Pomohlo im napríklad to, že sa darilo americkým firmám. Dôchodkové fondy na Slovensku totiž kupujú balíky cenných papierov, medzi nimi sú aj akcie amerických firiem. Ak napríklad firma Apple dosiahne výrazné zisky, zvýši sa cena jej akcií a následne aj hodnota dôchodkových úspor sporiteľov v indexových fondoch. Rast cien akcií amerických firiem teda znamená, že hodnota dôchodkových úspor rastie aj na Slovensku.
Aj preto počas roka 2024 predstavitelia aktuálnej vlády hovorili o tom, že slovenské dôchodkové úspory financujú ekonomiky v zahraničí a hovorili o nástrojoch, ktoré by mohli prispieť k tomu, že dôchodkové úspory budú financovať infraštruktúrne projekty na Slovensku.
Čítajte viac Štát nie je schopný vyberať DPH poriadne. Trestom pre poctivých sú vyššie daneHovorilo sa o špeciálnom druhu dlhopisov, ktoré by mohli správcovské spoločnosti kupovať v mene sporiteľov. Ak by ich vydávala napríklad Národná diaľničná spoločnosť, mohli by dôchodkové úspory teoreticky financovať stavbu diaľnic. Tento nápad má však viacero úskalí. Napríklad v prípade, že by mali úspory stavať diaľnice, výnos pre sporiteľa z tejto investície by pravdepodobne musel pochádzať z iného zdroja. Ak by sa peniaze použili na výstavbu, trvalo by roky, kým by táto investícia prinášala reálny výnos.
Problémom môže byť aj samotný fakt, že sporiteľ by mal financovať infraštruktúru, ktorú sám používa. Z pohľadu občana ako motoristu je v jeho záujme, aby poplatky za používanie diaľnice boli čo najnižšie. Ten istý človek však ako investor záujem maximalizovať svoj výnos a tak by z tohto pohľadu privítal aj vyššie ceny diaľničných známok a mýta. Zatiaľ nie je jasné, ako by mal model financovania domácej ekonomiky vyzerať.