Byty z dôchodkových úspor
Fico sa opäť vrátil k myšlienke, že štátne nájomné byty by sa mohli stavať z dôchodkových úspor, ktoré sú v druhom a treťom pilieri. „Začíname veľmi intenzívne diskutovať, ako využiť naakumulované zdroje v druhom a treťom pilieri dôchodkového sporenia," avizoval s tým, že o tom hovoril aj s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. „Samotné spoločnosti, ktoré spravujú peniaze v druhom a treťom pilier, hovoria, že určitý objem zdrojov by sa mohol použiť na výstavbu nájomných bytov,“ doplnil premiér. Fico o tom, že by sa z dôchodkových úspor mali financovať infraštruktúrne projekty na Slovensku, hovorí dlhodobo. V lete napríklad avizoval, že peniaze sporiteľov by sa mohli použiť na výstavbu diaľnic.

Takýto postup môže mať viacero úskalí. To, že sa bude financovať výstavba nájomného bývania, v praxi znamená, že nejaká inštitúcia, v tomto prípade povedzme Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania, bude vydávať cenné papiere, ktoré bude môcť dôchodková správcovská spoločnosť v mene svojich klientov kúpiť. Tento cenný papier bude musieť byť dostatočne kvalitný na to, aby pre správcovskú spoločnosť bolo možné ho kúpiť. Ak takýto cenný papier vznikne, pre správcovské spoločnosti to bude jedna z možností, ako peniaze sporiteľov investovať. Tento cenný papier tak bude ďalšou z možností, ktorá sa otvára pre správcovské spoločnosti. Iným problémom je, že tento druh investície dostáva občanov do konfliktu záujmov.
Ak by sporitelia mali v projekte nájomného bývania svoje úspory, je v ich záujme, aby výnos takejto investície bol čo najvyšší. V jeho záujme teda je, aby cena bývania bola čo najvyššia. Ak ale občan má záujem o štátom podporovaný nájomný byt, v jeho záujme je, aby cena jeho nájmu bola čo najnižšia. Ak nájomca v štátnom byte investuje do jeho výstavby, jeho dva záujmy sú v konflikte. Podobný problém nastáva v prípade, že by sa z dôchodkových úspor mali stavať dialnice.