Fio bankaFio banka

Ako si užiť viac peňazí na penzii? Dôchodkový systém vám dá len polovicu platu

Týka sa to takmer dvoch miliónov ľudí. Každý rok o tomto čase dostávame výpisy z II. dôchodkového piliera. Čo v nich sporitelia nájdu a môžu byť spokojní? Zisťujeme to spolu s ekonómom Jánom Šebom.

22.02.2025 05:00
debata (5)
Ide o peniaze: Ako sa darilo vašim úsporám v II. pilieri
Video
Odpovedá ekonóm Ján Šebo. / Zdroj: TV Pravda

Na úvod trochu štatistiky o druhom pilieri. Koľko je v ňom ľudí, koľko v ňom majú peňazí, koľko ľudí už poberá dôchodok z druhého piliera a koľko ich pribudne v roku 2025?

Ku koncu roka 2024 evidovali 1 949 050 sporiteľov a spolu mali nakumulovaných úspor za 17,1 miliardy eur. Možno sa to zdá veľa, ale vzhľadom na to, že je to 20-ročný systém, tak je tam zhruba necelých 20 percent slovenského ročného hrubého domáceho produktu. Čo sa týka poberateľov, tých, ktorí si kúpili poistný produkt od životnej poisťovne, je vyše 5-tisíc a ďalších zhruba 5-tisíc ľudí si z druhého piliera vybralo nasporené prostriedky. Môžeme očakávať, že v tomto roku k nim pribudne ďalších 15-tisíc ľudí. Do dôchodku pôjde zásadne viac občanov, ale len časť z nich je aj zúčastnená v druhom pilieri.

To najdôležitejšie vždy v tomto období je, že keď ľuďom prídu výpisy z druhého piliera, tak uvidia, ako sa ich úsporám darilo. Aký teda bol pre druhý pilier rok 2024?

Z pohľadu toho, ako priali finančné trhy správcom a čo správcovia dopriali nám sporiteľom, tak to bolo úžasné, fantastické. Dokonca tvrdím, že aj neopakovateľné. Každý dúfa, že ešte budú také výnosy. Indexové fondy, ktoré investujú výlučne do akcií a pasívne kopírujú akciové trhy, zarábali od 22 do 28 percent ročne. To je úžasné. To, čo tam ľudia majú nasporené, sa zhodnotilo o viac ako štvrtinu. Je to ale veľmi, veľmi krátkodobý pohľad na jeden úspešný rok.

dôchodcovia, penzisti, manželia, chudoba, peňaženka Čítajte viac Dôchodok od štátu nám na dôstojnú starobu stačiť nebude. Musíme si usporiť sami, no nevieme, ako na to

Znamená to, že ľudia sa nemajú tešiť?

Nech sa tešia, tak to má byť. Väčšina z nás však potom podľahne eufórii, a keď trhy padajú, tak sme všetci sklesnutí. Pozor, tá eufória neznamená, že ak by to tak rástlo každý rok, tak budem milionár. Ono to tak nefunguje. Práve preto je dobré nepozerať sa len na jeden rok. Minulý rok bol úžasný pre akciové trhy. Pre dlhopisové to bolo, naopak, dosť úbohé. Výkonnosť od 0,5 do troch, štyroch percent je veľmi slabučká. Vlaňajšok prial akciám. Z krátkodobého hľadiska je 25 percent priemerný výnos naozaj úžasný. Čo je dôležitejšie, je pohľad na dlhodobý vývoj. A tie čísla sú zaujímavejšie. Od vzniku druhého piliera dlhopisové, teda garantované fondy, zarábali od 1,1 – 1,8 percenta ročne. To ani zďaleka nepokrýva infláciu. Inak povedané, garantované fondy vám prerábajú. Negarantované fondy, ktoré sú zmiešané, akciové a indexové, najmä tie indexové, zarábajú ročne zhruba desať percent. Akciové približne 7–8 percent a zmiešané okolo 3–5 percent. Z dlhodobého hľadiska tých 12–20 rokov vieme povedať, kde je jasný víťaz.

Aktívnejší sporitelia si okrem vlastného výpisu vedia porovnať aj výsledky iných DSS. Mnohé sú aktívne a na základe predchádzajúcich výsledkov lanária klientov na prestup k nim. Oplatí sa takáto dôchodková turistika medzi jednotlivými DSS napríklad podľa toho, aké boli výnosy v ich fondoch v minulom roku?

Sú otázky, ktoré si má každý sám sebe zodpovedať, aby nakoniec prišiel k odpovedi, či sa to oplatí, alebo nie. Ak ste pasívny a vôbec neriešite, čo sa deje v druhom pilieri, tak nie. Ak viete, že ste aktívny… Poznáte štatúty správcov? Poznáte investičné stratégie správcov? Ak si viete namodelovať z dlhodobého hľadiska výnos, ktorý empiricky dosahujú, uvidíte medzi správcami naozaj rozdiely. Sú dané práve investičnou stratégiou, nie poplatkami, tie sú všade rovnaké. A vy si teda poviete: je táto investičná stratégia svojím profilom a zameraním pre mňa vhodná? Ak áno, vtedy sa vám oplatí prestupovať. Ak si poviete: nevyznám sa do investičnej stratégie, neviem prečo takýto výnos dosiahli, neviem, čím je to spôsobené, tak sa vám turistika neoplatí.

Mení sa v roku 2025 niečo v druhom pilieri? Vieme, čo sa nemení, je to výška odvodov, ktorú Ficova vláda skresala na štyri percentá.

V druhom pilieri sa nič zásadné nemení alebo nie sú avizované žiadne zásadné zmeny. Aktuálne vyšla čisto iba informácia, že ministerstvo práce začína pracovať na možnosti, ktorá umožní správcom pri dodržaní všetkých investičných pravidiel a limitov investovať aj do infraštruktúrnych projektov realizovaných na Slovensku.

Druhý pilier pri vzniku začal s odvodmi vo výške deväť percent, potom to síce padlo na štyri percentá, ale každý rok o štvrť percenta rástlo. Dnes sú to zase štyri percentá, bez automatického nárastu. Dá sa odhadnúť, čo bude s výškou odvodov do druhého piliera v ďalšom období? Či tie štyri percentá môžu rásť, alebo či dokonca môžu ešte aj klesať?

Otázka, či sú štyri percentá veľa, alebo málo, závisí od toho, ako nastavíte dôchodkový systém. Vo Švédsku, kde sa tento systém považuje za jeden z najkvalitnejších na svete, je odvod do druhého piliera 2,5 percenta. Aj tak je označovaný za kvalitný, výborný. Iné krajiny druhý pilier ani nemajú. Zase majú extrémne silné zamestnanecké schémy, príkladom je Holandsko. Dôchodkový systém by pomermi odvodov mal reflektovať to, aby ste dosahovali ciele, ktoré chcete. Náš základný dôchodkový systém je nastavený tak, aby vám udržal aspoň nejakú kúpnu silu, čo by priemerne malo byť 50 percent vášho posledného príjmu alebo priemerného príjmu počas kariéry. Viac sa od toho systému očakávať nedá. Ak chcete mať na dôchodku vyšší príjem, bohužiaľ cez prvý a druhý pilier to nejde. Musíte využívať tretí pilier alebo PEPP, čo je Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt.

461160966 919232943568478 5608227941511371655 n Čítajte viac Pár dôchodcov dostane vyše tisíc eur, polovica nedostane nič. Ako bude fungovať po novom rodičovský dôchodok

Vieme, že Ficova vláda v predošlých rokoch presunula všetkých ľudí z akciových fondov do dlhopisových fondov. Hegerova vláda prijala zákon, a tak sa vracajú do indexových fondov. V akom stave je presun týchto peňazí teraz?

Nik nemôže chcieť od ľudí, aby vedeli, akým spôsobom si majú nastaviť svoje dlhodobé dôchodkové úspory. Je to iracionálne. Nemôžete dizajnovať takéto systémy, hodiť tam ľudí a nechať ich napospas osudu. Musíte im pomôcť. Preto vznikla predvolená investičná stratégia, ktorá je veľmi blízka tej optimálnej. To sa podarilo zaviesť až v roku 2022 s nábehom od 1. 7. 2023. Vtedy sa naozaj začali pre časť ľudí presúvať úspory z dlhopisov do indexových fondov podľa takzvanej investičnej stratégie. Tá je veľmi jednoduchá. Jediný faktor, ktorý berie do úvahy, je váš vek. Kým nemáte 50 rokov, všetky vaše úspory majú byť v indexovom fonde. Keď dosiahnete 50 rokov, každý rok idete postupne štyri percentá prehadzovať z indexového fondu do dlhopisového. Niekde medzi tým narazíte na dôchodkový vek a tam si začínate čerpať prostriedky. Stále je však časť peňazí, aj keď ste na dôchodku, zainvestovaná v akciách. S presunom úspor sa začalo v júli 2023. Väčšina správcov povedala, že do 2,5 roka stihne presuny dokončiť. Sú postupné, z veľmi jednoduchého dôvodu: aby ste sa vyhli časovaniu trhu, lebo ide o presuny veľkých objemov peňazí. Väčšina správcov je v poslednom roku, čiže rok a pol má už za sebou. Musím uznať že trafili trh a zachytili tie veľké nárasty. Aspoň zatiaľ im to vyšlo.

Novela zákona o starobnom dôchodkovom poistení zmenila výplatnú fázu v druhom pilieri, ale až od roku 2029. Prečo práve tento termín?

Nová výplatná fáza má byť realizovaná tak, že napríklad neumožní vybrať si všetky prostriedky. Má byť trošku zaujímavejšia a má priniesť výrazne vyšší výnos aj na dôchodku. Keď dosiahnete dôchodkový vek, tak sa vaše úspory rozdelia na dve polovice. Prvú polovicu už máte výlučne v dlhopisoch a z nej postupne polovicu života na dôchodku čerpáte. Ony sa stále zhodnocujú, síce máličko, lebo predsa len je to v dlhopisoch, ale ona sa každý rok trocha zhodnotí, zdvihnú vám trošku dôchodok. Keď sa vám minie, prichádza do úvahy druhá polovica, tá je ešte zo začiatku zainvestovaná v akciách a takisto sa postupne presúva do dlhopisov. Keď dožijete prvú polovicu života na dôchodku, tak za zvyšné úspory si kúpite životnú poistku. Ale sú aj iné možnosti. Variácií, ako si nastavíte dôchodok, je v druhom pilieri vyše 70. A práve preto, aby sme všetko stihli technicky pripraviť, je odsunutá zmena výplatnej fázy na rok 2029.

Pre mnohých ľudí bola atraktívna práve možnosť vybrať si všetky peniaze a možno si ich užiť hneď v prvých rokoch dôchodku. Od roku 2029 táto možnosť zaniká, ale ak niekto na konci roku 2028 má už dôchodkový vek minimálne na predčasný dôchodok, má zmysel práve kvôli tým peniazom doň ísť?

Som racionálne zmýšľajúci človek. Viem, že mám úspory v druhom pilieri a viem, že tieto úspory majú slúžiť na financovanie približne 20 rokov môjho života na dôchodku. Nie sú zdaňované, sú neskutočne lacno spravované, prinášajú relatívne dobrý výnos, tak prečo by som si ich vyberal naraz? Odpoveď môže byť: bojím sa, že o ne prídem. Áno, pod vankúšom možno o ne neprídem. Alebo si ich chcem dať spravovať niekde inde. Dobre, ale lacnejšia schéma zatiaľ nie je, ani lepšia daňová schéma. To znamená, že tie peniaze potrebujete na niečo iné, teda ich minúť. Moja odpoveď je: ak to nie sú výdavky napríklad na nejakú operáciu, aby vám zachránili život, tak prečo by ste sa ich dotýkali? Majú slúžiť na to, aby vám ich každý mesiac vyplácali. Ak ich miniem do spotreby, no tak v budúcnosti sa budem mať o to horšie.

andrej danko Čítajte viac Vianočné „darčeky“ pre penzistov v plnej výške sú ohrozené. Danko chce upraviť ich vyplácanie pre bohatších dôchodcov

Možno záleží na tom, kto sa koľko dožije…

Toto je strašný mýtus. Ľudia výrazne podceňujú šancu dožiť sa dôchodku. Oni tvrdia: ja sa toho ani nedožijem. Na to je ale dedenie. Keď sa toho nedožijete, tak niekomu inému po vás tie peniaze urobia radosť.

Neodporúčate si tie peniaze vybrať naraz. Aká je teda pre tých, ktorí idú tento rok do dôchodku, odporúčaná stratégia, čo s tými peniazmi? Zvlášť, ak niekto dosiahne z prvého piliera, teda zo Sociálnej poisťovne, výšku dôchodku aspoň 684,10 eura, a tak má naozaj ľubovoľné možnosti?

Ak má niekto spotrebný úver s výrazne vyšším úrokom ako dokáže zarobiť na svojich úsporách, logika hovorí áno, vyplatím spotrebný úver, pretože sa mi to oplatí. Toto je ekonomicky odôvodniteľné. Minúť to na dovolenky, dobre, keď si to niekto viac cení, ale v budúcnosti bude mať menej, to už pre mňa ekonomický zmysel nemá. Dôchodok z prvého piliera a úspory z druhého piliera sú určené ako naozaj základný príjem na dôchodku. To je základný systém a práve preto by mali slúžiť na financovanie nákladov na bývanie, na stravovanie, na socializáciu, a teda že dokážete ísť do kina, reštaurácie a žiť slušný spoločenský život. Na toto by to malo slúžiť. Dopriať si niečo navyše, áno, ale len za predpokladu, že ste si v druhom pilieri nasporili ozaj dosť peňazí.

Bavili sme sa o výsledkoch druhého piliera v minulom roku. Máte nejaké odporúčanie pre sporiteľov v druhom pilieri, či prípadne meniť investičnú stratégiu v tomto roku, keďže asi výnosy nebudú také vysoké ako vlani?

Vyše milióna sporiteľov stále nie je dotknutých predvolenou investičnou stratégiou a stále nemajú optimálne rozložené úspory. Tí nech sa skúsia pozrieť, či sa im náhodou vzhľadom na ich vek neoplatí mať peniaze v akciách. Väčšina výskumov hovorí, že do 55 rokov by ste ani len nemali uvažovať nad dlhopismi. Po 55. roku života by ste to mali začať skonzervatívňovať k pomeru 50 ku 50. Takže skôr apelujem na tých, ktorí nie sú v investičnej stratégii, aby si upratali rozloženie úspor. Stačí napísať list svojmu správcovi, že chcete byť v tej predvolenej stratégii, on to za vás urobí.

Človeka v konečnom dôsledku najviac zaujíma to, aký vysoký bude jeho dôchodok. Kde všade sa to dá zistiť?

V druhom a treťom pilieri to sporitelia už nejaký ten rok nájdu v ročnom výpise. Správcovia vypočítavajú nielen hodnotu úspor dnes a ako sa zmenila za posledných 12 mesiacov, koľko to stálo na poplatkoch, ale už pribudla aj informácia o prognóze vývoja úspor. Koľko budete mať asi nasporené, keď dosiahnete dôchodkový vek a koľko asi bude mesačná výška dôchodku. Samozrejme, očistená o infláciu, lebo vieme, že hodnota peňazí v čase klesá. Dobieha to Sociálna poisťovňa, ktorá minulý rok spustila takzvanú informáciu o predbežnom dôchodku – o výške dôchodku, ktorý by ste dostali, ak by ste išli do dôchodku dnes, hoci máte povedzme 45 rokov. Je ale jasné, že nemôžete ísť v tomto veku do dôchodku. Práve preto od roku 2026 pribudne takzvaná dôchodková prognóza, a teda Sociálna poisťovňa urobí aj odhad, že keď budete ešte pracovať tých ďalších 15 či 20 rokov a budete zhruba takto platiť poistné, tak dôchodok z prvého piliera bude takto alebo takto vysoký. Stále si tam musíte pripojiť ďalšie piliere a spočítať si celkový príjem na dôchodku. Na Slovensku už asi päť rokov výskumníci poskytujú ľuďom oranžovú obálku, ktorá im umožňuje si na jednom mieste si zintegrovať tieto výpisy z prvého, druhého aj tretieho piliera. Ono vám to na základe jednotnej metodiky odhadne, koľko asi budete mať nasporené, koľko prispejete do Sociálne poisťovne, na svoj účet v druhom pilieri, treťom pilieri, poprípade do investičných produktov, a vypočíta vám to očakávaný dôchodok. Máte to na jednom mieste. Práve preto je oranžová obálka oceňovaná aj v zahraničí ako veľmi zaujímavé technické riešenie, ako pomôcť ľuďom lepšie sa starať o vlastné financie.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 5 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dôchodky #III. dôchodkový pilier