Bežný úver na bývanie je totiž zabezpečený nehnuteľnosťou a na katastri sa vyznačuje záložné právo, ktoré banka k nehnuteľnosti má. Bez zriadenia tohto záložného práva banka peniaze neuvoľní. Prakticky to znamená, že predaj nehnuteľností sa zastavil. Katastrálne úrady sú totiž vypnuté.
Banky žiadosti vyhodnocujú, no prestali vyplácať
Ľudí, ktorí si len začínajú svoj úver vybavovať, sa tento problém zatiaľ netýka. Banky totiž žiadosti o úver na bývanie prijímajú a do veľkej miery aj vybavujú. Problém majú najmä ľudia, ktorí celým procesom podania a schválenia žiadosti prešli a chcú čerpať úver.
„Aktuálne stále prijímame žiadosti o úver, rovnako tak vieme úvery schvaľovať. Vzhľadom na nefunkčnosť katastra však nie je možné, aby sa úvery čerpali. Čakáme na to, ako sa k situácii postaví kataster a aké riešenie prinesie pre ľudí. Len čo získame nové informácie, klientov budeme informovať o ďalšom postupe,“ hovorí Katarína Ragačová zo Slovenskej sporiteľne.
Čítajte viac Robíme veľa, no naša práca nemá vysokú hodnotu. Ak sa to nezmení, ohrozujeme vlastné platyÚver na bývanie, pomerne zložitý bankový produkt, a komunikácia s katastrom je len jedna zo zložiek, ktoré sú na vybavenie úveru potrebné. Na katastrálny úrad je potrebné odniesť návrh na vklad záložného práva, príslušné zmluvy a ďalšie doklady. Na základe toho vznikne záložné právo v prospech banky. Na základe tohto záložného práva banka bude môcť chrániť peniaze, ktoré klientovi požičala. Bez zriadenia záložného práva nie je možné peniaze z banky získať.
Bankové domy teda naďalej prijímajú žiadosti, preverujú finančnú situáciu klienta a vytvárajú jednotlivé úverové ponuky. Záujemcovia o úver na bývanie tak zatiaľ môžu robiť ďalšie potrebné kroky na získanie úveru.
Banky od klientov vyžadujú, aby doložili potvrdenie o výške svojich príjmov, v mnohých prípadoch je potrebné dať vyhotoviť znalecký posudok, ktorý určí hodnotu nehnuteľnosti, na ktorú sa záložné právo bude vzťahovať. To sú úkony, ktoré záujemca o úver môže robiť aj v súčasnosti.
Čítajte viac Trh práce je strnulý, ľudia ostávajú dlho v jednej práci. Spôsobujú tým škodu sebe aj firmám, hovorí analýza„Schvaľovanie hypoték zatiaľ vo väčšine prípadov funguje. Výpadok katastra má najväčší negatívny dosah na klientov, ktorí už hypotéku schválenú majú a potrebujú ju čerpať, ale nevedia predložiť doklady z katastra nehnuteľností. V tomto sme, žiaľ, plne závislí od funkčnosti katastra a aj jeho aktuálnych dát,“ hovorí Dominik Miša z VÚB banky.
Denník Pravda sa jednotlivých bánk pýtal aj na konkrétne dôsledky a prípadné oneskorenia, banky ale konkrétne odhady neposkytujú. „Pokiaľ to bude trvať dlhšie ako pár dní, samozrejme, môžu z toho pre nich vyplývať problémy z neplnenia ich záväzkov, ktoré majú v kúpnych zmluvách,“ dodáva Miša.