Fio bankaFio banka

Ruský plyn je už niekoľko dní opäť na Slovensku a bude ho ešte viac. Je nám jedno, ako ho k nám doručia, hovorí šéf SPP

Na Slovensko opäť prúdi plyn z Ruska. Surovina k nám však už netečie cez územie Ukrajiny ako v priebehu posledných rokov, ale cez plynovod TurkStream a prostredníctvom maďarskej infraštruktúry. Podľa predsedu predstavenstva SPP Vojtecha Ferencza k nám Gazprom začal dodávať komoditu začiatkom februára a od 1. apríla by sa mal odoberaný objem zdvojnásobiť.

07.02.2025 05:00
debata (205)
Premiér Robert Fico a ministerka Denisa Saková hovoria o tom, ako dopadli rokovania o plyne v Bruseli
Video
Zdroj: TV Pravda

Najväčší dodávateľ energií na Slovensku SPP má totiž s plynárenským gigantom Gazprom podpísanú zmluvu do roku 2034. Ruský plyn k nám však prestal tiecť na začiatku tohto roka po tom, čo vypršala päťročná zmluva o jeho preprave cez Ukrajinu. Slovensko sa tak ocitlo v situácii, keď k nám surovina prichádzala len z Maďarska a v porovnaní s minulými rokmi sme museli čerpať viac plynu zo zásob.

O dodávkach suroviny cez plynovod TurkStream hovoril premiér Robert Fico (Smer) už v druhej polovici januára po rokovaní s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. „Ak Ukrajina prestala dodávať cez svoje územie plyn na územie Slovenska, my sme sa cez naše ministerstvo snažili prijať nevyhnutné kroky na otvorenie rokovaní," povedal na spoločnej tlačovej konferencii turecký prezident. „Povedal som, aby sme zvážili túto potrebu Slovenska pre zemný plyn a môj minister zahraničných vecí to prebral aj s (ruským) ministrom (Sergejom) Lavrovom. Ja to môžem prebrať s prezidentom Vladimirom Putinom,“ vyjadril sa pred niekoľkými týždňami Erdogan.

Turkstream, plynovod Čítajte viac Na Slovensko znova prúdi ruský plyn, SPP ho dováža cez Turecko

Zmluvu s Ruskom zrušiť nechcú

Fico ešte začiatkom roka niekoľkokrát zopakoval, že Rusko k nám doručí všetok plyn, ktorý sa v zmluve zaviazalo dodať. Premiér už v tom čase hovoril, že budú využité náhradné trasy, napríklad tá cez Maďarsko.

Ferencz v tejto súvislosti uviedol, že zmluvu, ktorá má byť v platnosti ešte ďalších deväť rokov, zatiaľ spoločnosť vypovedať nechce. „Rozhovory sú pragmatické, je tam rozumná cena. Nám je úplne jedno, ako Gazprom plyn doručí na územie Slovenska,“ zdôraznil šéf predstavenstva SPP.

Jednou z možností bola aj žaloba voči ruskej plynárenskej spoločnosti. Opozičné strany premiérovi a ministerke hospodárstva Denise Sakovej (Hlas) odkázali, aby zabezpečili žalobu zo strany SPP voči Gazpromu. Podpredseda Európskeho parlamentu a člen strany Progresívne Slovensko Martin Hojsík v tejto súvislosti povedal, že v opačnom prípade prídeme o stovky miliónov eur, ktoré by sme mohli od ruskej spoločnosti vysúdiť.

„Arbitráž možno začať do desiatich rokov od vzniku problému. Gazprom už porušil zmluvu v roku 2022. Moja otázka tak je, že prečo sa nezačala arbitráž už vtedy? Sú tam nejaké resty z roku 2022, ktoré s Gazpromom riešime. Od januára minulého roka s nimi komunikujeme,“ doplnil Ferencz.

Robert Fico Čítajte viac Plyn zo zásob míňame rýchlo a jeho cena výrazne vyskočila. Fico: stojíme pred veľkou krízou

Odkiaľ budeme mať plyn?

O tom, že Kyjev nám od začiatku roka 2025 zastaví dodávky ruského plynu, vláda vedela dlhodobo, no stále nemáme stabilného alternatívneho dodávateľa. Plynu zo zásob pritom odčerpávame čoraz viac. Zatiaľ čo ešte v decembri minulého roka sme mali v našich rezervách viac ako 90 percent plynu, na začiatku februára je to už iba 58 percent.

Zásoby sa míňajú nielen u nás, ale aj v celej Európskej únii (EÚ). Rezervy sú aktuálne plné už iba na 52 percent a zima sa ešte stále nekončí. Už teraz sú pritom zásoby asi o 7 percent menšie, ako je päťročný priemer pre toto obdobie roka. Od 29. októbra 2024, teda od začiatku vykurovacej sezóny, odčerpala EÚ zo zásobníkov vyše 50 miliárd kubických metrov plynu.

Slovensko a ostatné krajiny únie tak budú musieť v najbližších mesiacoch riešiť opätovné napĺňanie zásob. Pre nás je situácia náročnejšia v tom, že musíme hľadať zdroje, odkiaľ budeme plyn čerpať. SPP aktuálne rokuje s viacerými dodávateľmi, ktorí by mohli pomôcť s diverzifikáciou dodávok plynu na dlhšie obdobie.

„Máme štyroch silných hráčov, s ktorými chceme úplne diverzifikovať dodávky plynu. Chceme s nimi podpísať minimálne strednodobý kontrakt, nie krátkodobý. Snažíme sa zabezpečiť dodávky plynu pre Slovensko tak, aby sme už v lete a na jeseň priebežne napĺňali zásobníky. Tam vidíme riziko, keďže odborníci predpokladajú fyzický nedostatok plynu na jeseň. Či to bude, nebude, neviem, ale SPP bude nachystaný, aj keď to bude niečo stáť,“ vysvetlil Ferencz.

Fico Čítajte viac Fico pokračuje v boji o plyn cez Ukrajinu. Znova pôjde rokovať do Bruselu

V hre je stále aj možnosť, že by surovina, hoci nie tá ruská, opäť prúdila aj cez ukrajinské územie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj takúto možnosť síce na začiatku vylúčil, no neskôr pripustil, že by na Slovensko a ďalej do EÚ mohol tiecť plyn z Azerbajdžanu. „Môžeme použiť našu infraštruktúru, ak krajiny vrátane krajín východnej Európy naozaj potrebujú plyn. Nebude to ale ruský plyn,“ povedal Zelenskyj.

Ďalším problémom sú aj vysoké ceny plynu, ktoré prekračujú dlhodobé maximá. Tie sú aktuálne na úrovni 53 eur za megawathodinu, pričom ešte v decembri boli na úrovni okolo 40 eur za megawathodinu. Ceny suroviny stúpli po informácii o nedostatku plynu na Ukrajine, kde majú zásobníky plné len na približne 10 percent.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 205 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #plyn #ruský plyn #plyn z Ruska