Potvrdenie ratingu na úrovni A s negatívnym výhľadom odôvodňuje najmä očakávaným zvýšeným prílevom zahraničných investícií, stabilným pracovným trhom a dôraz dáva najmä na pevnú integráciu do štruktúr Európskej únie a eurozóny.

Agentúra si všíma aj kroky vlády na postupné znižovanie deficitu verejných financií prostredníctvom rozsiahlych konsolidačných opatrení. Ministerstvo financií SR v tejto súvislosti pripomína, že konsolidačné úsilie bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch 2026 a 2027. „DBRS zastáva názor, že nedávne fiškálne úsilie vlády je dôležitým krokom k jej záväzku dosiahnuť fiškálny cieľ 3 % HDP do roku 2027,“ konštatuje agentúra.

Hlavným hnacím motorom hospodárskeho rastu zostáva domáci dopyt. Slovenská ekonomika bude v nasledujúcich dvoch rokoch profitovať z vyšších investícií v dôsledku čerpania eurofondov a klesajúcich úrokových sadzieb. DBRS tiež očakáva, že v strednodobom horizonte bude súkromná spotreba podporovaná robustnými príjmami domácností.

Aktuálne ratingové hodnotenie je v poradí štvrté, ktoré Slovenská republika dostala počas predchádzajúcich mesiacov. Tri agentúry, a to Standard&Poor's, Fitch Ratings a DBRS, svoje ratingy ponechali nezmenené. Jedine agentúra Moody's v decembri 2024 znížila Slovensku rating o jeden stupeň. Rozhodnutie o znížení ratingu agentúrou Moody's bolo pre ministerstvo financií prekvapením a voči rozhodnutiu sa ohradilo.