Problémové šetrenie na strane štátu
Predstavitelia firiem dlhodobo upozorňujú na to, že štát na sebe nešetrí a, naopak, zvyšuje počet zamestnancov. „Počet zamestnancov napojených na verejný rozpočet za uplynulých pätnásť rokov potichu vzrástol o viac ako 100-tisíc. Takýto objem pracovníkov predstavuje náklad na úrovni troch miliárd eur zo štátnej kasy,“ upozorňuje Republiková únia zamestnávateľov s odvolaním sa na vlastnú analýzu. Verejný sektor na Slovensku zamestnáva podľa údajov štatistického úradu Eurostat 469-tisíc osôb. Zhruba každý piaty človek zamestnaný na Slovensku tak pracuje práve vo verejnom sektore.
„Od roku 2009 zamestnanosť vo verejnej správe neprestajne rastie, a to bez reálnej potreby vyšších výkonov. Nikto tento nárast nebrzdí a nerealizujú sa ani dostatočné opatrenia na zefektívnenie výkonu činností, ktoré by umožnili pokles zamestnanosti pri zachovaní nevyhnutných činností verejnej správy,“ zdôrazňuje prezident únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga.
Minister financií Ladislav Kamenický avizuje, že v rámci šetrenia by mal počet štátnych úradníkov klesnúť o 5-tisíc.
Premiér Robert Fico pritom počas tohto roka hovoril o omnoho masívnejšom prepúšťaní. „Možno teraz vyplaším zamestnancov na ústrednej štátnej správe, ale myslím si, že 30-percentný rez by absolútne nebol viditeľný. A tie ministerstvá by mali rovnaký, možno dokonca ešte lepší výkon, ako majú teraz,“ vyhlásil Fico na jar tohto roku.
Prudké znižovanie počtu zamestnancov by ale mohlo spôsobiť, že zamestnanci budú jednoducho chýbať. „Keď chcete niekoho prepúšťať, tak musíte v štátnej správe urobiť audit a zistiť, kde ľudia chýbajú a kde sú navyše,“ vysvetľoval v rozhovore pre Pravdu ekonóm Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Napriek tomu, že v štátnom aparáte môže byť príliš veľa zamestnancov, tak zároveň môžu existovať oblasti, kde ich bude príliš málo. Ak by sa štát zbavil týchto ľudí, ohrozil by v konkrétnych oblastiach vlastné fungovanie.

Predstavitelia zamestnávateľov majú o prepúšťaní na strane štátu úplne iné predstavy ako ohlásené škrtanie na úrovni 5-tisíc zamestnancov. Vo verejnej správe by sa podľa nich mohlo zrušiť až 100-tisíc pozícií. Podľa nich to pritom neznamená, že by štát musel nevyhnutne masívne prepúšťať. „Štát si dal za cieľ ušetriť balík v objeme sedem miliárd eur. Za realizovateľné považujeme zníženie zamestnanosti o 100-tisíc ľudí, čo by verejný rozpočet trvale odbremenilo až o 3 miliardy eur. Zbytočne obsadené miesta vo verejnom sektore škodia všetkým: výkonu ekonomiky a firiem, verejnému rozpočtu, občanom, aj samotným zamestnaným na neproduktívnej pozícii. Vďaka masívnym odchodom do dôchodku môže redukcia pracovných miest vo verejnom sektore prebehnúť aj bez prepúšťania, pričom je však nevyhnutné ju manažérsky riadiť“, vysvetľuje viceprezident RÚZ Vladimír Bakeš.
Zamestnávatelia sú navyše presvedčení, že tí ľudia, ktorí prídu o prácu vo verejnom sektore, by sa uplatnili v súkromných firmách. „Príspevok pracovnej sily uvoľnenej z verejného sektora a presunutej do súkromnej ekonomiky by predstavoval približne 2,5 miliardy eur, teda 2 percentá výkonu ekonomiky,“ hovorí hlavný ekonóm únie zamestnávateľov Alexander Karšay.