracujúcim s najnižšími príjmami a kúpnou silou v Európe. Slováci bez detí dokonca dostávajú čisté platy spomedzi porovnateľných a bohatších krajín Európy úplne najnižšie. Ukazuje to analýza spoločnosti XTB.

10.03.2025 05:00
debata (339)
Ide o peniaze: Ako sa darilo vašim úsporám v II. pilieri
Video
Odpovedá ekonóm Ján Šebo. / Zdroj: TV Pravda

Ešte väčším problémom je, že ekonomika nemá zdroje na ďalší rast miezd v budúcnosti. Krok s inými krajinami nedržíme už teraz, a bude sa to ešte zhoršovať.

To, že mzdy rastú, je síce pozitívna správa, no celkový obraz je katastrofálny. Naše čisté príjmy sú spomedzi všetkých krajín najnižšie. Platí to najmä pri ľuďoch, ktorí nemajú deti. Ani v ostatných prípadoch na tom nie sme dobre, a to, že reálne čisté mzdy v porovnaní s obdobím pred pandémiou stúpli, na nelichotivom postavení slovenských pracujúcich veľa nemení.

Bezdetný jednotlivec zarobil podľa Eurostatu v roku 2023 mesačne 1 230 eur v čistom. Ide o sumu vyjadrenú v parite kúpnej sily, ktorá vyjadruje kúpnu silu v jednotlivých krajinách.

úspory, dôchodok, penzia, peňaženka, peniaze, Čítajte viac Dôchodky zaostávajú za platmi čoraz viac, ľudia z nich majú problém prežiť. Na penzie aj tak smerujú obrovské sumy

V žiadnej inej krajine nemal takýto pracujúci na účte menej. Mzda v Českej republike sa blížila k sume 1 700 eur mesačne a priemer v rámci celej EÚ bol takmer 2 300 eur. Najlepšie na tom boli ľudia pracujúci vo Švajčiarsku, tam jednotlivec v parite kúpnej sily získal mesačne takmer štyritisíc eur. Ak sa pozrieme na samotné čisté príjmy, bez zohľadnenia kúpnej sily, Slovensko na tom najhoršie nie je. Bezdetný pracujúci na Slovensku v roku 2023 zarobil 1 062 eur mesačne. Nižšia suma bola v štyroch porovnávaných krajinách. Priemer EÚ dosiahol 2 351 eur.

Pohľad na čisté príjmy rodiny s dvomi deťmi a jedným živiteľom je mierne optimistickejší, no Slovenská republika si do rámika nedá ani toto porovnanie. Takáto rodina na Slovensku zarobila v roku 2023 mesačne 1 533 eur, horšie je na tom šestica krajín, teda Litva, Lotyšsko, Chorvátsko, susedné Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Poslední Bulhari sa dostali hlboko pod tisíc eur mesačne, na 877 eur. Priemer EÚ je v prípade takto zostavených domácností 2 828 eur, teda takmer dvojnásobok v porovnaní so Slovenskom. V Česku je priemer na úrovni 1 830 eur, na vrchole rebríčka je opäť Švajčiarsko s príjmom citeľne presahujúcim 8-tisíc eur v čistom.

461160966 919232943568478 5608227941511371655 n Čítajte viac Opasky si musíme utiahnuť ešte viac. Ako chce štát ušetriť 3,3 miliardy eur?

Sociálne opatrenia štátu nestačia na to, aby sa pracujúci na Slovensku posúvali v rebríčku aspoň k priemeru EÚ. „Slovensko síce poskytuje významnú podporu rodinám s deťmi, čo ovplyvňuje celkové príjmy domácností, no aj tak zostáva postavenie v európskom rebríčku pomerne nízke,“ upozorňuje XTB. V porovnaní s tretím kvartálom 2019 sa čisté mzdy na Slovensku zvýšili v treťom kvartáli 2024 o sedem percent a nominálne mzdy stúpli o 44 percent. Najhoršie z pohľadu reálnych miezd je na tom v tomto porovnaní Česko. Tam boli v treťom kvartáli 2023 mzdy v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 ešte stále o desať percent nižšie. Rast reálnych miezd znamená, že v porovnaní s predpandemickým obdobím si môžeme kúpiť viac aj po zohľadnení inflácie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 339 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #mzda #platy #mzdy #kúpna sila