Fio bankaFio banka

Pokračovanie článku: Štát zamestnáva takmer pol milióna ľudí, pätinu z nich nepotrebuje, odkazujú firmy

Nemáme ľudí, akých potrebujeme, hlásia firmy

Slovenská obchodná a priemyselná komora zároveň žiada od štátu, aby okamžite riešil problémy s nekvalitným vzdelávaním. „Zhoršuje sa situácia na trhu práce, investície do vzdelania končia na pracovných trhoch v Česku, Rakúsku, Nemecku či ďalších krajinách. Je to aj dôsledok absolútnej neschopnosti politických reprezentácií hľadať a nájsť spoločné riešenia pre formovanie budúcej modernej a konkurenčne schopnej podoby nášho štátu, jeho ekonomiky či spoločnosti ako celku,“ uviedol predseda komory Peter Mihók.

Predstavitelia komory reagovali aj na vyjadrenia ministra školstva Tomáša Druckera, ktorý upozornil na veľmi slabú čitateľskú gramotnosť obyvateľov. Zhruba štvrtina dospelých má zručnosti na úrovni desaťročných detí.

„Žiaľ, nie je prekvapením, že problémy vzdelávacieho systému sa prenášajú aj do úrovne zručností dospelých obyvateľov Slovenska. Výsledky jasne ukazujú, že Slovensko potrebuje zásadné reformy vzdelávacieho systému, ktoré podporia celoživotné vzdelávanie a pripravia ľudí na meniace sa výzvy pracovného trhu,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.

UP peňaženka, prázdna, peniaze, exekúcia Čítajte viac Nie dôchodcov, ale jednorodičov najviac ohrozuje chudoba. Koľko im ostáva na život?

„Je neprijateľné, aby sme financovali vysokoškolský systém, ktorý produkuje absolventov s horšími zručnosťami, ako majú v iných krajinách absolventi stredných škôl,“ dodal Drucker.

Ministerstvo práce zverejňuje zoznamy povolaní, ktoré sú nedostatkové. Pri povolaniach, ktoré v tomto zozname sú, je možné jednoduchšie zamestnať cudzincov. Na tomto zozname sú rôzne druhy technologických pracovníkov, operátori zložitých technologických zariadení, no tiež lekári a ďalší zdravotnícky personál. To potvrdzuje apel firiem na Slovensku.

Mladí ľudia, ktorí si vyberajú budúcu kariéru, by sa teda mali sústrediť práve na technické smery a prácu si nájdu. Najlepšie sa totiž uplatnia práve inžinieri vychádzajúci z technických fakúlt. „Na čelo (záujmu zamestnávateľov) sa dostala Fakulta hospodárskej informatiky Ekonomickej univerzity v Bratislave, ktorá predbehla Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity. V oboch prípadoch si životopis absolventa či absolventky pozrú v priemere viac ako 4 firmy. Na tretie miesto sa však posunom o 11 priečok dostala Strojnícka fakulta Žilinskej univerzity s necelými štyrmi prezretiami,“ informovala spoločnosť Alma Career v polovici tohto roka. Na tomto trende sa nič nemení.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 30 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #SOPK #konsolidácia verejných financií