Motivácia šetriť chýba
Spotreba plynu na Slovensku v uplynulých rokoch klesá, no pravdepodobným dôvodom je teplejšie počasie, ktoré spôsobuje, že nie je potrebné dlho a intenzívne kúriť.
„Na rozdiel od Česka, kde štát energie plošne nedotuje, slovenské domácnosti motiváciu šetriť plynom nemajú,“ upozorňuje Michal Marenčák, expert analytik ekonometrického modelovania Národnej banky Slovenska (NBS).
V roku 2024 spotreba plynu na Slovensku klesla pod hranicu trinásť terawatthodín a priemerná teplota bola okolo úrovne trinásť stupňov Celzia. V roku 2021 bol teplotný priemer na úrovni okolo 11 stupňov Celzia a spotreba plynu sa dostala približne na šestnásť terawatthodín.

V Česku vláda ceny plynu nedotuje a odráža sa to aj na spotrebe. „V oboch krajinách spotreba zemného plynu domácnosťami za posledné roky klesla. Kým na Slovensku možno pokles prisúdiť takmer úplne teplote, v Česku bol pokles nielen väčší, no i príspevok iných faktorov, napríklad cien, zohrával omnoho väčšiu úlohu,“ dodáva analytik NBS s tým, že v Česku boli ceny energií výraznejšie ovplyvnené trhom. V rokoch 2022 a 2023 koncové ceny zemného plynu pre spotrebiteľov rástli medziročne v priemere o 68 percent a 36 percent, kým na Slovensku o dvadsať percent a dvanásť percent. „V roku 2024 ceny v Česku klesali vďaka trhovému vývoju, na Slovensku sa držali na úrovni roka 2023,“ dodáva.