Toto rozhodnutie agentúry Moody’s tak môže sťažiť ozdravovanie verejných financií. Zníženie ratingu sa ale dalo do určitej miery očakávať. Predchádzajúce hodnotenie na úrovni A2 bolo ohrozené negatívnym výhľadom. Znamená to, že agentúra signalizovala, že by mohla ratingové hodnotenie zhoršiť.

Zhoršenie ratingu nasleduje po tom, čo iné dve veľké ratingové agentúry, spoločnosti Standard&Poor's a Fitch Ratings, hodnotenie Slovenska v roku 2024 potvrdili. Pomyselné skóre Slovenska tak v tomto roku 2:1, no je evidentné, že vláda vzhľadom na zlý stav verejných financií neašpiruje na lepšie ratingové hodnotenia.
Denník Pravda pripravil odpovede na dôležité otázky okolo rozhodnutia agentúry Moody’s znížiť ratingové hodnotenie Slovenska.
Čo sa vlastne udialo?
Ratingová agentúra Moody’s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom. Predchádzajúce hodnotenia od ratingových agentúr Standard & Poor's a Fitch z decembra a z konca októbra potvrdili pôvodné hodnotenia. Analytici agentúry Moody’s tak posudzujú situáciu na Slovensku prísnejšie ako ostatné veľké agentúry.
Čo zhoršenie ratingu znamená?
Vo všeobecnosti zhoršenie ratingu znamená, že krajina je bližšie k tomu, aby mala problém splácať svoje záväzky. V prípade Slovenska zníženie ratingu neznamená hrozbu bankrotu, agentúra ale signalizuje, že vývoj na Slovensku hodnotí negatívne. Zhoršenie ratingu znamená, že výnosy zo slovenských vládnych dlhopisov by mohli stúpať. Vláda si teda bude požičiavať peniaze na trhoch drahšie. Znamená to, že jednotlivým rezortom bude zostávať menej peňazí na investičné projekty a viac peňazí bude musieť vláda dávať na to, aby zvládla svoj dlh. Horší rating totiž znamená, že by sa mohla zvyšovať takzvaná riziková prirážka na dlhopisoch.
Aktuálne sú výnosy z desaťročných dlhopisov Slovenska na úrovni tesne nad hranicou troch percent. Slovensko má rovnaké hodnotenie ako napríklad Slovinsko, Chorvátsko, Lotyšsko a aj kedysi problémové Portugalsko. Rovnaký rating má však napríklad aj Malajzia a Botswana.