To je však iba jedna strana mince. Tá druhá hovorí, že clá obmedzujú konkurenciu a výsledkom je menšia ponuka produktov a za vyššie ceny. Zavedenie ciel vyvoláva odvetné opatrenia a znamená obchodnú vojnu, ktorá poškodí každého, aj USA.
Fico: Trump nedôveruje sile EÚ
Premiér Robert Fico považuje oznámenie, že USA sú pripravené na zavedenie vysokých colných sadzieb na oceľ a hliník z EÚ, za prejav nedôvery amerického prezidenta k sile EÚ. Podľa jeho slov zareagujú európske štáty tým, že budú kupovať viac ropy a plynu zo Spojených štátov. Tiež podľa neho nastane výraznejšie kupovanie zbraní. „Európa bude platiť USA za zbrane pre Ukrajinu,“ povedal Fico. „Európa bez väčšieho odporu odsúhlasí zvýšenie zbrojných výdavkov," dodal.

Trump hovorí o tom, že výdavky na zbrojenie v rámci krajín Severoatlantickej aliancie by mali dosahovať až päť percent HDP členských krajín. Slovensko sa zaviazalo, spolu s ďalšími členmi, dávať na zbrojenie dve percentá HDP ročne. Tento cieľ však dlhodobo nenapĺňame a kritika, že mnohé členské krajiny nedávajú na spoločnú obranu dosť, je oprávnená.
Pre Slovensko je toto opatrenie na prvý pohľad oveľa menej bolestivé ako v prípade, že by USA uvalili clo na autá a ďalšie stroje. Tých v roku 2023 Slovensko do USA exportovalo takmer za štyri miliardy dolárov. Export železných a oceľových výrobkov do USA dosiahol zhruba 30 miliónov dolárov a export hliníka do krajiny sa dostal približne na 13 miliónov dolárov. V roku 2024 Slovensko doviezlo do USA oceľ za 21. miliónov dolárov.
Nepriamo však Slovensko, samozrejme, problémy mať bude. Významným exportérom ocele do USA je Nemecko. Hodnota exportu ocele z najväčšej ekonomiky EÚ do USA bola v minulom roku takmer dve miliardy dolárov. Ďalšie oslabenie nemeckej ekonomiky by znamenalo problémy aj pre slovenskú ekonomiku.