Fio bankaFio banka

Vláda si požičia peniaze od ľudí. Kamenický prezradil, koľko si môžete na štátnych dlhopisoch zarobiť

Ľudia si budú môcť dlhopisy bez rizika kúpiť už čoskoro. Cenné papiere začne štát predávať už na začiatku marca a banky ich budú ponúkať len do konca mesiaca či dovtedy, kým ich investori nevykúpia. Známe je už aj to, koľko je možné pri jednotlivých typoch obligácií, ktoré vydáva štát, zarobiť.

10.02.2025 10:41 , aktualizované: 17:03
debata (243)
Štát začne začiatkom marca predávať dlhopisy pre bežných občanov
Video

Ak zainvestujete do dlhopisov s názvom Investor, ktoré majú splatnosť dva roky (ide o termín, dokedy štát musí vrátiť ľuďom peniaze) ročný výnos bude na úrovni troch percent. Cenné papiere Patriot so splatnosťou štyri roky majú výnos 3,3 percenta ročne.

Pozrime sa teda na to, koľko môžete pri kúpe obligácie od štátu zarobiť. Minimálna suma, ktorú je možné zainvestovať, je tisíc eur. V prípade dlhopisov Investor predstavujú tri percentá za rok z tejto sumy 30 eur, po dvoch rokoch tak budú úroky predstavovať 60 eur a štát vám celkovo vráti 1 060 eur. Ak si kúpite dlhopisy Patriot, výnos po štyroch rokoch bude vo výške 132 eur.

Euro, peniaze, bankovky Čítajte viac Slovensko chce v roku 2025 predať štátne dlhopisy za 12 miliárd eur

Riaditeľ Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek zdôrazňuje, že investorom sa môže stať každý, kto má nasporené nejaké peniaze. Podľa neho je ideálna suma, za ktorú by mali ľudia cenné papiere kupovať, 4– či 5-tisíc eur. Ak si kúpite obligácie Investor za 5-tisíc eur, po dvoch rokoch zarobíte 300 eur. V prípade, že sa rozhodnete zadovážiť si cenné papiere Patriot, za štyri roky bude váš zisk 660 eur.

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) pripomenul, že zisky nebudú podliehať daniam ani odvodom a ľudia za ne nemusia platiť ani žiadne poplatky. „Človek, ktorý si takýto produkt kúpi, nebude musieť podávať žiadne dodatočné daňové priznanie," dodal financmajster.

Keďže produkty zdanené nebudú, podľa Kamenického sa čistý zisk vo výške troch percent vyrovná hrubému výnosu vo výške 3,7 percenta pri iných typoch finančných nástrojov. Čistý zisk pri dlhopisoch Patriot sa potom vyrovná hrubému výnosu okolo štyroch percent pri iných produktoch.

Celkový objem dlhopisov, ktoré bude štát predávať, je 400 miliónov eur – v každom type po 200 miliónov eur. Ak však ľudia budú mať o tieto produkty veľký záujem a rýchlo sa vykúpia, vláda plánuje tento objem navýšiť o ďalších 100 miliónov eur.

Známe je aj to, že agentúra pre riadenie dlhu udelila mandát piatim slovenským bankám, ktoré môžu štátne dlhopisy predávať. Konkrétne ide o ČSOB, Slovenskú sporiteľňu, Tatra banku, UniCredit Bank a VÚB.

Alternatíva oproti bežným účtom

Minister Kamenický už dlhodobo hovorí, že cenné papiere od štátu budú určené pre každého občana. Zároveň majú byť alternatívou pre ľudí, ktorí majú svoje peniaze odložené na bežnom účte, kde sa vôbec nezhodnocujú. Slováci pritom majú na bežných účtoch približne 49 miliárd eur.

Pre potenciálnych investorov môže byť zaujímavé to, že výnos budú mať dopredu garantovaný a o svoje peniaze neprídu, keďže štátne dlhopisy patria medzi najmenej rizikové investície. K pozitívam patrí aj to, že aspoň čiastočne môžu peniaze ochrániť pred infláciou – rozhodne viac ako v prípade, ak vám len tak ležia na bežnom účte.

SR MF Fico kontrolný deň BAX Čítajte viac Štátne dlhopisy pre občanov? Dobrý nápad, hovorí analytik. Otázkou však je, ako sa ľudia dostanú k peniazom

Napríklad za celý minulý rok sa inflácia podľa Štatistického úradu SR dostala na priemernú úroveň 2,8 percenta. Ak by rovnaká miera zdražovania zostala aj v ďalších rokoch, zisky vo výške 3 či 3,3 percenta by mierne predbehli infláciu.

Zdražovanie sa však už v januári tohto roka zrýchlilo nad úroveň štyroch percent. „Inflácia by sa mala u nás doma počas väčšej časti roka udržať nad hladinou 4 percent," doplnil hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš. To by znamenalo, že výnos zo štátnych produktov nedokáže v plnej miere pokryť ani zdražovanie.

Menšia miera rizikovosti štátnych dlhopisov zároveň môže znamenať aj nižšie zisky. Znamená to, že ak investujete napríklad do rizikovejších akcií, môžete zarobiť viac no o svoje peniaze môžete aj prísť. To, či sa vám teda oplatí nakúpiť si cenné papiere štátu, záleží najmä na vašej ochote riskovať.

Pomoc pre štát

Vláda chce ľudí na kúpu dlhopisov nalákať okrem nezdaneného zisku aj na to, že svojím rozhodnutím podporia krajinu, v ktorej žijú. Platí, že občania budú cenné papiere vlastniť bez akýchkoľvek poplatkov, no získa na tom aj štát. Ak si totiž peniaze vláda požičia od ľudí, vyjde ju to lacnejšie ako na finančných trhoch.

Štátne dlhopisy sú postavené na myšlienke, že občania budú veriteľmi sami sebe. „Ľudia sú tí, ktorí platia dane, z ktorých sa potom vyplácajú úroky a splácajú tieto dlhopisy,“ priblížil ekonóm Radovan Ďurana z inštitútu INESS. Podľa neho by preto bolo vhodné investovať do takých projektov, ktoré ponúkajú prirodzenú mieru návratnosti. „To môžeme veľmi ťažko povedať o slovenských diaľniciach,“ dodal analytik.

Dôležité tak bude to, na aké projekty napokon vláda použije peniaze, ktoré si takýmto spôsobom od ľudí požičala. Ak by totiž tieto finančné prostriedky smerovali napríklad na stavbu ciest, výnosy z dlhopisov by sa museli hradiť z iných zdrojov – cesty totiž zisky pravdepodobne vytvárať nedokážu.

Vláda tak bude pravdepodobne prostredníctvom týchto prostriedkov kryť štátny dlh. Tento nástroj preto chváli aj opozičná strana SaS, ktorá tvrdí, že štátne cenné papiere navrhovala ako jeden z nástrojov na diverzifikáciu dlhu. Podpredseda strany Marián Viskupič v tejto súvislosti hovorí, že dlhopisy pre ľudí umožnia občanom bezpečne investovať svoje úspory a zároveň podporia stabilitu verejných financií. Zároveň platí aj to, že vyplatené úroky zostanú v slovenskej ekonomike.

UP Reality kalkulačka peniaze Čítajte viac Finančníkom z Proxenty sa v minulom roku darilo. Skupine sa darilo aj v potravinárskom segmente

Opozičný poslanec však dodal, že vláda podľa neho doteraz namiesto úspor iba zvyšovala dane pre firmy a občanov. „Transakčnou daňou napodobňujeme Maďarsko a Venezuelu, 24-percentná firemná daň je najvyššia zo všetkých postkomunistických krajín. Vyspelé krajiny daň z cukru už rušia, minister Kamenický ju zavádza," podotkol Viskupič.

Zavedenie štátnych obligácií môže prispieť aj k celkovej podpore investovania u nás. „Hlavným cieľom je podpora kapitálového trhu, mohol by to byť impulz, aby sa rozhýbali aj ďalšie investície,“ povedal už skôr Bytčánek z agentúry pre riadenie dlhu.

Ladislav Kamenický Čítajte viac Poplatky zaplatíme za vás, sľubujú banky. Transakčná daň straší živnostníkov, ako ju obísť a ušetriť? Robert Fico Čítajte aj Štát chystá pre bežných ľudí dlhopisy. Minimálna investícia bude tisíc eur, koľko vám zarobia?

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 243 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #investovanie #cenné papiere #Ladislav Kamenický #štátne dlhopisy