„Výkonnosť slovenskej ekonomiky dlhodobo stagnuje – nízka produktivita práce negatívne ovplyvňuje konkurencieschopnosť slovenských podnikov, na svedomí má však aj nižšiu životnú úroveň a platové ohodnotenie než v iných krajinách,“ upozorňuje Republiková únia zamestnávateľov. Slabá produktivita práce jednoducho znamená nižšiu životnú úroveň.
Čím vyššiu produktivitu práce krajina má, tým vyššia je aj životná úroveň jej obyvateľov, ktorí nemajú problém vyžiť zo svojho príjmu. Analytici únie zamestnávateľov upozorňujú, že vo Fínsku či Holandsku má finančné ťažkosti len o čosi viac ako päť percent obyvateľov, na Slovensku je to pri jednej z najnižších produktivít až vyše 25 percent.
Čítajte viac Trh práce je strnulý, ľudia ostávajú dlho v jednej práci. Spôsobujú tým škodu sebe aj firmám, hovorí analýza„Na jednu zamestnanú osobu pripadne ročne menej ako 51-tisíc eur vyrobenej hodnoty výrobkov a služieb. Je to až o 36 percent menej ako priemer Európskej únie (EÚ). Z krajín V4 je výkonnejšou ekonomikou jednoznačne Česko a pri vyjadrení v parite kúpnej sily dokonca aj Poľsko. To je pre Slovensko naozaj žalostné skóre,“ vysvetľuje hlavný analytik Republikovej únie zamestnávateľov, Alexander Karšay. Údaje Európskej komisie sú trochu miernejšie, hovoria o produktivite zhruba troch štvrtín priemeru EÚ. Európska komisia v roku 2023 označila produktivitu práce za jeden z kľúčových problémov krajiny. „Rast produktivity zostáva jednou z kľúčových výziev pre slovenskú ekonomiku. Nedostatky vo vzdelávaní a inováciách, nízka efektívnosť verejných inštitúcií a nízka kvalita podnikateľského prostredia vyúsťujú do nízkej produktivity na Slovensku,“ upozornila komisia.