„Ceny prenájmov rástli celý minulý rok vo všetkých krajských mestách s výnimkou trojizbových bytov v Prešove. Dôvodom boli najmä drahé hypotéky a s tým spojený zvýšený záujem o prenájmy. Oproti vlaňajšku nájmy stúpli o desiatky, v niektorých prípadoch aj o viac ako sto eur,“ upozorňuje Filip Domovec, PR manažér portálu Nehnuteľnosti.sk
Špecifický je príbeh Bratislavy. Ide o trh, kde je záujem o bývanie najsilnejší, keďže ide o najrozvinutejší región v krajine. „Najsilnejší trh s týmto typom nehnuteľností je v Bratislave, kde sú prenájmy najdrahšie. Ak ešte vlani ste v Bratislave zohnali dvojizbový byt pod 700 eur mesačne a trojizbový do 1 000 eur mesačne, dnes už priemerné ceny prevyšujú tieto sumy. Priemerná cena trojizbového bytu v hlavnom meste v poslednom štvrťroku 2024 bola 1 032 eur, pri dvojizbových bytoch to bolo 747 eur,“ hovorí Domovec.
Ceny stúpajú
Pokiaľ ide o trojizbové byty, ceny prenájmov medziročne rástli v Bratislave, Žiline, Košiciach a Nitre. Rast cien v týchto mestách sa vo štvrtom štvrťroku zvýšil v intervale od 12,14 percenta do 16,48 percenta. Vývoj absolútne mimo tohto trendu bol v Prešove, tam sa priemerné ceny prenájmu znížili v závere minulého roka približne o 1,5 percenta.
Ceny prenájmov dvojizbových bytov rástli v každom z krajských miest. Najvýraznejší medziročný rast bol vo štvrtom kvartáli minulého roku v Bratislave, bol na úrovni zhruba 11,4 percenta, približne o 10,6 percenta rástli ceny v Banskej Bystrici. Najmenej výrazný rast zaznamenala Žilina. Podľa dát portálu Nehnuteľnosti.sk sa ceny prenájmov dvojizbových bytov zvýšili približne o jedno percento.
Záujem o nájmy v Bratislave zvyšuje aj významný počet univerzít, ktoré sa v meste nachádzajú. „Nájomné v Bratislave nepoľavilo vo svojom raste ani na konci roka 2024, a to ani po mimoriadnom raste v treťom kvartáli, ktorý bol spôsobený vyšším dopytom zo strany študentov,“ poznamenal Rudolf Bruchánik, hlavný analytik Bencont Investments.
Upozorňuje, že priemerné nájomné na štvorcový meter v Bratislave vrátane energií sa vyšplhalo na 17,02 eura. Medziročne išlo o nárast o 9 percent a štvrťročne o dve percentá.
„Vývoj absolútnej ceny bol ovplyvnený plochou ponúkaných bytov. Priemerná rozloha bytov ponúkaných na prenájom totiž na konci roka klesla o štyri percentá na 65 štvorcových metrov. Ponuku opäť doplnili menšie byty, o ktoré bol zvýšený záujem v predchádzajúcom kvartáli najmä medzi študentmi hľadajúcimi alternatívne bývanie počas rekonštrukcie bratislavských internátov,“ ukazuje ďalej analýza Bencont Investments.