Niektorí z nich ani nemajú transakcie, ktoré štát bude zdaňovať, no aj tak si musia otvoriť takzvaný transakčný účet. Peniaze plynúce zo živnosti im už nebudú môcť prúdiť na štandardný bežný účet a potrebujú účet určený podnikateľom. Banky pochopili, že veľké množstvo ľudí si bude otvárať nový účet a spustili boj o klienta. Vo viacerých bankových domoch môžu ľudia využiť akciovú ponuku.
Kontroverzná novinka
Transakčná daň je úplne nový inštitút. V EÚ existuje len v Maďarsku a teraz prichádza aj na Slovensko. Ministerstvo financií hovorí o tom, že daň sa dotkne len transakcií, ktoré súvisia s podnikaním. Tieto finančné operácie sa budú zachytávať na transakčných účtoch. Tie si podnikatelia musia zriadiť a týka sa to aj živnostníkov. Zhruba dve tretiny z nich si uplatňujú paušálne výdavky. Je to tak aj preto, že ide o jednoduchý model podnikania, ktorý nevyžaduje vedenie účtovníctva. Ide o ľudí, ktorí doposiaľ neevidovali svoje podnikateľské prevody, mnohí živnostníci takéto transakcie ani nemajú. Mnohí z týchto ľudí doteraz ani nemali podnikateľský účet, no práve transakčná daň ich donúti si podnikateľský účet zriadiť.

Počet subjektov, ktorí podnikateľský účet nemajú a budú ho potrebovať, je podľa ministerstva až 190-tisíc. Vyplýva to z prepočtov, ktoré rezort zverejnil spolu s návrhom zákona. O týchto zákazníkov banky teraz bojujú a veľké bankové domy sa snažia získať podnikateľov, ktorí účet zatiaľ nemajú. Transakčná daň sa týka podnikateľských subjektov a živnostníkov. Štát vyberá daň so sadzbou dane 0,40 percenta pri bankových prevodoch s maximálnu daňou 40 eur za transakciu. Pri výberoch z bankomatu bude štát vyberať 0,80 percenta z transakcie bez limitu. Pri výbere sto eur z bankomatu si štát teda vezme 80 centov. Relatívne najbenevolentnejší je štát pri platbe kartou.
Nastavenie transakčnej dane hovorí, že pri tomto spôsobe podnikatelia zaplatia ročný poplatok vo výške dvoch eur. V tomto prípade sa daň nevyrubuje vo forme percenta z objemu transakcie. Najvýraznejšie podnikatelia na dani ušetria, ak budú platiť čo najviac transakcií kartou.

Štát bude transakčnú daň vyberať od podnikateľov od apríla tohto roku. Práve do apríla tak musia mať všetky dotknuté subjekty aj živnostníci zriadený účet, ktorý je v zákone označený ako transakčný – prakticky ide o podnikateľský účet. Platiteľom dane je banka. V mene klienta teda jednotlivé pohyby na transakčnom účte vyhodnotí a daň odvedie v prospech štátu. Práve preto je potrebné, aby transakčný účet mali aj živnostníci.
Nie je jasné, koľko štát vyberie
Štát chce vo forme transakčnej dane v tomto roku získať viac ako 500 miliónov eur, v ďalších rokoch to bude zhruba 800 miliónov eur. Koľko štát v skutočnosti vyberie, je nejasné. Transakčná daň sa má totiž po niekoľkýkrát meniť. Výnimku by mali dostať niektoré súkromné, cirkevné a umelecké školy, ktorých sa daň pôvodne týkať mala. Zmena zákona sa aktuálne pripravuje v parlamente.
Boj bánk o prilákanie podnikateľov má konkrétne dôvody, ktoré súvisia s nastavením transakčnej dane. Tá totiž v sebe ukrýva viacero výnimiek. Transakčnej dani napríklad nepodlieha úhrada odvodov, ale dôležité je, že mimo zdanenia ostávajú aj transakcie medzi vlastnými účtami. Tieto účty však musia byť v rovnakej banke. Živnostník si teda môže bez dane previesť prostriedky z uhradenej faktúry z podnikateľského účtu na bežný účet bez dane, oba účty však musia byť v rovnakej banke.
„My to nevieme ovplyvniť, lebo banky medzi sebou nie sú spojené. Ak bude v jednej banke a bude si prevádzať prostriedky z jedného účtu na druhý účet tej istej osoby, tak to bude bez dane,“ vysvetlil Kamenický pri oznamovaní podoby konsolidačného balíka na jeseň minulého roku.
Pre banky to znamená, že ak ponúknu klientom výhodný podnikateľský účet, mnohí si v tejto banke otvoria aj bežný účet. Práve preto jednotlivé banky pripravili akciové ponuky týkajúce sa podnikateľských účtov.
Denník Pravda sa pozrel na akciové ponuky podnikateľských účtov pre živnostníkov v jednotlivých bankách. Ponuky sú zoradené abecedne podľa mena banky.