Opäť sa objavujú špekulácie o tom, že cieľom konsolidácie budú dôchodkové úspory. Aktuálny vládny kabinet krátko po svojom nástupe znížil príspevky do druhého piliera z 5,5 percenta na 4 percentá. V prospech prvého piliera tak získala Sociálna poisťovňa navyše 365 miliónov eur. Ak by sa štát rozhodol znížiť príspevky zo štyroch na tri percentá, pre poisťovňu by to znamenalo ďalšie stovky miliónov eur navyše a nižšie nasporené sumy pre súčasných pracujúcich na ich dôchodok. Výhodou takéhoto riešenia by bolo to, že vláda získa peniaze bez toho, aby občania pocítili negatíva okamžite.
Tomáš: Príspevky znižovať nebudeme
Ďalšie zníženie príspevkov do druhého piliera vláda v súčasnosti explicitne vylučuje. „Necítim žiadny tlak od ministra financií, čo sa týka druhého piliera. Aj v minulom roku sme počúvali od opozície, ako sa opäť zníži príspevok do druhého piliera a napokon sa ukázalo, že sa neznížil, zatiaľ žiadny takýto tlak na zníženie na seba necítim,“ hovorí minister sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas).
Zároveň hovorí o tom, že by privítal, ak by v súvislosti s druhým pilierom nastali aj ústavné zmeny. „Ja by som bol najradšej, keď už druhý pilier existuje, a je zakotvený v ústave, že by sme mohli dosiahnuť celospoločenskú dohodu na tom, aby sme aj do ústavy dali minimum odvodov do druhého piliera,“ dodal šéf rezortu práce. Minister o zmenách, na ktoré je potrebných 90 hlasov poslancov, hovorí v čase, keď je koalícia uprostred krízy a nie je jasné, či má v parlamente vôbec väčšinu. Kamenický avizuje, že v nasledujúcich dvoch rokoch bude vláda, ak budú voľby v riadnom termíne v roku 2027, ozdravovať verejné financie o 2,8 miliardy eur. Do roku 2027 sa tak chce dostať na rozpočtový deficit na úrovni troch percent HDP. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) upozorňuje, že na dosiahnutie rozpočtových cieľov bude musieť vládny kabinet ozdravovať až o 3,1 miliardy eur. Súvisí to aj s tým, že štát opäť dotuje ceny energií pre domácnosti aj v tomto roku.