Fio bankaFio banka

Farmári vyrazili do ulíc: nová obchodná dohoda nás poškodí. Na Slovensko budú dovážať lacné mäso z Južnej Ameriky

Rok po najmohutnejších protestoch poľnohospodárov proti politike EÚ, ale aj neschopnosti slovenských vlád riešiť nakopené problémy, vyrazili farmári s traktormi opäť na cesty. Slovenskí aj českí poľnohospodári sa stretli na hraničnom priechode Holíč-Hodonín, aby vyjadrili nesúhlas s blížiacou sa ratifikáciou dohody s MERCOSUR-om.

28.02.2025 05:00
debata (16)
Rozhovor s protestujúcimi farmármi
Video
Zdroj: TV Pravda

Dohoda by mala umožniť bezcolný dovoz lacného mäsa, cukru, medu z krajín MERCOSUR-u – Argentíny, Brazílie, Paraguaja a Uruguaja. Z celej agropotravinárskej Európy pritom znie, že potraviny z Latinskej Ameriky nespĺňajú zdravotno-bezpečnostné štandardy, ktoré Brusel požaduje od svojich producentov.

protest farmárov Čítajte viac Slovenskí poľnohospodári sa pridávajú k protestu farmárov z EÚ. Kde traktory obmedzia dopravu?

Na pokraj Hodonína prišla aj delegácia maďarských a poľských poľnohospodárov, aby tak symbolicky vyjadrili súhlasný postoj farmárov z krajín V4 so snahou Francúzska zablokovať prijatie dohody s krajinami MERCOSUR-u. Francúzsky prezident Emanuel Macron sa usiluje v Rade EÚ dohodu zastaviť hľadaním blokačnej menšiny krajín. Zatiaľ sa Francúzsku podarilo získať na svoju stranu Poľsko, Írsko, Taliansko, no na 35-percentnú blokovaciu páku potrebuje získať ešte jednu veľkú poľnohospodársku krajinu.

Dôvod, prečo francúzske ťaženie proti MERCOSUR-u podporili aj slovenskí poľnohospodári, vysvetlil Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Protest farmárov na priechode Holíč – Hodonín...
Protest farmárov na priechode Holíč – Hodonín...
+3Protest farmárov na priechode Holíč – Hodonín...

„Dohoda umožní zvýšiť dovoz hovädzieho aj hydinového mäsa, ale aj iných produktov, ktoré boli dorobené za iných podmienok, ako sa uplatňujú v EÚ,“ povedal Gajdoš. Upozornil, že v krajinách MERCOSUR-u používajú na ochranu rastlín prípravky, ktoré sú v EÚ zakázané, v chovoch hospodárskych zvierat je tam výrazne vyššia spotreba antibiotík a úžitkovosť zvierat podporujú rastovými hormónmi."

Rozhovor s Andrejom Gajdošom
Video
Video z protestu farmárov, 27. február 2025.

Gajdošov kolega zo Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha v rozhovore pre televíziu ČT24 konkretizoval, že kým v únii dosiahli zníženie napríklad používania antibiotík za posledných desať rokov o 60 percent, v MERCOSUR-e, naopak, ich spotreba stúpla štvornásobne. Hoci by súčasťou dohody s MERCOSUR-om mali byť opatrenia, podľa ktorých sa latinskoamerickí producenti zaväzujú k dodržiavaniu euroštandardov, európski poľnohospodári neveria, že sa tak stane.

výpoveď, strata zamestnania, prepúšťanie, Čítajte viac V Amerike vyhadzujú ľudí z práce bez dôvodu, v Česku o tom prebieha diskusia. Môže sa to stať aj na Slovensku?

„Aj keď skontrolujú jedno, dve či tri percentá dodávok, väčšinu z nich sa im nepodarí skontrolovať,“ myslí si Pýcha. Upozornil, že už teraz majú dovážané kuracie prsné rezne 15– až 20-percentný podiel na trhu EÚ.

Slovenskí aj českí poľnohospodári označili dohodu za alibistickú a neférovú. „Iste potrebujeme z Európy aj zo Slovenska vyvážať autá či iný priemyselný tovar, ale nemôže sa to diať na úkor z jednej strany európskych, a teda aj slovenských farmárov a z druhej riskovať zdravie našich ľudí,“ povedal Gajdoš.

Českí poľnohospodári informovali, že MERCOSUR je iba špičkou ľadovca, pretože Brusel vyjednáva aj s Indiou a inými tretími krajinami, s ktorými mieni uzavrieť obdobné dohody typu MERCOSUR. V diskusiách medzi poľnohospodármi odznievali aj obavy inej veľkej tretej krajiny – Ukrajiny. Aj v tejto súvislosti odznelo, že nemožno privierať oči nad tým, za akých podmienok sa tam produkujú vajíčka a hydina, ktorá potom prúdi do EÚ.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prezentovala dohodu s MERCOSUR-om ako „obojstranne výhodnú“ spoluprácu. Jej cieľom je odstrániť bariéry, ktoré obchodu bránia a znížiť alebo zrušiť clá na širokú paletu výrobkov z jednej aj druhej strany. Ak by Európa ratifikovala dohodu, očakáva sa, že v priebehu desaťročného prechodného obdobia by sa plne liberalizovalo viac ako 90 percent obchodu medzi EÚ a MERCOSUR-om. Vznikla by tak najväčšia zóna voľného obchodu na svete, ktorá by zahŕňala viac ako 780 miliónov ľudí a štvrtinu svetového HDP.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 16 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #farmári