„Cena plynu a tepla nepôjde hore. Zostáva na úrovni roka 2024,“ povedal Fico. Vláda tvrdí, že na kompenzácie použije iba peniaze, ktoré už vláda na tento účel vyčlenila skôr. Zo štátneho rozpočtu pôjde na kompenzácie cien plynu a tepla 235 miliónov eur.
Ľudia žijúci v bytoch by tak podľa prepočtov rezortu hospodárstva mohli ušetriť 360 eur ročne. Týka sa to domácností, ktoré odoberajú teplo z teplárne. Domácnosť žijúca v rodinnom dome, ktorý je vykurovaný plynom, by mohla úspora dosiahnuť v priemere 455 eur.
Čítajte viac Trápenie ruskej ekonomiky zakrýva vojna. Peniaze na ďalšie útoky Rusko zatiaľ máCelkovo je ale situácia zložitejšia. Štát totiž celkový vplyv energopomoci na štátny rozpočet umelo znížil. Ministerstvo hospodárstva z energopomoci vylúčilo MH Teplárenský holding, ktorý je v rukách štátu. Ten si nebude nárokovať od štátu kompenzácie, ale ceny zachová na úrovni tohto roka. Ceny energií bude kompenzovať zo svojho hospodárenia. Čiastočne je z kompenzácií vylúčený aj Slovenský plynárenský priemysel. Ak by tento krok vláda neurobila, v budúcom roku by pomoc stála až 308 miliónov eur.
Klienti šiestich najväčších teplárenských spoločností v Bratislave, Košiciach, Martine, vo Zvolene, v Trnave a Žiline budú mať ceny tepla na rovnakej úrovni ako v tomto roku. „Rozpočtovali sme správne. Som rád, že nemusíme robiť žiadne zmeny v rozpočte,“ doplnil minister financií Ladislav Kamenický.
Čítajte viac Fico oživuje projekt nájomného bývania, mení podmienky, lacné byty nesľubujePodľa neho sa teda pomoc s cenami energií nebude financovať z rezervy, ktorú vláda v budúcoročnom rozpočte vytvorila vo výške 421 miliónov eur. Táto rezerva sa podľa Kamenického použije na prípadný budúci negatívny vývoj, ktorý môže súvisieť napríklad s problémami nemeckej ekonomiky, na ktorú je Slovensko naviazané. Z rezervy už 112 miliónov eur odišlo na valorizáciu platov zdravotníkov.