Fio bankaFio banka

Konsolidačné opatrenia vážne poškodzujú ekonomiku. Aj tak sa ich oplatí robiť, odkazuje analytička

Konsolidačné opatrenia sú zložené predovšetkým zo zvyšovania daní, z rôznych poplatkov a ďalších opatrení, ktoré zvyšujú príjmy štátu. Zvyšovanie daní a ďalšie podobné opatrenia majú, samozrejme, negatívne dôsledky, ktoré spôsobujú, že ekonomika sa spomaľuje.

22.12.2024 10:45
debata (18)
Ide o peniaze: O koľko eur nás pripraví konsolidačný balíček
Video
Odpovedá Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť / Zdroj: TV Pravda

Štát sa rozhodol viac zaťažiť daňami podnikateľov, automaticky ich teda odrádza od ekonomickej aktivity. To je kľúčový rozdiel medzi zdanením príjmu, teda aktivity, majetku a spotreby. Vo všeobecnosti platí, že zdanenie majetku a spotreby je ekonomicky menej škodlivé ako zaťaženie práce. Za relatívne viac škodlivé sa tak dajú považovať špeciálne sektorové dane pre veľkých zamestnávateľov, zvyšovanie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby, transakčná daň a aj zvyšovanie zdravotných odvodov, ktoré bolo súčasťou balíka opatrení na rok 2024. Tieto dane totiž ľudí a firmy odrádzajú od ekonomickej aktivity, a to je, samozrejme, nežiaduce.

Naopak, teoreticky menej škodlivé zvyšovanie dane z pridanej hodnoty (DPH) a prípadné zavádzanie majetkových, napríklad environmentálnych, daní. Tieto dane neodrádzajú ľudí od toho, aby pracovali, lebo sa „výnos“ z ekonomickej aktivity neznižuje. To hovorí teória.

Aj zvyšovanie týchto daní má, samozrejme, negatívne dôsledky. Vyššia daň z pridanej hodnoty znamená, že tovary a služby budú drahšie okamžite. Vláda síce zaviedla aj niektoré nižšie sadzby, no ak by po zmenách v DPH nemal byť rozpočet vo výraznom pluse, vláda by k takému kroku nepristúpila.

Vyššia DPH môže znamenať, že ľudia v istom momente budú viac šetriť a menej nakupovať tovary a služby. Ak by to trvalo dlho a bolo by to vo veľkom rozsahu, firmy by strácali tržby a postupne by začali prepúšťať. To by situáciu v ekonomike iba zhoršilo.

Tento zjednodušený príklad ukazuje, že konsolidácia v krátkodobom horizonte má významné negatíva. Na stole je tak otázka, ako výrazne konsolidácia ekonomiku poškodí, a či sa vôbec oplatí prijímať takéto opatrenia.

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea Čítajte viac Drahé hypotéky nie sú problém, ceny bývania opäť stúpajú

To, že opatrenia budú mať negatívne dosahy, je jasné a prejaví sa to tak, že ekonomika bude rásť pomalšie ako v prípade, že by vláda konsolidačné opatrenia nerobila. Analýza Rady pre rozpočtovú zodpovednosť ukazuje, že už aj tak relatívne pomalý hospodársky rast Slovenska sa v ďalších rokoch ešte spomalí.

Negatívne prejavy jednorazového balíčka budú podľa Zuzany Múčka z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť viditeľné ešte dva roky po jeho prijatí, keď tempo rastu ekonomiky po konsolidácii stále nedosiahne očakávaný rast bez konsolidácie. V roku 2025 sa hospodársky rast spomalí pod vplyvom konsolidačného balíka o 0,47 percentuálneho bodu, v roku 2026 to bude až 0,65 percentuálneho bodu a v roku 2027 by malo spomalenie hospodárskeho rastu pod vplyvom konsolidácie byť na úrovni 0,31 percenta. Až v roku 2028 by sa mali prejaviť pozitívne efekty a konsolidácia by už mohla znamenať pozitívny príspevok k rastu ekonomiky.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 18 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #dlh #deficit #verejné financie #konsolidácia verejných financií