Od Nového roka platí nižšia DPH na potraviny. Pozreli sme sa na to, či ceny v obchodoch klesli

Platíme od Nového roka v obchodoch menej? Od 1. januára 2025 totiž klesla sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané základné potraviny z 10 na 5 percent. Hoci sa základná sadzba jednej z najväčších daní na Slovensku zvýšila z 20 na 23 percent, na všetky ostatné potraviny sa vzťahuje nová 19-percentná DPH. Znamená to, že by ceny v obchodoch s potravinami mohli klesnúť. To sa netýka nealkoholických nápojov, kde sadzba dane stúpne z doterajších 10 na 19.

05.01.2025 05:00
debata (151)
Zmeny v DPH: Prepočítali sme, či niečo zlacnie, čo zdražie a koľko to bude stáť bežného občana
Video
Zdroj: TV Pravda

Denník Pravda sa pre ilustratívne porovnanie bol pozrieť do najväčšej predajne reťazca Coop Jednota v Bratislave, ktorá sa nachádza na Bajkalskej ulici v obchodnom centre Tehelko. Nákup vybraných potravín, ktoré sú zaradené do zoznamu základných s nižšou sadzbou DPH pred koncom minulého a na začiatku nového roka prezradil, že ceny skutočne klesli.

Napríklad za 1 kilogram žltých konzumných zemiakov zaplatili zákazníci na konci roka 2024 v tejto predajni 0,99 eura. Na začiatku roka už cena klesla na 0,75 eura. V tomto prípade je však potrebné zdôrazniť, že nižšia cena bola označená ako akciová.

Daniel Poturnay, Potravinová komora Slovenska Čítajte viac Šéf potravinovej komory: za niektoré produkty platíme rovnako ako Nemci, kvalita však zaostáva

Podobný scenár sa opakoval aj pri iných vybraných potravinách. Zatiaľ čo 125-gramové maslo stálo v posledných dňoch minulého roka 2,09 eura, v prvých dňoch roka 2025 sa už predávalo za 1,99 eura. Liter polotučného mlieka sa v roku 2024 predával 0,79 eura a aktuálne jeho cena klesla na 0,69 eura. Pre lepšiu predstavu – priemerná cena litra rovnakého druhu mlieka bola v novembri minulého roka podľa Štatistického úradu SR na úrovni 0,73 eura.

A napokon spomeňme ešte ceny chleba, za jeden kilogram ktorého ľudia v spomínanej predajni v decembri 2024 zaplatili 1,65 eura a v januári 2025 už iba 1,49 eura. Priemerná cena kilogramu chleba v novembri minulého roka pritom bola 2,50 eura.

Je však potrebné zdôrazniť, že ide skutočne len o ilustratívne príklady a ceny produktov sa v rôznych prevádzkach v rámci reťazcov, ktoré na Slovensku pôsobia, môžu líšiť. Napriek tomu viacero veľkých obchodov už koncom minulého roka avizovalo, že ceny budú klesať.

Nižšie ceny sú vo viacerých obchodoch

Napríklad britské Tesco ešte koncom decembra prišlo s kampaňou pod názvom „Dobrá DPH, žiadna DPH!“. Reťazec v rámci akcie svojim zákazníkom sľúbil, že až do konca januára nakúpia niektoré potraviny s 0-percentnou DPH. „Zníženie cien o hodnotu ich DPH na 0 percent sa bude týkať širokej škály základných potravín, ako sú pečivo, ovocie a zelenina (cibuľa, zemiaky, koreňová zelenina, uhorky, paradajky, šalát, tekvica, cuketa a podobne), mlieko, jogurty, syry a ďalšie mliečne výrobky, viaceré druhy kuracieho, morčacieho, bravčového či hovädzieho mäsa, ryby, šťavy, džúsy, kaše aj med,“ píše obchod v tlačovej správe.

Platnosť novej legislatívy ako prvý na Slovensku, ešte v novembri minulého roka, predstihol nemecký Lidl. „Zníženú DPH sme do cien produktov premietli už v novembri, ako prví zo slovenských reťazcov. Ceny stoviek potravín sme znížili o 5 percent hodnoty DPH, a to vo viacerých kategóriách. Keďže znížená DPH platí až od 1. januára, úsporu pre zákazníkov sme zafinancovali z vlastnej marže,“ priblížila pre Pravdu hovorkyňa spoločnosti Adriana Maštalircová.

summit, Robert Fico, Brusel Čítajte viac Maslo v našich obchodoch je skutočne drahé, cibuľa najlepšie ukazuje krízu. Fico upriamil pozornosť na potraviny

Podobne aj Kaufland, ktorý patrí spolu s Lidlom pod „jednu strechu“ nemeckej spoločnosti Schwarz-Gruppe, informoval, že od nového roka zlacnil tisícky produktov. „K zlacňovaniu potravín pristupujeme s plnou vážnosťou a zníženú sadzbu DPH, ktorá sa týka tisícov výrobkov, premietame poctivo priamo do cien pre zákazníkov. Naším cieľom je, aby mohli nakupovať čerstvé a kvalitné výrobky za výhodné ceny aj v čase, keď ich rodinný rozpočet môže byť po sviatkoch napätý,“ povedal riaditeľ nákupu a marketingu reťazca Richard Bendík.

Podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho v tejto súvislosti zdôraznil, že bez nižšej DPH by potravinová inflácia bola v roku 2025 vyššia. S týmto postojom súhlasí aj prezident Potravinárskej komory Slovenska Daniel Poturnay. „Potravinári sú plne transparentní, čo sa týka cenotvorby. V zmysle platného zákona garantujeme 60 dní ceny potravín. Naši partneri, obchodné reťazce, už teda poznajú naše ceny, ktoré budú platiť od 1. januára,“ vyjadril sa už skôr šéf potravinárov.

Posledné dáta štatistického úradu z novembra minulého roka ukazujú, že inflácia sa v tomto období vyšplhala na 3,2 percenta, pričom zdražovanie ťahali nahor práve ceny potravín. „Najvýznamnejší vplyv mal rast cien v odbore potraviny a nealko nápoje, pričom potravinám sa v priemere v porovnaní s októbrom zvýšili ceny o 0,6 percenta. Rast cien sa dotkol len 3 z 9 sledovaných potravinových položiek, ale to stačilo na celkový nárast cien potravín,“ informovali pred mesiacom štatistici.

Národná banka Slovenska však upozorňuje na to, že aj napriek nižšej sadzbe DPH na základné potraviny by malo zdražovanie v tomto segmente pokračovať aj v roku 2025. Podľa ekonómov z našej centrálnej banky by sa potravinová inflácia v tomto roku mohla dostať až na úroveň okolo piatich percent. Slovensko už skúsenosti so znižovaním DPH na potraviny má. Táto skúsenosť hovorí o tom, že zníženie DPH sa neprenáša do cien v plnej miere. „Výsledok je, že zníženie DPH u lacnejších, trvácnejších a štandardizovaných tovarov sa dokáže v bežných ekonomických podmienkach preniesť do cien takmer úplne, no ceny drahších, čerstvých a akostných tovarov často reagujú len mierne alebo vôbec,“ upozorňuje NBS.

Zmien nastalo viacero

Samotná DPH tvorí vyše 40 percent z celkového objemu daní, ktoré štát vyberie. Vláda na budúci rok počíta s tým, že na dani z pridanej hodnoty pritečie do štátnej pokladnice celkovo viac ako 11,5 miliardy eur. Znamená to, že táto daň svojím objemom predstavuje jeden z najzásadnejších nástrojov, ktoré do rozpočtu krajiny ročne prinášajú nemalý objem peňazí.

Vláde, ktorej predstavitelia dlhodobo odmietali myšlienku zvyšovania nepriamych daní, však bolo vyčítané najmä zvýšenie základnej sadzby DPH na 23 percent. To ľudia pocítia napríklad v prípade kúpy spotrebného tovaru – viac zaplatíte, ak sa rozhodnete si kúpiť napríklad novú práčku či auto. Zníženie doterajšej nižšej 10-percentnej DPH na 5 percent sa okrem základných potravín týka napríklad aj liekov, kníh, časopisov či stravovania priamo v reštauráciách.

Čo sa týka spomínaného stravovania, tam je situácia nielen pre reštauratérov, ale rovnako aj pre zákazníkov komplikovanejšia. Inú výšku tejto dane totiž ľudia zaplatia, ak jedlo zjedia priamo v reštaurácii, a inú, ak si ho objednajú domov. V prípade, ak vám jedlo prinesie nejaká z kuriérskych spoločností – napríklad Wold, Bistro.sk či Bolt Food, bude sa na túto prepravu vzťahovať 23-percentná DPH.

Do novej DPH vo výške 19 percent „spadne“ napríklad elektrická energia či nealkoholické nápoje. Na nealko nápoje sa doposiaľ vzťahovala nižšia daň vo výške 10 percent, čo v praxi znamená, že ak sa pôjdete najesť do reštaurácie, vaše jedlo bude zdanené 5 percentami, no ak si k nemu objednáte aj nápoj, na ten sa už bude vzťahovať vyššia sadzba dane z pridanej hodnoty.

Elektronika Čítajte viac Slovensko má jedny z najdrahších potravín v EÚ. Kam sa vám oplatí vycestovať na vianočné nákupy?

Do už tak neprehľadnej situácie navyše od 1. apríla tohto roka vstúpi aj nová daň z finančných transakcií, ktorá má do štátnej kasy priniesť celkovo vyše 460 miliónov eur. Každá finančná transakcia sa bude po novom zdaňovať 0,40 percenta až do výšky maximálne 40 eur. Zdanený bude aj výber hotovosti – konkrétne pôjde o 0,80 percenta z transakcie.

Naše nákupy v tomto roku však predraží aj zvýšená sadzba dane z príjmov právnických osôb vo výške 24 percent. Tú zaplatia firmy, ktorých zdaniteľné príjmy sa vyšplhajú na viac ako päť miliónov eur. U daňovníkov, ktorých zdaniteľné príjmy nepresiahnu 100-tisíc eur, sa naopak sadzba dane od začiatku roka znížila z 15 na 10 percent.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 151 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Potraviny #DPH #konsolidácia #ceny potravín