Podľa odborníkov sa napriek tomu najhoršieho scenára obávať nemusíme a zimu bez problémov prežijeme. V zásobníkoch máme totiž stále viac plynu, ako je priemer Európskej únie (EÚ). Viac zásob ako my má napríklad susedné Rakúsko (zásobníky má naplnené na 75 percent) či Poľsko (83 percent).
Momentálne máme v zásobách uskladnených 27-tisíc gigawatthodín plynu, čo predstavuje asi polovicu našej spotreby. Problémom je, že hoci je na našom území dostatok tejto komodity, nie všetok plyn zo zásob patrí slovenským dodávateľom. „Zásobníky na území Slovenska vo veľkej miere využívajú aj zahraničné firmy. Podľa posledných dostupných dát za rok 2023 využívali slovenské subjekty necelých 50 percent kapacity zásobníkov, zvyšok pripadal na užívateľov zo zahraničia," vysvetlil pre Pravdu energetický analytik Radovan Potočár z webu energie-portal.sk.
Čítajte viac Slovensko môže už onedlho definitívne prísť o tranzit ďalšej dôležitej energetickej suroviny z východuPodľa odborníka tieto zásobníky zároveň nie sú dimenzované na to, aby zásobovali plynom počas zimnej sezóny – sú určené na to, aby surovinu dodávali práve v prípadoch, aký nastal v posledných dňoch. Potočár dodáva, že ak má systém správne fungovať, je kľúčové, aby k nám prúdil plyn aj naďalej.
Plyn tak na slovenské územie tečie cez obec Veľké Zlievce pri hraniciach s Maďarskom. Zatiaľ však nie je jasné, aký pôvod má plyn, ktorý k nám prichádza od nášho južného suseda. „K detailom našej obchodnej stratégie sa nebudeme vyjadrovať, ale využívame kombináciu všetkých zdrojov, ktoré máme k dispozícii, tak, aby to prinieslo objemový, ale aj finančný efekt pre SPP a našich zákazníkov," vyjadril sa v tejto súvislosti riaditeľ komunikácie najväčšieho dodávateľa energií na Slovensku SPP Ondrej Šebesta.
Analytik z poradenskej spoločnosti JPX Ján Pišta si však myslí, že spoločnosť „pokračuje v importe ruského plynu od Gazpromu z Maďarska a časť dočerpáva zo zásobníkov". Ostatní dodávatelia podľa neho využívajú čerpanie zo zásobníkov prípadne plyn z Rakúska, ktorý je možné na Slovensko doviezť cez zásobníky, keďže Nafta aj Pozagas majú svoje zásobníky napojené aj na rakúsky hub Baumgarten.
O zastavení tranzitu plynu cez ukrajinské územie na Slovensko a ďalej do Európy sa ale ešte bude rokovať aj ďalej. Premiér Robert Fico (Smer) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) budú o tejto otázke rokovať v Bruseli s predstaviteľmi Európskej komisie.
Šéf najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka v tejto súvislosti poznamenal, že „predseda vlády opäť chytá problém za chvost, navyše potom, ako ho sám vyvolal". Lídrovi opozície prekáža, že premiér bol namiesto toho, aby o dodávkach plynu rokoval s Kyjevom, na návšteve Moskvy za ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Po zastavení toku plynu navyše Fico nášmu východnému susedovi pohrozil, že Slovensko preruší dodávky elektriny smerom na Ukrajinu. Medzičasom sa však už ozvalo Poľsko, ktoré Kyjevu ponúklo, že výpadky dodávok elektrickej energie môže nahradiť.
Zimu zvládneme
Napriek tomu, že aktuálne na naše územie tečie iba plyn z Maďarska, podľa odborníkov by sme nemali mať problém prebiehajúcu zimu zvládnuť. „Jednoduchým výpočtom zistíme, že len zo zásobníkov by bolo možné pokryť približne štyri zimné mesiace spotreby. Odber z Maďarska je momentálne na úrovni 2,4 terawatthodiny mesačne. Ak by bol takýto odber i v ďalších mesiacoch, tak by plyn zo zásobníkov vydržal na viac ako 6 mesiacov spotreby najchladnejšieho mesiaca roku," spresnil Boris Tomčiak z webu Finlord.
Expert na investície okrem toho pripomenul, že napríklad v apríli je v porovnaní s januárom spotreba komodity len polovičná. „Určite sa teda nemusíme obávať nedostatku plynu. Zimné obdobie bez problémov vydržíme vďaka zásobám plynu i bez odberu ruského zemného plynu," hovorí Tomčiak.
Čítajte viac Koniec tranzitu plynu cez Ukrajinu Rusko príliš nebolí, ruský LNG prúdi do EÚ rekordným tempomTo, že tohtoročnú zimnú vykurovaciu sezónu by Slovensko malo zvládnuť, potvrdzuje aj Pišta z JPX. Ak by sme plyn z našich zásob míňali rovnakým tempom ako teraz, podľa neho by ho v zásobníkoch ku koncu marca zostalo ešte približne 30 percent – to predstavuje asi 10 terawatthodín. „Podľa meteorológov by zima nemala byť extrémne studená, takže si myslím, že na jar tam budeme mať viac ako 40 percent, čo je dobré číslo," uzatvoril odborník.
Okrem analytikov však o tom, že plynu bude po prerušení jeho toku z Ukrajiny na zimu dosť, verejnosť ubezpečila aj šéfka rezortu hospodárstva Saková. „Chcem všetkých ľudí aj firmy na Slovensku uistiť, že sme na tento scenár pripravení a aktuálne na Slovensku nehrozí nedostatok plynu," povedala ministerka.
Problémom však je, že vláda o tom, že sa päťročná zmluva s Kyjevom ukončí v decembri 2024, vedela dlhodobo. Alternatívne zdroje napriek tomu nemáme zabezpečené. Isté je len to, že keď sa aj napokon podarí prísun plynu zabezpečiť, bude to drahšie ako doteraz. Podľa generálneho riaditeľa SPP Vojtecha Ferencza by to v prípade celého trhu mohlo stáť navyše o viac ako 220 miliónov eur.
Kedy budeme odoberať plyn zo západu?
Zásoby však nevydržia navždy a alternatívne zdroje z iných krajín budeme musieť nájsť čím skôr. Podľa energetického analytika Potočára je ale teraz podstatné, že máme plynové prepojenia na všetky svetové strany.
„SPP od novembra deklaruje, že po zastavení tranzitu cez Ukrajinu bude preferovať trasu cez Nemecko a Českú republiku, prípadne Rakúsko. Tomuto scenáru nahráva, že Nemecko krátko pred Vianocami zrušilo vysoký poplatok zaťažujúci prepravu cez jeho územie. Predpokladám, že touto trasou sa na Slovensko počas roka 2025 dostanú podstatné objemy dodávok," ozrejmil expert.
Tomčiak z portálu Finlord pripomína, že náhradu za ruský Gazprom budeme musieť nájsť v najbližších týždňoch, aby sme si už v priebehu leta mohli začať vytvárať dostatočné zásoby plynu na zimnú sezónu 2025/2026. Neruský plyn môžeme podľa neho odoberať zo západnej Európy či z Poľska.
Čítajte viac Trump vyzval Britániu, aby otvorila Severné more pre ťažbu ropy a odstránila veterné farmy„Terminály LNG majú kapacitu a infraštruktúra je pripravená. Slovensko ale bude na konci celého odberateľského reťazca a okrem ceny plynu bude platiť nemalé prepravné náklady. Plynárenské spoločnosti a vláda aktuálne vyjednávajú dodávky," povedal pre Pravdu Tomčiak s tým, že dodávatelia a vláda síce nemusia zobrať prvú ponuku, ktorá príde, no nemôžeme ani dlho otáľať. Slovensko musí predísť tomu, že nebude mať dojednaný objem plynu na budúcu zimu v dostatočnom objeme.
Napríklad Česká republika sa už koncom roka 2024 ponúkla, že je pripravená poskytnúť Slovensku prepravné kapacity na dovoz zemného plynu cez svoje územie. „Ak by Slovenská republika potrebovala využiť českú energetickú alebo plynárenskú infraštruktúru na tranzit plynu, tak je pripravená. Má dostatočnú kapacitu na pokrytie spotreby Slovenskej republiky," povedal ešte koncom decembra český minister priemyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Naši susedia sa však hneď v úvode roka 2025 posťažovali, že Slovensko na ponuku nereagovalo. Podľa analytika Pištu za tým stojí práve spomínaný fakt, že sú naše plynové zásobníky zatiaľ plné a časť potrebného množstva komodity čerpáme z Maďarska.